Pagaidām – tikai elektroniski vai pa pastu

Gada ienākumu deklarāciju iesniegšana kopš 1. marta norit bez aizķeršanās
Kopš 1. marta iedzīvotāji Valsts ieņēmumu dienestam (VID) var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. «Covid-19» izplatības ierobežojumu dēļ pagaidām to iespējams izdarīt tikai elektroniski vai nosūtot ar pasta starpniecību.
Šogad gada ienākumu deklarāciju iesniegšana norit bez problēmām, VID informācijas sistēmā nekādas ķibeles nav fiksētas. To apstiprina arī vairāki aptaujātie baušķenieki, kas nodokļu atmaksai nepieciešamos dokumentus elektroniski paguvuši iesniegt jau pirmajā dienā.
Valstij nav palikuši parādā
Baušķenieks Kristaps pastāstīja, ka viņš deklarāciju iesniedzis pirmajā dienā un sarežģījumi nav bijuši. Viņš atzina, ka bijis patīkami ieraudzīt, ka šogad valstij nav palicis parādā. «Vienu centu valsts ir man palikusi parādā, to nemaz necentīšos atgūt,» teic Kristaps.
Baušķeniece Jana Krūmiņa VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmai (EDS) pieslēdzās 1. martā ar mazliet bažīgu sirdi, jo iepriekšējā gadā, kā tas nācās, kā ne, strādājot vienā darbavietā, bija palikusi valstij parādā teju simts eiro, kas bija ļoti nepatīkams pārdzīvojums un robs ģimenes budžetā. Pēc tam, konsultējusies ar paziņām un kolēģēm, pērn savā algas grāmatiņā atzīmēja «nepiemērot neapliekamo minimumu», kas arī no mazas algas nebija patīkami, bet tomēr labāk nekā būt parādā. Šogad 1. marts nesagādāja vilšanos.
«Tieši otrādi – šoreiz valsts manā kontā ieskaitīs pārmaksāto nodokli. Tas būs pašā reizē, kad dārdzība pieaugusi, dēls mācās sākumskolas klasē, vajadzību netrūkst,» saka Jana.
Deklarācijas «saformēšana» baušķeniecei lielas raizes nesagādāja. Tika galā pati bez citu palīdzības, arī čekus iemanījās ar telefonu nobildēt un pievienot, jo skenera mājās nav. «Tagad atliek tikai gaidīt naudu,» neslēpj Jana.
Vairāk iesniegumu, vairāk zvanu
Cilvēku aktivitāte pārspējusi pērnā gada rekordu, atklāj VID sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa. Līdz 3. marta rītam bija iesniegtas vairāk nekā 330 tūkstoši gada ienākumu deklarācijas. Salīdzinoši – šogad divās pirmajās dienās jau bija iesniegts tik deklarāciju, cik pērn četrās dienās kopā, un skaits turpina pieaugt. «Iedzīvotāji iesniedz gada ienākumu deklarācijas arī par 2017., 2018. un 2019. gadu, līdz ar to intensitāte un dokumentu apjoms ir rekordliels,» apliecina K. Augstkalne-Jaunbērziņa.
Viņa pauda, ka marta pirmajās dienās konsultatīvais tālrunis bijis noslogots, šogad saņemti par 34% vairāk zvanu nekā pērn šajā pašā laikā, tāpēc sarunu ar nodokļu konsultantu var nākties gaidīt, taču atbildes uz jautājumiem par gada ienākumu deklarāciju iespējams saņemt arī citā veidā. Vispirms VID rekomendē ielūkoties VID interneta vietnes vid.gov.lv sadaļā «Deklarācija 2020», kur iespējams atrast atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem un daudz noderīgas informācijas par deklarācijas aizpildīšanu, arī infografikas un videoinstrukcijas. Orientēties VID interneta vietnes saturā palīdzēs arī VID virtuālais asistents Toms. Ja situācija, par kuru radušies jautājumi, ir netipiska, iespējams, uzdodot jautājumu EDS, izvēlēties sadaļu «Sarakste ar VID».
VID sniedz konsultācijas dažāda vecuma cilvēkiem par vairākām tēmām, tajā skaitā par valsts atbalsta pasākumiem, gada ienākumu deklarāciju un muitas pakalpojumiem. Profesionālās prasmes un jautājumu specifika nav atkarīgas no vecuma.
Biežākie klupšanas akmeņi
Vaicājot, kādi deklarāciju iesniedzējiem mēdz būt visbiežākie klupšanas akmeņi, VID pārstāve atgādina, ka der pievērst uzmanību dažiem būtiskiem sīkumiem. Piemēram, čeki par 2019. gadu jāpievieno 2019. gada ienākumu deklarācijai, bet par 2020. gadu – 2020. gada deklarācijai. Medicīnas preces un zāles nav attaisnotie izdevumi, šādus čekus nedrīkst pievienot deklarācijai, jo tos neapmaksā.
«Ja esat aizpildījis gada ienākumu deklarāciju, nesteidzieties uzreiz nospiest pogu «Iesniegt», bet pārliecinieties, ka tiešām esat tai pievienojis visus attaisnoto izdevumu dokumentus par izglītību un ārstniecību, pretējā gadījumā būs jāsniedz šīs pašas deklarācijas precizējums. Gadās, ka, pirmo reizi iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, aizmirstas pievienot norēķinu kontu, tad jāiesniedz precizēta deklarācija, kurā norādīts konta numurs, nevis jāraksta atsevišķs iesniegums par konta numuru. Nav vēlams iesniegt vairākus precizējums vienai gada ienākumu deklarācijai vienā dienā, tas var kavēt deklarācijas pārbaudi, un rezultātā atmaksājamā summa nonāks vēlāk. Arī tad, ja ir uziets kāds senāks čeks, piemēram, par 2018. gadu, bet šī deklarācija jau ir iesniegta, tad, iesniedzot šīs deklarācijas precizējumu, obligāti EDS jānospiež «precizētā» deklarācija, nevis «pirmreizējā»,» pamāca K. Augstkalne-Jaunbērziņa.
Likumdošanas normas nosaka, ka pārmaksātā nodokļa atgriešana notiek trīs mēnešu laikā no gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas. Visi, kas iesnieguši deklarāciju, atgūs pārmaksāto nodokļu naudu šādā laika periodā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»