BauskasDzive.lv ARHĪVS

KOMENTĀRI: topošais Bauskas lielnovads

KOMENTĀRI: topošais Bauskas lielnovads

Teritorijas apsaimniekošanas jomā pašlaik tiek plānots, ka novadā veidotu divu triju pagastu apvienību pārvaldes. Kā to vērtējat?

Viesturs Janševskis,
Bauskas novada Ceraukstes pagasta pārvaldes vadītājs

Iedzīvotājiem interesē saturs, nevis forma

– Pagasta pārvalžu vadītājiem pašlaik vēl nav informācijas par iespējamo pagastu apvienību ideju. Ļoti būtiski arī zināt, vai pārvaldes būs pašvaldības iestādes statusā vai reformēs par struktūrvienībām. Tikai zinot šo statusu, varētu modelēt teritorijas apsaimniekošanas, pašvaldības īpašumu apsaimniekošanas, komunālās saimniecības sistēmu darbības nodrošināšanas, kultūras pasākumu un sabiedrisko aktivitāšu funkcionēšanas uzturēšanu.

Man bijis pienākums savulaik diezgan ilgstoši apvienot darbus arī ar Brunavas, Mežotnes pagasta pārvalžu vadīšanu, pusgadu arī vadot Īslīces pagasta pārvaldi. Tā kā ir iepriekšēja uzņēmējdarbības pieredze, tas izdevās. Strādājot pagastos, redzu, ka iedzīvotājiem interesē konkrēti izpildītāji konkrētiem jautājumiem, tas ir, iedzīvotājiem ļoti interesē saturs, nevis forma.


Aelita Ramane,
Rundāles novada Pilsrundāles bibliotēkas vadītāja

Nezaudēt pašapziņu

– Mūsu novadā aizvadītajā desmitgadē izdarīts daudz, tomēr jāatzīst, ka dziļākajā būtībā šī reforma tikai vēlreiz liek uzdot jautājumu par iepriekšējās reformas lietderību. Reformu jēga pastāv spējā kalpot cilvēkam ar konkrētiem uzlabojumiem ikdienas dzīvē – vai tā būtu apgaismota un salabota ietve, asfaltēts ceļš vai sakopta dīķmala. Un nav tik svarīgi, kādas tieši struktūras to īsteno.

Divreiz vienā upē neiekāpt, tāpēc alojas tie, kas domā, ka būs tā, kā bija... Daudzi cilvēki, ko sastopu ikdienā, ir noraizējušies, jo valda neziņa, kas būs un kā. Šķiet, ka arī pašiem reformas īstenotājiem lielas skaidrības nav. Sabiedrībai pietrūkst komunikācijas un skaidrojošas informācijas, tai nav obligāti jābūt tikai pozitīvai, jebkāda veida saruna cilvēkus nomierinātu. Īpaši tas attiecināms uz senioriem, kam ir svarīgi, cik tālu no dzīvesvietas būs kase, kur maksājami rēķini. Jo – tāpat kā bibliotēka, tā ir vieta, kur satikties un savā starpā pārspriest pagasta jaunumus.
Domāju, ne novada himnu, ne atribūtiku neviens mums neatņems. Varbūt mainīsies kādu pasākumu vieta un nozīme rundāliešu dzīvē, bet nezaudēt pašapziņu un būt lepniem par saviem pagastiem varam tikai mēs paši.


Oskars Reķis,
bijušais Bārbeles pagasta padomes priekšsēdētājs (2001. – 2009. g.)

Lieks ķēdes posms

– Šādas pagastu apvienības ar pārvalžu vadītājiem ir lieks ķēdes posms jaunā Bauskas novada pašvaldības aparāta struktūrā. Nav ko sarežģīt, dublēt pienākumus, nevajadzīgi iztapt un maldināt cilvēkus, ka «mēs jau jūs nepazudinām»! Pēc reformas apdzīvotās vietās jāpaliek tikai sabiedrībai nepieciešamiem speciālistiem, kuri veic sociālo darbu, atbild par komunālām lietām, ja vajag, iekasē nodevas un nodokļus. Var jau uztaisīt nez cik garu to «svītu», taču reāli apdzīvotajās vietās ir vajadzīgi daži darbinieki, kuri strādā izpildvaras – izpilddirektora un viņa vietnieka – pakļautībā. Cita lieta – ja ir vēlme izveidot amata vietas un maksāt atalgojumu par… pat nezinu, kādu funkciju veikšanu. Par ziņneša lomu? Pārvaldnieks jau nevar ne darbā kādu pieņemt, ne atlaist; tāpat visas līgumu lietas ar izpilddirektoru kārtojamas.

Vēlme veidot pagastu apvienības – tas drīzāk ir politisks lēmums, lai tautu – vēlētājus – uz kādu brītiņu nomierinātu, ļaujot domāt, ka «viss paliks pa vecam», un piesaucot līdzekļu ekonomiju… Tomēr pārmaiņas būs lielas, un tur neko nevar darīt, jo process lauku vidē ir neizbēgams – cilvēku skaits samazinās, izzūd mazās skolas, nelielie pagasti kļūst vēl mazāki, un nav vajadzības pēc tāda pārvaldes modeļa, kāds bijis iepriekš.