BauskasDzive.lv ARHĪVS

KOMENTĀRI: DZIMUMU LĪDZTIESĪBA

KOMENTĀRI: DZIMUMU LĪDZTIESĪBA

Kāds ir jūsu komentārs par sieviešu un vīriešu līdztiesību Latvijā?

Aija Vanaga-Puriņa,
skolotāja

Nevis dzimums, bet darba kvalitāte

– Manuprāt, nevajag tik ļoti iespringt uz to, vai strādājošais ir vīrietis vai sieviete, domāju, ka darbā noteicošais ir profesionālis. Man nav pretenziju, ja vīrietis dienā brauc ar smago auto, bet vakarā relaksējoties tamborē mežģīnes.

Pirms daudziem gadiem piedalījos Eiropas Savienības fondu projektā, kur, veidojot atgriezenisko saiti par dažādiem dabaszinātņu izglītības jautājumiem, tika vaicāts – kā jūsu skolās tiks panākts, ka izglītībā var strādāt vairāk sieviešu, jo daudzviet Eiropā skolās vīriešu īpatsvars ir krietni lielāks? Tas samulsināja, jo nācās rakstīt, ka mums šādu problēmu nav.

Nezinu, varbūt citās valstīs tas saistīts ar dzīves apstākļiem, ka sieviete pati nevēlas iesaistīties darba tirgū, grib veltīt sevi ģimenei, mājai, skolā strādā vīrietis, kas pietiekami nopelna, un ekonomiskie apstākļi nespiež to darīt, ja viņa nevēlas strādāt.
To, ka pie mums vairāk vadošos amatos ir sievietes, varētu skaidrot ar kādu bērnības, pusaudžu laika mantojumu, kad ģimenē tika «spiests» uz to – kad apprecēsies, radīsi bērnus, nu kur tu skriesi par direktoru? Un vēlāk, sievietei izglītojoties, veidojas tāds kā spīts, pieaug pašapziņa, vēlme izdarīt labāk. Tas nav viennozīmīgi skaidrojams.


Jānis Bukšs, baušķenieks

Dogmas tomēr valda

– Pilnībā atbalstu ideju, ka gan vīrietis, gan sieviete ir līdzvērtīgi ikdienas ritējumā. Vai tas būtu sadzīvē, vai profesionālajā jomā. Neaizejot galējībās, jebkurus pienākumus mājās vai darbā, manuprāt, vienlīdz kvalitatīvi var veikt jebkurš prasmīgs cilvēks.

Personīgi nav izprotams sabiedrībā joprojām dominējošais viedoklis, ka vieni darbi ir veicami vīrietim, citi automātiski kvalificējas sievietei. Svarīgāk par dzimuma birku uzlikšanu ir būt cilvēkiem veicamajos darbos un savstarpējās attiecībās.

Lai gan pats līdz šim neesmu pieredzējis, ka kādam maksātu mazāk vai vairāk tikai dzimuma dēļ, joprojām ik gadu statistikas dati rāda, ka sieviete Latvijā vidēji nopelna mazāk nekā vīrietis. Un ne tikai Latvijā. Manuprāt, tas ir absurdi. Bet tikpat absurds liekas fakts, ka, piemēram, Latvijā tradicionālajās konfesijās par mācītāju drīkst būt tikai vīrietis, bet ne sieviete. Vai, piemēram, nesen televīzijā bija sižets, ka Latvijas bērnudārzā, kurā meklēja audzinātāja palīgus, nepieņem darbā pieteikušos vīrieti, jo ir vīrietis. Saprotu, ka sabiedrībā valda dogmas. Bet kur tad paliek cilvēks?



Igunda Bēmene,
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA)Bauskas filiāles vadītāja


Vada arī kravas auto
– Vērtējot reģistrētā bezdarba līmeni mūsu četros novados, pašlaik sieviešu un vīriešu īpatsvars ir 50 pret 50. Piemēram, Bauskas novadā tas ir 423 pret 439. Atskatoties uz 2020. gadu, kopumā NVA Bauskas filiālē reģistrēto sieviešu bezdarbnieču skaits ir lielāks nekā vīriešu: attiecīgi 1763 un 1558. Daļēji tas skaidrojams ar to, ka «Covid-19» pandēmija visvairāk skārusi tās nozares, kurās ir izteiktāka sieviešu nodarbinātība.

2020. gadā bezdarbnieka statusu ieguvušas 192 jaunietes un 166 pirmspensijas vecuma sievietes, kā arī 27 māmiņas pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma. Sievietes ilgāk nekā vīrieši ir bezdarbnieka statusā, bet sievietes arī aktīvāk izmanto pieaugušo izglītības piedāvājumus. Diemžēl kopš pagājušā gada turpina palielināties bezdarbnieču skaits ar augstāko izglītību.

Attiecībā uz darba piedāvājumiem nevarētu teikt, ka mūsu pusē būtu izteikts darba tirgus dalījums sieviešu un vīriešu profesijās un nozarēs. Šogad filiālē reģistrētas 64 vakances ar 88 darba vietām, no kurām sievietēm piemērotākas varētu būt vairāk nekā puse, piemēram, aprūpētāji, medicīnas māsas, grāmatveži u. c. Tas gan nenozīmē, ka sievietes izvēlas tikai sievišķīgus darbus. Piemēram, pagājušajā gadā iespēju iegūt traktortehnikas vai kravas automašīnas vadītāja apliecību izmantoja piecas bezdarbnieces. Šogad uz šiem kursiem pieteikušās jau septiņas dāmas.