BauskasDzive.lv ARHĪVS

Aiz sejas aizsargmaskām smaida acis

Žanna Zālīte

2021. gada 23. februāris 00:00

66
Aiz sejas aizsargmaskām smaida acis

Vecumnieku novada skolas ver durvis 1. – 4. klašu skolēniem

Pirmdien, 22. februārī, mācības klātienē atsākuši 1. – 4. klašu skolēni Vecumnieku novadā, pavisam vairāk nekā 300 bērnu. 
Vecumnieku novada domes dibinātajās vispārējās izglītības iestādēs no 22. februāra atļauta klātienes apmācība jaunāko klašu grupām. To nosaka pašvaldības vadītāja Gunta Kalniņa izdotais rīkojums par klātienes apmācības nodrošināšanu ārkārtējās situācijas laikā. Dokuments tapis, pamatojoties uz piektdienas, 19. februāra, pēcpusdienā izdoto valdības rīkojumu.

Izziņo novēloti

Vecumnieku novada skolās, tāpat kā visās izglītības iestādēs, 1. – 4. klašu skolēni no 25. janvāra mācījās attālināti, tāpēc paziņojums, ka atļauts darbs klātienē, bija ļoti gaidīts.


«Prieks, ka esam starp «labajiem novadiem» un bērni var mācīties klātienē. Pirmdien darbu atsāka visas skolas,» «Bauskas Dzīvi» informē Jānis Kovals, Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks. «Protams, veiksmīgāk šim procesam būtu varējuši sagatavoties, ja jaunā kārtība tiktu izziņota ātrāk, nevis tikai piektdienas vakarā. Tad kvalitatīvāk varētu nodrošināt ēdināšanas pakalpojumu. Valles pamatskolā šo jautājumu neizdevās uzreiz sakārtot tā, lai bērni jau pirmdien saņemtu siltu maltīti, taču bez pusdienām neviens nepalika. Tur, kur ēdināšana tiek organizēta gan skolēniem, gan pirmsskolas grupām, aizķeršanās nebija.» Pašvaldības pārstāvis skaidro, ka visās izglītības iestādēs veiksmīgi sakārtots telpu jautājums, pietiekamā apjomā saņemtas un izdalītas mutes un deguna aizsargmaskas. 


Ģimenes, kas dzīvo ārpus Vecumnieku novada, kur saslimstības rādītāji ir augstāki, izvērtējušas iespēju turpināt nodrošināt bērniem mācības attālināti. Tādu gadījumu nav daudz – līdz desmit.


Priecīgi ir visi

Misas pamatskolā sākumklasēs mācās 36 skolēni, un piektdien audzēkņu vecāki informēti, ka valdības ieviestā reģionālā pieeja mācību atsākšanai klātienē 1. – 4. klasēs skolā ļauj atgriezties arī Misas pamatskolas bērniem, stingri ievērojot visus valstī ieviestos piesardzības un drošības pasākumus. 


«Šo ziņu visvairāk gaidījām iepriekš, kad pavīdēja cerība no 8. februāra ļaut mācības klātienē organizēt jaunāko klašu skolēniem, tomēr tas nenotika. Toreiz dzīvojām tādā iekšējā priekā, ka atkal varēsim satikties; šajā reizē noskaņojums bija citādāks – ja būs, tad būs,» atklāj Anna Balgalve, Misas pamatskolas direktore. Saprotams, ka arī pašlaik priecīgi ir gan skolotāji, gan bērni un vecāki un, kā «Bauskas Dzīvei» teic A. Balgalve, bijis liels saviļņojums pirmdienas rītā redzēt, kā uz skolu nāk bērni. 


Piektdien iestādes vadītāja kopā ar 1. – 4. klašu audzinātājām, pieaicinot medmāsu, pārrunājusi kārtību, kā tiks organizēts darbs klātienē. «Vienojāmies, ka pirmdienas rītu sāksim ar klases stundu, kad skolotāja izdalīs katram sagatavotās trīs sejas aizsargmaskas, izstāstīs par to lietošanu un higiēnu. Paredzēts, ka viena maska tiek izmantota līdz pusdienām, otra – pēcpusdienā, bet trešā paliek rezervē, ja gadījumā nepieciešams. Bērniem izskaidrots, ka vakarā visiem maskas jāizmazgā un no rīta uz skolu jānāk ar tīrām.  Daudziem personalizētus sejas aizsegus sagādājuši vecāki,» informē direktore.


Kārtība jau zināma

Misas pamatskolā nav sarežģīti ievērot noteiktos ierobežojumus, jo telpas ir plašas, klašu kolektīvi ir nelieli un solus var izvietot tā, lai katram bērnam nodrošinātu vajadzīgo platību. Tāpat arī vestibilā katrai klasei bijis iespējams norobežot laukumu, kur skolēniem starpbrīžos uzturēties. Arī dezinfekcija, higiēnas normas un citas prasības nav nekas jauns, jau iepriekš personāls strādājis paaugstinātas drošības režīmā.


Valdības noteiktā kārtība paredz, ka gan pedagogiem, gan saimnieciskajam personālam jāveic «Covid-19» siekalu tests un tas turpmāk jāatkārto katru nedēļu. Piektdien medmāsa kopā ar lietvedi pasūtījušas nepieciešamo komplektu skaitu, un pirmdien no SIA «Centrālā laboratorija» saņemts apstiprinājums. Misas pamatskolas kolektīvam jau ir pieredze, jo skrīnings veikts divas reizes. «Pirmoreiz, kad saņēmām no laboratorijas sagataves, siekalu paraugs tika savākts medmāsas klātbūtnē, lai viss noritētu droši un pēc instrukcijas. Savukārt otrajā reizē katrs pats zināja, kā rīkoties, – izdarīja to, kas jādara, un testa paraugu ievietoja speciālā kastē, kas tika nogādāta laboratorijas pieņemšanas punktā Iecavā,» stāsta A. Balgalve.


Piektdien pārrunāts arī jautājums par bērnu nokļūšanu izglītības iestādē, jo sākumklašu grupā ir septiņi skolēni, kuri brauc no citurienes. Viena bērna vecāki nokārtojuši formalitātes, lai turpinātu mājmācību, trīs audzēkņus izvadās skola, bet trīs – vecāki. Ģimenes ir informētas par ceļa izdevumu kompensēšanu atbilstīgi novada pašvaldībā pieņemtajai kārtībai.


Pusdienu ieturēšanai paredzētas 50 minūtes. Garā starpbrīža laikā vispirms paēd trīs klases, pēc tam – ceturtā. Galdi ir pietiekami gari, lai sēdēt būtu ērti un droši. Procesu uzrauga skolas medmāsa.


Nedaudz mainīts stundu saraksts, lai kā pēdējo vai pirmspēdējo nodarbību iekļautu sportu. Šīs stundas plānotas ārā, ja vien netraucē laikapstākļi. Interešu izglītības nodarbības netiek organizētas, tāpat arī izpaliek pagarinātās diena grupa.


Klātienes stundas nekas neatsver

«Bauskas Dzīve» pirmdienas, 22. februāra, priekšpusdienā ielūkojās 2. klasē, kur latviešu valodas stundu saviem audzēkņiem vadīja skolotāja Inga Spangere. Bērni sejas aizsargmaskās klusi sēdēja katrs savā vietā un rakstīja, taču prieku pēc ilgāka pārtraukuma atkal satikt klasesbiedrus un audzinātāju «nodeva» smaidošās acis. Visi jūtoties labi, vien atzina, ka traucējot maskas. To, ka lietotais sejas aizsegs vakarā ir jāizmazgā, pa nakti jāizžāvē un no rīta «jāpārlaiž» ar gludekli, otrklasnieki zina, jo pirmajā stundā tas pārrunāts. «Jauki bija visus atkal redzēt bez datorekrāna starpniecības,» atzina skolotāja, un bērni piekrītoši pamāja ar galvu.


Pirmās stundas čaklā darbā bija aizvadījuši 1. klases skolēni, kuri starpbrīdī kopā ar audzinātāju Dinu Godļevsku posās ārā, lai ilgās pēc pavasara vērotu, kā saulīte «grauž» sniegu. Skolotāja teic, ka klātienes stundas nekas neatsver, taču uzslavēja savējos par iegūtajām digitālajām prasmēm. Bērni iemācījušies pieslēgties tiešsaistes nodarbībām, sarunāties «caur datora ekrānu». 


«Mājās ir visādi, jo uzmanību piesaista blakuslietas. Citam gribas sēdēt dīvānā, nevis pie galda, kādam sunīti blakus turēt, taču bērni spēja «savākties». Ja ģimenē ir vairāki skolēni, saprotams, ka darba vide tiek sadalīta un viens mācās virtuvē, cits istabā. Nodarbības klātienē ļaus nostiprināt attālināti apgūto un virzīties tālāk,» teic D. Godļevska.


Apstākļi nav prognozējami

«Skolas strādā, taču nav iespējams paredzēt notikumu turpmāko gaitu, jo saslimstības rādītāji ik dienu mainās. Otrdien tie atkal tiks fiksēti un trešdien publiskoti. Labā ziņa, ka tas ir pietiekami ilgs brīdis, lai saprastu, kā mācību procesu organizēt nākamajā nedēļā,» uzsver J. Kovals.

Ministru kabineta 2020. gada 6. novembra rīkojumā Nr. 655 «Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu» 19. februārī veiktie grozījumi paredz, ka mācību procesu klātienē 1. – 4. klasēs var īstenot, nodrošinot epidemioloģiskās drošības prasības un veicot izglītības iestādē klātienē nodarbināto iknedēļas testēšanu. Tiesa, ar nosacījumu, ja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) tīmekļvietnē publicētā informācija liecina, ka kārtējās kalendāra nedēļas trešdienā 14 dienu kumulatīvais «Covid-19» gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju konkrētās pašvaldības administratīvajā teritorijā, kurā atrodas izglītības iestāde, nepārsniedz 200. Iepriekš neviena no Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novada pašvaldībām nebija starp tām, kur pēc SPKC datiem ir zemi saslimstības rādītāji, taču 18. februārī saraksts koriģēts un papildināts, iekļaujot tajā arī Vecumnieku novadu, kur šis cipars bija 195,7. Noteiktā 10% svārstību robeža paredz, ka maksimāli pieļaujamais rādītājs būtu 220 gadījumu uz  100 000 iedzīvotāju.


Jau vēstīts, ka no 22. februāra mācības klātienē var atsākt izglītības iestādes pavisam 25 pašvaldībās, taču trīs novados, izvērtējot riskus, nolemts vēl nevērt skolu durvis 1. – 4. klašu audzēkņiem.


UZZIŅAI

Ministru kabineta apstiprinātās izmaiņas rīkojumā «Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu» paredz, ka atskaites punkts klātienes mācību uzsākšanai ir 14 dienu kumulatīvais «Covid-19» gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem konkrētās pašvaldības administratīvajā teritorijā, kurā atrodas izglītības iestāde.

Slimību profilakses un kontroles centrs katru trešdienu apkopos datus un publicēs to pašvaldību sarakstu, kas atbilst «drošas skolas» kritērijiem. Ja kārtējās kalendārās nedēļas trešdienā kumulatīvais «Covid-19» gadījumu skaits ir līdz 200, mācības klātienē var atsākt 1. – 4. klašu skolēni.

Avots: «Latvijas Vēstnesis».


1. – 4. klašu skolēnu skaits Vecumnieku novada izglītības iestādēs

Misas pamatskolā – 36: 1. klasē – 10, 2. klasē – 14,  3. klasē – 7, 4. klasē – 5;

Stelpes pamatskolā – 23: 1. klasē – 6, 2. klasē – 5, 3. klasē – 8, 4. klasē – 4; 

Valles pamatskolā – 27: 1. klasē – 5, 2. klasē – 9, 3. klasē – 7, 4. klasē – 6;

Skaistkalnes vidusskolā – 47: 1. klasē – 11, 2. klasē – 12, 3. klasē – 11, 4. klasē – 13;

Vecumnieku vidusskolā – 176: 1. klasē – 44, 2. klasē – 56, 3. klasē – 38, 4. klasē – 38.

Avots: Vecumnieku novada domes izglītības nodaļa.