BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ieviesti jauninājumi pašvaldību vēlēšanu organizēšanā

Ieviesti jauninājumi pašvaldību vēlēšanu organizēšanā

Balsošanā saglabās higiēnas ievērošanas un drošības nosacījumus – divi metri, roku dezinfekcija un sejas aizsargmaskas

Latvijas pašvaldību vēlēšanas šogad notiks 5. jūnijā. 41 pašvaldībā – sešās valstspilsētās un 35 novados – ir jāievēl «tautas priekšstāvji», kas turpmākos četrus gadus pārstāvēs vietējo iedzīvotāju intereses.

Tā kā vairumam iedzīvotāju satraukumu joprojām rada koronavīrusa izraisītā pandēmija, aktuāls bijis arī jautājums par vēlēšanu atlikšanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs uzskata, ka vēlēšanas «Covid-19» pandēmijas laikā pārcelt nevar. «Vēlēšanām 5. jūnijā ir jānotiek. Mēs nedrīkstam ierobežot mūsu «demokrātijas stūrakmeņus», ir svarīgi nodrošināt pašvaldības lēmumpieņemšanas pēctecību un varas savlaicīgu nomaiņu,» pārliecināts ministrs A. T. Plešs.

Elektroniski nav iespējams
Ministrs rosināja valdībā laikus domāt, lai prioritāri vakcinējamo pret «Covid-19» sarakstā iekļautu arī tās personas, kas rīkos pašvaldību vēlēšanas. «Ir skaidrs, ka vēlēšanu komisijas, kad notiek balsošana, īsā laika posmā ir kontaktā ar ļoti daudziem cilvēkiem un viņi ir jāpasargā no vīrusa. Aptuveni 7000 cilvēku grupa tiks vakcinēta prioritārākā kārtībā, kad tas būs iespējams,» sacīja A. T. Plešs.
 
Studentiem un daudziem citiem ir jautājums, kāpēc neveido elektronisko vēlēšanu sistēmu šajā laikā, kad visiem iesaka palikt mājās. Ministrs šo ideju noraidīja, jo elektronisko vēlēšanu sistēmu neesot iespējams izveidot tik īsā laikā. «Tā ir sistēmas izstrāde, pārbaudīšana un testēšana, kas prasa vismaz gadu. Mums tam nav laika. Arī Saeimā vairums deputātu neatbalsta elektronisko balsošanu,» atklāja Artūrs Toms Plešs.

Konkrētu plānu nemin
Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve (SPKC) Ilze Arāja paskaidroja, ka ir jāskatās, cik konkrētajā brīdī ir augsta saslimstība, kumulatīvais rādītājs, cik lieli ir pulcēšanās riski. «Pamatlietas netiek mainītas kopš pandēmijas sākuma. Tā ir divu metru distances ievērošana, roku higiēna un sejas masku lietošana,» teic I. Arāja.

SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja norāda, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas bija atsevišķas vēlēšanas un to ierobežojumus nevajadzētu attiecināt uz citu pašvaldību vēlēšanām. «Pamatprincipi, protams, būs iezīmēti, bet katrai vēlēšanu komisijai būs jāizstrādā savi noteikumi, balstoties uz vēlēšanu iecirkņa telpu lielumu un citiem aspektiem,» saka SPKC pārstāve I. Arāja. Konkrētu plānu, kas gaidāms 5. jūnijā, Ilze Arāja vēl nevar pateikt. «Mēs pat tuvākās divas nedēļas nevaram izvērtēt. Vienu nedēļu saslimstības rādītāji kāpj, citu nedēļu – krītas,» stāsta Ilze Arāja.

Identificēs ar viedierīcēm
Bauskas novadā kopumā būs 23 vēlēšanu iecirkņi, no kuriem lielākais būs Iecavas vēlēšanu iecirknis, kas apkalpo vairāk nekā 6000 vēlētāju.

Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Gailis pastāstīja, ka tagad jau zināms, ka uz vēlēšanām būs jāvelk sejas maskas, jāietur divu metru distance un jādezinficē rokas. «Pagājušajā nedēļā mums bija sanāksme par vēlēšanu norisi, ar SPKC sanāksme gaidāma drīzumā,» sacīja J. Gailis, kurš ir pārliecināts, ka vēlēšanu darbiniekiem ir jābūt prioritārā vakcinējamo cilvēku grupā. «Šis ir vienreizējs pasākums, vēlēšanu dalībniekiem ir risks būt par kontaktpersonām, kā arī ir risks saslimt,» teic Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.

J. Gailis paskaidroja, ka šogad vēlēšanu jauninājums būs personu apliecinoša dokumenta skenēšana ar viedierīci. «Lai pārbaudītu, ka vēlētājs ir balsojis tikai vienreiz, šajās vēlēšanās vairs nebūs zīmogu, kurus līdz šim iespieda pasē, vai bija nepieciešams izņemt atsevišķu karti ID kartes lietotājiem. Ar viedierīci un speciālu programmu šajās vēlēšanās pārbaudīsim personas identitāti,» atklāja J. Gailis.

Iespējams nodot balsi no ārzemēm
Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) Informācijas nodaļas vadītāja Laura Zaharova sacīja, ka šajās pašvaldību vēlēšanās ir plānots ieviest tiešsaistes reģistru un tādējādi nodrošināt vēlētājiem iespēju balsot savā vēlēšanu apgabalā, jebkurā iecirknī. Tas nozīmē, piemēram, ja vēlēšanu dienā atrodaties Bauskā un esat tur deklarējies, tad varēsit iet uz jebkuru Bauskas iecirkni nobalsot.

«Kā jauninājums vēl bez personu identificēšanas viedierīcēs šajās vēlēšanās būs arī balsošana pa pastu no ārzemēm. Piemēram, ja iepriekš zināt, ka vēlēšanu laikā nebūsit Latvijā, bet atradīsities ārvalstīs, tad no 27. marta līdz 24. aprīlim var pieteikt balsošanu pa pastu no ārvalstīm. Tas būs tā, ka jūs piesakāt balsošanu, un tad uz jūsu norādīto e-pasta adresi tiek nosūtīta saite, kurā var lejupielādēt balsošanas materiālus. Jums pašiem būs jāizdrukā balsošanas zīme, kura jāieliek aploksnē,» stāsta CVK pārstāve L. Zaharova, «tālāk šī anonimizētā aploksne ir jāieliek vēl citā aploksnē, kurā ir dati, pēc kuriem var identificēt jūs kā vēlētāju, nosūtot to tālāk uz konkrēto pašvaldības vēlēšanu komisiju, kurā jūs esat reģistrēts kā vēlētājs. Anonīma aploksne nepieciešama, lai nodrošinātu, ka balsojums ir anonīms. Tādējādi kopumā ir divas aploksnes – viena ir tā, kurai nav nekas rakstīts virsū, savukārt otra ir tā, uz kuras ir dati, kas nepieciešami, lai pazītu vēlētāju reģistrā un tālāk nosūtītu to konkrētajai vēlēšanu komisijai.»

CVK pārstāve minēja, ka pagaidām vēlēšanu norises aktivitāti prognozēt nevar. «Ja mēs salīdzinām ar notikušajām Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām, tad to aktivitāte bija visu laiku zemākā. Pašlaik ir grūti arī prognozēt, kāda būs «Covid-19» izplatība Latvijā uz vēlēšanu brīdi un kā tas iespaidos balsotāju vēlmi piedalīties šajās vēlēšanās. Te gan ir jāteic, ka ir jau pieredze no Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām par iespējamajiem risinājumiem, kā samazināt vīrusa izplatību,» atklāj L. Zaharova, «tāpat cilvēkiem  nodrošināta iespēja balsot atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nevar nokļūt uz vēlēšanu iecirkni, taču prognozes par aktivitāti nekādas izdarīt pašlaik nevar. Vēl ir jāņem vērā, ka šīs vēlēšanas iespaidos arī administratīvi teritoriālā reforma. Dažām pašvaldībām šo reformu rezultātā jau ir mainījusies vieta, kurai tā pieder, kas vēlētājiem varētu radīt neskaidrības. Taču no savas puses centīsimies informēt par visu, lai vēlētāji ir zinoši, un tālāk jau izvēle doties vai nedoties balsot ir viņu pašu ziņā.»