Virszemes ūdeņu veselībai un dzīvotspējai

Finansiāla atbalsta iespējas vides un ūdeņu kvalitātes uzlabošanai Lielupes baseinā
Tā kā tikai 33 procenti Latvijas upju un ezeru ir labā ekoloģiskā kvalitātē, tiek virzīts projekts gan iedzīvotāju informēšanai un izglītošanai, gan līdzdarbībai virszemes ūdens resursu apsaimniekošanā. Iespējams finansiāls atbalsts.
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) sadarbībā ar partneriem «LIFE» programmas projektā «GOODWATER IP» aicina iedzīvotājus, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas uz informatīvajiem semināriem «Vietējās sadarbības un iesaistes iespējas ilgtspējīgai virszemes ūdens resursu apsaimniekošanai».
Semināru mērķis – veicināt vietējo iniciatīvu grupu sadarbību un informēt par iespējām pieteikt savu ideju ilgtspējīgai ūdens objektu apsaimniekošanai, saņemot mērķtiecīgu finansiālu atbalstu, lai savā pašvaldībā risinātu ūdens piesārņojuma problēmu ar zemu izmaksu iniciatīvām un pasākumiem un tiktu izmantotas mazo grantu iespējas.
Piešķirs grantus iniciatīvas grupām
Anita Dzelme, LLKC projektu vadītāja, vērš uzmanību uz faktiem, ka tikai 33 procenti Latvijas upju un ezeru ir labā ekoloģiskā kvalitātē. Tas ir zemāks rādītājs nekā vidēji Eiropā, kur tas ir 40 procentu. Vidēji labā ekoloģiskā kvalitātē ir 56 procenti, bet sliktā – 11 procenti mūsu virszemes ūdeņu.
A. Dzelme uzsver: «Lai kāda būtu statistika, to var mainīt kopīgās aktivitātēs, kas ir ilgtspējīgākas nekā darbības, ko īsteno vienīgi pašvaldība vai valdība. Lai pievērstu lielāku uzmanību virszemes ūdeņu kvalitātei, aizauguma problēmām un zivju populācijas uzturēšanas un pavairošanas iespējām, nepieciešams mērķtiecīgs un regulārs darbs un līdzekļi. Tādēļ gatavojamies grantu piešķiršanas uzsākšanai iniciatīvas grupām, kas vēlas uzlabot vietējās ūdenstilpes. Paredzams, ka grantu shēma stiprinās darbības un atbalstu vietējai infrastruktūrai un/vai iekārtām publiskajās un apdraudētajās ūdenstilpēs.»
Semināram pieteikušies speciālisti arī no mūsu novadiem. Jolanta Kalinka, Bauskas novada attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja, uzsver: «Lielupe dzimst pie Bauskas, tāpēc rūpēties par tās dzīvotspēju ir gan pašvaldības, gan zemes apsaimniekotāju, gan ikviena iedzīvotāja pienākums. Jāizmanto šādas iespējas, kas kalpo vides un ūdeņu kvalitātes uzlabošanai un novada iedzīvotāju labklājībai. Priecē tas, ka veiksmīgi jau tiek īstenoti projekti upju gultņu tīrīšanai. Novads iesaistās arī Zivju fonda projektos, kas dod ieguldījumu ilgtermiņā. Līdzdalība sniedz iespējas raitāk risināt virszemes ūdeņu problēmas – aizaugumu un zivju populācijas uzturēšanu un pavairošanu. Arī šis seminārs dos nepieciešamo informāciju jaunu projektu attīstīšanai un grantu saņemšanai.»
Arī tūrisma veicināšanai
Aira Odinga, Vecumnieku tūrisma informācijas punkta konsultante un Skaistkalnes un Kurmenes viedo ciemu aktīvistu grupas dalībniece, pastāstīja, ka piedalīšanās šādos semināros rosina aktivitātei un jaunām idejām: «Mums ir svarīgi izmantot visas iespējas Mēmeles krastos esošo tūrisma objektu popularizēšanā un jaunu veidošanā. Ceru, ka arī šajā seminārā varēsim rast ierosmes, kas veicinātu mūsu novada tūrisma attīstību.»
Santa Švāģere, Rundāles novada Uzņēmējdarbības un kompetenču attīstības centra vadītāja, pauž līdzīgu viedokli: «Mums ir ļoti aktuāls šāds seminārs, jo mūsu teritorijā ir Lielupes baseins. Noteikti svarīgi uzzināt, kādas ir sadarbības iespējas un finansiālais atbalsts.»
Semināri notiks martā «Zoom» tiešsaistes platformā. Pasākums Lielupes baseina apgabalam jau noticis, nākamie būs veltīti Gaujas, Ventas un Daugavas baseiniem.
UZZIŅAI
- Latvijā pašlaik ir 164 riska ūdensobjekti – 89 upes un 75 ezeri, un lielākās problēmas rada piesārņojums ar augu barības vielām – slāpekļa un fosfora savienojumiem, kas izraisa eitrofikāciju, kā arī ūdensteču un ūdenstilpņu krastu un gultnes pārveidojumi.
- Lai uzlabotu riska ūdensobjektus, 2020. gadā 19 organizācijas sākušas kopīgu projektu «Latvijas upju baseinu apsaimniekošanas plānu ieviešana laba virszemes ūdens stāvokļa sasniegšanai». Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības vides un klimata programmas «LIFE» un Vides reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»