BauskasDzive.lv ARHĪVS

Organizatori dalās ar zināšanām un pieredzi

Ruta Keiša

2021. gada 9. marts 00:00

628
Organizatori dalās ar zināšanām un pieredzi

«Laukiem būt!» – avots jauniem kontaktiem un ierosmēm

Konkursu «Laukiem būt!» jau devīto gadu organizē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC). Šogad galvenās balvas ieguvušas biznesa idejas par cidoniju audzēšanu un pārstrādi, bērnu grāmatu veidošanu un daudzfunkcionāla rotaļu dīvāna radīšanu.
No kopumā 59 biznesa idejām, kas tika pieteiktas konkursā «Laukiem būt!», finālā iekļuva 18 idejas lauksaimniecības un pārstrādes, nelauksaimniecības – pakalpojumu, kā arī ražošanas kategorijā. Attālinātajā finālā tās vērtēja žūrija, kas nebija iepazinusies ar jauniešu iepriekš iesniegtajiem biznesa plāniem. Tādējādi atvēlētajās septiņās uzstāšanās minūtēs katram finālistam nācās sevi pierādīt un parādīt maksimāli labi.

No Vecumnieku un Rundāles novada

Konkursā iesniegtos biznesa plānus šoreiz vērtēja tiešām daudzveidīgs žūrijas sastāvs – kopumā 24 speciālisti no Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Jauno zemnieku kluba, LLKC, kā arī ilggadējie konkursa lieldraugi no «ALTUM». Otro gadu vērtētāju vidū bija arī Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs, viņš noslēgumā sacīja: «Konkursantu sniegums aug ar katru gadu – hobiji pāraug tiešām biznesos. Var just, ka visas biznesa idejas nāk no sirds, tādēļ jauniešiem vēlu – esiet laimīgi tajā, ko darāt! Ja neizdevās cerētais šajā konkursā, izmantojiet «ALTUM» un Lauku atbalsta dienesta sniegtās iespējas! Galvenais, nepadodieties!»

Konkursa finālā 18 dalībnieki pārstāvēja dažādus Latvijas novadus – Kuldīgu, Salaspili, Gulbeni, Tukumu u. c.
Konkursa pirmajā kārtā piedalījās Rita un Valters Vāveres un Liene Beināre no Vecumnieku novada, kā arī Kristīne Sviķe no Rundāles novada Saulaines ciema. Liene Beināre iesniedza projektu «Ārstniecības augu ievākšana, pārstrāde un realizācija». Viņas profesija – dūla. Liene «Bauskas Dzīvei» atzina: «Ne vienmēr svarīgākais ir uzvarēt, vērtīgākais ir iegūtā pieredze, savstarpējie kontakti un neformālā pieredzes apmaiņa ar līdzīgi domājošiem, kas turpinās arī pēc mācību un konkursa noslēguma. Piedalīties mani iedvesmoja ārstniecības augu jomā pieredzējusī Ilze Zandberga. Piedalīšanās lika man izvērtēt savas spējas, salīdzināt sevi ar citiem dalībniekiem, palīdzēja mobilizēties mērķim un viesa ticību saviem spēkiem. Vērtīgas ir iegūtās zināšanas biznesa plāna veidošanā. Iedvesmojoša mācību laikā bija tikšanās ar Agitu Hauku, biedrības «Latvijas Zemnieku federācija» valdes priekšsēdētāju».

Neordinārāki risinājumi

Rita un Valters ikdienā ir arboristi jeb kokkopji un tuvākajā laikā plāno sakopt bīstamos kokus Mežotnes pagasta Jumpravmuižas parkā. Konkursā pieteikušies ar lauksaimniecībai veltītu projektu. Par vērtīgāko uzskata ideju apmaiņu un kontaktus ar līdzaudžiem, kuri analizē iespējas un dažkārt redz neordinārākus risinājumus nekā pieredzes bagāti lauksaimnieki.

Savukārt Kristīne Sviķe, Rundāles pils muzeja apmeklētāju apkalpošanas nodaļas galvenā speciāliste un ekskursiju organizatore, komentē: «Dalība šajā projektā devusi iespēju atklāt sevī jaunus talantus, satikt un iepazīt fantastiskus cilvēkus un iegūt noderīgu informāciju sava biznesa izveidei, plānošanai un attīstībai. Ļoti profesionāla, izpalīdzīga komanda. Vislielākais ieguvums ir cilvēki, kurus iepazinu sava biznesa idejas izstrādes posmā. Milzīgs paldies Agitai Haukai, Eleonorai Maisakai un LLKC konkursa organizatoriem – Kristapam Stallītam un Dacei Griķei, un meitenēm par motivāciju un iegūtajām zināšanām. Nākamajā gadā noteikti piedalīšos atkārtoti un iesaku šo iespēju izmantot arī citiem. Lepojos, ka Latvijā ir tik uzņēmīgi cilvēki, jo īpaši lauku reģionos, kas ir gatavi darīt un dalīties ar zināšanām un pieredzi. Paldies viņiem!»