BauskasDzive.lv ARHĪVS

Atbalsta pētnieku iniciatīvu

Žanna Zālīte

2021. gada 26. februāris 00:00

43
Atbalsta pētnieku iniciatīvu

Vecumniekos bez maksas var veikt «Covid-19» antivielu testu

Vecumnieku veselības centrs (VVC) atsaucies piedāvājumam un iesaistījies zinātniskā pētījumā, tāpēc iedzīvotāji no trešdienas, 24. februāra, bez maksas var nodot asins paraugus «Covid-19» antivielu noteikšanai organismā.

«Esam atvērti izaicinājumiem, vēlamies piedāvāt novada iedzīvotājiem arvien jaunus pakalpojumus un iespējas,» izvēli atbalstīt pētnieku iniciatīvu «Bauskas Dzīvei» pamato Līva Vecvanaga, Vecumnieku veselības centra vadītāja. Par pētījumu uzzinājusi no dakteres Aijas Jurovas un, lai šajā laikā, kad ģimenes ārsti organizē pacientu vakcinēšanu, atbrīvotu viņus no papildu slodzes, piekritusi piedalīties vīrusa izpētē, piedāvājot VVC darbaspēku.

Sarežģīts vārds, vienkārša nozīme

Projektu ««Covid-19» seroprevalences pētījums Latvijas iedzīvotāju vispārējā populācijā» īsteno Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts «BIOR», Slimību profilakses un kontroles centrs un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca, savukārt VVC ir viens no sadarbības partneriem. «Pētījumā tiks iegūta informācija un noskaidrots, cik daudz Vecumnieku novadā ir iedzīvotāju, kuru organismā cirkulē «Covid-19» antivielas. Jāielāgo, ka tests tiks veikts tikai tiem, kuri bijuši kontaktā ar «Covid-19» inficētu personu vai kuriem novēroti šīs slimības simptomi, taču rezultāts izrādījies negatīvs. Pētījumā nevar piedalīties cilvēki, kuri «Covid-19» jeb «SARS-CoV-2» ir izslimojuši vai kuri pret šo vīrusu ir saņēmuši vakcīnu,» uzsver L. Vecvanaga.

«Bauskas Dzīve» lūdza VVC vadītāju katram saprotami izklāstīt pētījuma nosaukumā ietvertā šķietami sarežģītā vārda «seroprevalence» nozīmi. Izrādās, atšifrējums ir pavisam vienkāršs. Kā skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras asociētā profesore, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece, zinātniskās padomes locekle Dr. med., Mg. sc. sal. Anda Ķīvīte-Urtāne, vārdu veido divas daļas: «sero» nozīmē antivielas, savukārt «prevalence» – izplatība. Tas arī nepārprotami pauž pētījuma mērķi – noskaidrot «Covid-19» antivielu izplatību.

Iepriekš nav jāpiesakās
L. Vecvanaga atzīmē, ka vēlamais testēto iedzīvotāju skaits būtu vismaz 100, t. sk. 20 bērnu vecumā no septiņiem līdz 17 gadiem, taču ideālā gadījumā VVC vēlētos atlasīt 250 dalībnieku, t. sk. 50 bērnu. Testēšana sākta 24. februārī un turpināsies, līdz būs aptverts pētījumam nepieciešamo dalībnieku kopums. Visā Latvijas teritorijā plānots iesaistīt 5500 personu.

Analīzes var nodot pirmdienās un trešdienās no plkst. 8 līdz 11, savukārt ceturtdienās asins paraugus nogādās laboratorijā. Iedzīvotāji rezultātus varēs saņemt savā e-pastā vai VVC. «Tā kā šis ir pētījums, nevis laboratorisks izmeklējums, atbildi var nākties gaidīt mazliet ilgāk. Ja antivielas asins paraugā netiks atrastas, rezultāts būs pieejams nedēļas laikā; ja to klātbūtne apstiprināsies – divu trīs nedēļu laikā, jo tad testēšanas materiāls tiks pārbaudīts atkārtoti un mērīts antivielu daudzums,» skaidro VVC vadītāja.

Lai veiktu «Covid-19» antivielu testu, nav jāpiesakās, taču pēc paziņojuma parādīšanās VVC «Facebook» lapā daudzi zvanījuši, vēloties iegūt papildu informāciju un precizēt kārtību.

Pirmajā reizē – 25 interesenti
Par to, ka izdevība pārbaudīties guvusi atsaucību, «Bauskas Dzīve» pārliecinājās 24. februārī, kad brīžiem, lai nodotu testējamo materiālu, VVC plašajā vestibilā pat veidojās rinda. Trīs stundu laikā izmeklējumam tika paņemti asins paraugi no 25 personām, tostarp diviem bērniem. Vairākums interesentu bija sievietes.

«Cilvēki ir priecīgi, ka tāda iespēja, un aktīvi izmanto šo pakalpojumu,» secināja laborante Jeļena Krūmiņa.

Antivielu klātbūtni organismā vēlējās pārbaudīt arī veco ļaužu un invalīdu pansionāta «Atvasara» darbinieces, kuras bijušas «Covid-19» slimnieku kontaktpersonas. «Nākam kolektīvi, jo atbalstām šo projektu!» pavēstīja sociālā aprūpētāja Maruta Davidenko. Arī Veselības centra ēkā praktizējošā ģimenes ārste Aija Jurova nodeva analīzes, jo neko nevarot zināt, «ik dienu nākas gar dažādiem vīrusiem «rīvēties»».

Asins paraugs paņemts arī VVC vadītājai Līvai Vecvanagai, kura bijusi saskarē ar «Covid-19» pozitīvu personu. «Vēlos uzzināt, vai manā organismā ir antivielas vai ne, taču tikpat interesanta būs arī pētījumā iegūtā informācija, kas raksturos kopējo ainu un atklās, cik procentu iedzīvotāju mūsu novadā un Latvijā šo vīrusu ir izslimojuši, pašiem to nezinot,» viņa teic.

Ir aizdomas, ka vīruss izslimots
Uldis Devenītis, Vecumnieku pagasta Beibežu ciema iedzīvotājs, vairāk nekā 15 gadu strādā par medicīnas māsas palīgu divās ārstniecības iestādēs Rīgā. Ik dienu ir saskarsmē ar kolēģiem un pacientiem, taču eksperimentā izvēlējies piedalīties cita iemesla dēļ. Viņš stāsta: «Pagājušā gada nogalē divas nedēļas pavadīju karantīnā, jo, izrādās, biju braucis vienā automašīnā ar cilvēku, kuram tika atklāts «Covid-19». Veicu testu, un rezultāts bija negatīvs. Lai gan jutos labi, pēc dažām dienām tomēr parādījās viegli simptomi – nedaudz paaugstināta temperatūra un nogurums, kas drīz vien pazuda. Ir aizdomas, ka esmu šo vīrusu izslimojis vieglā formā. Redzēs, ko uzrādīs analīzes.» U. Devenītis atzinīgi vērtē anketā ietvertos jautājumus; iegūtie dati ļaus veikt pilnīgāku izpēti.

Dalība projektā ir brīvprātīga, iedzīvotāju atlase tiek veikta pēc nejaušas izvēles principa. Katram jāaizpilda anketa un veidlapa, kas apliecina – persona piekrīt piedalīties un atbalstīt zinātnieku centienus. Ja rodas jautājumi, iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt pa tālruni 63976126 vai rakstīt e-pastā: vvc@vecumnieki.lv.


UZZIŅAI

Pētījuma mērķi:

1. Noteikt antivielu pret «SARS-CoV-2» vīrusu izplatību Latvijas iedzīvotāju dzimuma, vecuma un dzīvesvietas reģiona grupās, lai izvērtētu populācijas kumulatīvo imunitāti pret šo infekciju;

2. Noteikt asimptomātisko «Covid-19» gadījumu īpatsvaru iedzīvotāju populācijā;

3. Noteikt ar «Covid-19» infekciju asociētos faktorus, nosakot šo pazīmju atšķirīgo izplatību inficēto un neinficēto iedzīvotāju vidū.

Avots: «Covid-19» seroprevalences pētījums Latvijas iedzīvotāju vispārējā populācijā.