BauskasDzive.lv ARHĪVS

Gatavi potēt, bet nav vakcīnu

Sandra Danosa

2021. gada 23. februāris 00:00

38
Gatavi potēt, bet nav vakcīnu

Vakcinācijas biroja izveide un viņu darbība rada haosu

Šonedēļ senioru vakcināciju pret «Covid-19» plāno sākt mūspuses ģimenes ārsti, kas par to noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības
dienestu (NVD).

Vairākas personas ir iecerējušas šo procesu sākt trešdien, 24. februārī, daļa – optimistiskajā variantā šajā piektdienā, bet ir mediķi, kas vakcinēt gatavi vien no nākamās pirmdienas, taču nav informācijas, kad tiks piegādāta pati vakcīna. Pieprasījums iesniegts jau pagājušajā ceturtdienā, bet vēl pirmdien, 22. februārī, atbildes par piegādi nav saņemtas.

Publiskotajā vakcinācijas kartē mūspuses pašvaldībās norādītas 15 ārstniecības iestādes, to adreses, darba laiks un tālruņu numuri, kur pieteikties «Covid-19» vakcīnas saņemšanai. Visvairāk vakcinēšanas iespēju ir Bauskas novadā – septiņas, Iecavas novadā – četras, Vecumnieku novadā – trīs, Rundāles novadā – tikai viena.

Telefons no zvaniem «uzkarsis»
Bauskas novada ģimenes ārstes Ārijas Zirnes prakse ir viena no tām, kur varēs saņemt poti pret «Covid-19». Ārstes palīdze Brunavas pagasta doktorātā Elga Druseika apliecināja, ka cilvēki apziņoti, lai nāk šotrešdien, bet vēl pirmdien līdz pēcpusdienai nebija informācijas par vakcīnas fizisku klātbūtni. «Ja būs vakcīna, mēs esam gatavi, un pirmie desmit cilvēki ir piekrituši ierasties,» teic E. Druseika. Patlaban rindā pierakstīti 66 pacienti, no kuriem ap 30 ir vecāki par 70 gadiem. «Zvanīju un piedāvāju ikvienam. Cits atbild apstiprinoši, dažs atsakās. Kopējā aina rāda, ka vairākums tomēr vakcinēsies, jo katram ir kaut kāda pieredze. Kādam radinieks gulējis Stradiņos pie elpināmā aparāta, citam tuvinieks šīs ligas dēļ devies uz viņsauli, tie visi nešauboties piesakās. Ir arī tādi, kas vīpsnā, ka tāds kovids nemaz neeksistē un viss ir izdomāts, tie arī atsakās,» neslēpj E. Druseika. Konkrētus skaitļus neminot, viņa apliecina, ka šaipusē gana daudzi bīstamo kaiti izslimojuši. Tie galvenokārt ir cilvēki, kas strādā lielos kolektīvos, sociālajā aprūpē, medicīnā, pārsvarā galvaspilsētā.
Šonedēļ, kad izziņots oficiāli par vakcinēšanās sākumu pie ģimenes ārstiem, telefons bijis karsts. Zvanot ik pa piecām minūtēm, interesējoties par vakcinēšanās iespējām. «Kāds prasa «Pfizer», cits – «Moderna», bet mēs vakcinēsim ar tādu, kāda būs, taču pagaidām nav nekādas,» situāciju apraksta mediķe.
Veido savu rindu
Rundāles novada ģimenes ārste Sandra Lapsa-Ārente senioru vakcinēšanu plāno sākt nākamajā nedēļā. Saraksts ar pacientiem virs 70 gadiem ir izveidots. Praksē reģistrētas 390 personas virs 70 gadiem, daļa ir apzināta, bet tas esot ļoti laikietilpīgi, jo katrs vēlas izzināt arī mediķa viedokli – vai vajag vakcinēties, vai vakcīnas ir drošas, vai ir daudz blakņu u. c. «Pirmā roka» būs tiem, kas jau sen interesējušies par iespēju vakcinēties. Šaubīgo senioru vidū arī netrūkstot. Daudzi uzsver, ka citās valstīs cilvēkiem pēc 60 «Astra Zeneca» nepotē, bet mums ar to kā pirmo sāk vakcinēt seniorus.

«Nevienam nesakām, ka obligāti jāvakcinējas, tā ir katra paša izvēle. Es negribu uzņemties atbildību pierunāt vai atrunāt,» akcentē S. Lapsa-Ārente. Viņai pagaidām nav skaidrības, kā tiks iegūti dati no portāla manavakcina.lv, kā arī no tālruņa 8989, kur arī varēja pieteikties vakcinācijai. «Lai valsts pati ar savu haosu tiek galā! Pacientus mēs apzinām paši un darīsim visu, lai viņi ātrāk tiktu pie vakcīnas,» pauž S.Lapsa-Ārente. Lai pārliecinātos, kā veiksmīgāk praksē organizēt vakcinēšanu, vispirms paredzēts potēt desmit cilvēkus dienā. Bažas vien esot, ko darīt tajā gadījumā, ja no uzaicinātajiem desmit atnāk, piemēram, tikai astoņi. «Pudelē ir desmit devas, ko iesākt ar tām liekajām – veidot rezervistu sarakstu? Saaicināt «rezervistus» uz soliņa, lai ārpusē gaida, un pēc tam paziņot – šoreiz jums nesanāca, pienāciet citu reizi? Tas ir vienīgais, kas pagaidām uztrauc, pārējais ir nieks,» uzskata vietējā mediķe. Viņas viedoklis, ka tādu vakcinācijas biroju nevajadzēja veidot, jo jēgas no tā neesot pilnīgi nekādas.

Pārtrauc vakcināciju

SIA «Bauskas slimnīca» ir iekļauta kartē, kur arī iespējams pieteikties vakcinācijai. Pirmdien, 22. februārī, zvanot uz poliklīnikas reģistratūru, varēja pieteikties potei pret «Covid-19», taču pēcpusdienā uzņēmuma IT un statistikas nodaļas vadītājs Aleksandrs Prokopenko paziņoja, ka no otrdienas, 23. februāra, tiek pārtraukta reģistrācija, jo vakcīnu nav un esot izveidojies konflikts starp Vakcinācijas biroju un izpildītājiem.

«Mums nav nekādas informācijas no vietnes manavakcina.lv, kuri pacienti vēlas potēties. Šai informācijai vajadzēja būt jau pagājušajā pirmdienā, jo vakcīnu skaits šai nedēļai bija jāpasūta 18. februārī. Līdz šai dienai (22. februārim) mēs nezinām, vai šis saraksts ir apstiprināts vai nav. Kamēr nebija izveidots Vakcinācijas birojs, parasti bija tā, ka ceturtdienā mēs pieteicām daudzumu, piektdien saņēmām informāciju, cik daudz mums tiek apstiprināts, un vakarā ir informācija, cikos būs vakcīnas. Parasti visu kūrēja SPKC. Tagad grūti pateikt, kas šo procesu koordinē. Oficiāli tika paziņots, ka var reģistrēties četrās vietās – manavakcina.lv, pa tālruni, pie ģimenes ārstiem, kā arī vakcinēšanās vietās. Tagad izrādās tas, ko mēs darām, ir neoficiāli, tālab vispār pārtraucam šo procesu. Lai varas līmenī tiek galā, kurš un par ko atbild un kā tas viss tiek organizēts,» tā Aleksandrs Prokopenko.

Tiem, kas iekļauti «Bauskas slimnīcas» veidotajā rindā, vakcīnas tiks pieteiktas, un šie cilvēki poti pret «Covid-19» saņems. Cik ilgā laikā tas notiks, A. Prokopenko neņēmās prognozēt. Apkopotā informācija liecina, ka tie ir 317 cilvēki – gan tie, kuri saņēmuši pirmo vakcīnas devu (130), gan 187, kuri tikai gaida savu kārtu (150 no tiem ir cilvēki grupā 70+).

«Iespējams, rīt piegādās «Astra Zeneca», taču mēs nezinām ne daudzumu, ne laiku, kad tas tiks izdarīts. Šodien kabinets pusdienu ir bezdarbībā, rīt ir brīvdiena. Lūkosim, kas būs nākamās dienas,» situāciju ieskicē A. Prokopenko.

Līdzīgi kā citviet, arī «Bauskas slimnīcā» jau pagājušajā nedēļā senioriem tika dota iespēja vakcinēties. A. Prokopenko stāsta, ka vakcīnas bija pasūtītas Baldones pansionātam, kur apņēmušies veikt vakcināciju, taču tur vairāki saslimuši ar «Covid-19», tālab nolēmuši apzināt seniorus, bijušos slimnīcas darbiniekus, kam šo vakcīnas devu piedāvāt. Tādējādi vairāki sirmgalvji jau pagājušajā nedēlā tikuši pie potes. Vakar pagūts vakcinēt vēl 20 seniorus, bet ar to arī pielikts punkts.

Ļoti rūpīgi ievēro režīmu
Ilggadējā Bauskas zobārste Ruta Matulēna bija viena no 20 senioriem, kas pirmo «Astra Zeneca» vakcīnas devu saņēma pirmdien, 22. februārī. «Šis bija ļoti viegls dūriens, gripas poti daudz vairāk jūt,» atzīst 84 gadus vecā pensionāre. Kā vecs mediķis viņa saprot, ka tas ir vajadzīgs, apkārt klīstošās runas viņu nesatraucot.

«Esmu pie tās sabiedrības daļas, kas uzskata, ka tā ir nopietna lieta. Tas nav kaut kāds prasts vīruss. Uzskatu, ka mēs nebūtu tik sliktā situācijā, ja cilvēki apzinīgi ievērotu ierobežojumus,» teic R. Matulēna un apstiprina, ka ļoti rūpīgi ievēro režīmu. Vienu reizi nedēļā dodas uz veikalu, kontaktos ar citiem neiziet, bet zinot daudz pensionāru, kas vienaldzīgi apkārt klaiņojot pa veikaliem, tīkojot pēc kāda akcijas produkta. Mazmeita Rutu mēģinājusi vakcīnai pieteikt arī vietnē manavakcina.lv, taču nesekmīgi, jo tā nav darbojusies, izdevies reģistrēties, zvanot pa tālruni 8989. Taču zvanu saņēmusi no Bauskas slimnīcas, un viņai prieks, ka bijušie medicīnas darbinieki nav aizmirsti. «Ja zvanīs, paziņošu, ka esmu vakcinēta. Uzskatu, ka nevajadzēja izdalīt nekādas grupas, jāpotē pēc kārtas visi, kas grib,» teic pensionētā mediķe.
***
«Bauskas Dzīve» sazinājās ar Vakcinācijas biroju, viņi solīja sniegt skaidrojošu informāciju par izveidojušos situāciju, taču ne pagājušajā nedēļā, ne šonedēļ redakcija nesaņēma nevienu vēstuli no biroja.