BauskasDzive.lv ARHĪVS

Kas ir «Bauska»?

Kas ir «Bauska»?

Skaidrojumi par pilsētas nosaukuma izcelsmi

Tūristi un citi Bauskas ciemiņi ļoti bieži jautā: «Kas ir «Bauska»? Ko nozīmē šis vārds? Kāda ir tā izcelsme?» Atbildes uz šiem jautājumiem, domāju, nezina arī daudzi baušķenieki vai arī kaut ko pa ausu galam kādreiz kaut kur dzirdējuši vai lasījuši.

Nav vienota viedokļa

Mākslinieks un senvēstures pētnieks Jūliuss Dērings sava pirmā Bauskas apmeklējuma laikā 1857. gadā ir izteicis vairākus minējumus par pilsētas vārda izcelsmi: «Bauskas vārds agrākos laikos, starp citu, arī Henninga hronikā, kas iespiesta 1590. gadā, rakstīts dažādos veidos: Bausschken, Bauschenburg, Bauschen, Bausche un Bausske. Rusovs, kura hronika publicēta 1584. gadā, to sauc: Bausskenborg, Bauschkenborg un Bauschke. Ko šis nosaukums varētu nozīmēt? Vai tas nevarētu būt cēlies no vārda «Baush», t. i., ‘izliekums’ jeb ‘pakalns’, «plato», kam pievienota lejasvācu valodas pamazināmā galotne -ke, -ken, -chen?»

Savukārt 1884. gadā izdotā rakstu krājumā J. Dērings izklāstījis teoriju, ka Bauskas vārda izcelsme saistāma ar Bauskas pils vārdu, kas rakstītajos avotos vācu valodā dēvēta par «Bowsenborch», kas savukārt cēlies no darbības vārda «bowsen» un radniecīgs vārdam «bauchen» ar nozīmi ‘uzblīzt’, ‘uzpampt’. J. Dērings raksta, ka Bauskas pils ir uzcelta uz paugura, tāpēc tā nosaukta par «Bowsenborch», kas latviski būtu «Pakalnpils». Pilsētas vārds vācu valodā «Bauske» ir minētā vārda saīsinājums, lietojot senu vācu deminutīva galotni -ke.

Atšķirīgu skaidrojumu par pilsētas vārda izcelsmi no vācu valodas 1926. gadā ir devis Pauls Pakalniņš, kurš Bauskas vārda vācisko izcelsmi saista ar vārdu «Aussenburg», kas latviski nozīmē ‘Ārpils’ jeb pie kaut kā esošs, konkrēti pie Lietuvas robežām vai pie senā Lietuvas tirdzniecības ceļa esošs.

Vārda «Bauska» latviskās izcelsmes piekritējs valodnieks Jānis Endzelīns ir norādījis, ka ar vārdu «bauska» senatnē ir apzīmēta slikta pļava un arī veca, sakritusi mājiņa. Līdzās šim skaidrojumam ir vēl otrs skaidrojums – proti, vārda «Bauska» izcelsme ir no vārda «bauze», kas apzīmē neauglīgu pakalna galu, t. i., vietu, kur uzcelta Bauskas pils.

Visām vācu un latviešu valodas versijām kopīgs ir vien tas, ka Bauskas pilsētas nosaukums ir atvasināts no Bauskas pils nosaukuma. Tas savukārt nozīmē to, ka vispirms šeit ir bijusi pils un pēc tam līdzās tai ir veidojusies apmetne.

Daži interesanti fakti
Lai vai kāda būtu vārda «Bauska» izcelsme, ar to ir saistīti vēl vairāki interesanti fakti.

Pirmā pasaules kara laikā starp astoņiem latviešu strēlnieku pulkiem bija 7. Bauskas latviešu strēlnieku pulks, bet Latvijas armijā pagājušā gadsimta 20.– 30. gados bija 12. Bauskas kājnieku pulks.

Padomju okupācijas laikā pēc Otrā pasaules kara, apvienojot vairākas mazas saimniecības, 1959. gadā tagadējā Ceraukstes pagasta teritorijā tika izveidota tā sauktā padomju saimniecība jeb sovhozs, kam tika piešķirts Bauskas vārds (vēlākā PSRS 50. gadadienas padomju saimniecība). 1970. gada 3. decembrī Piemaskavas pilsētā Kolomnā, Kirova prospektā, tika atvērts jaunuzceltais universālveikals ar nosaukumu «Bauska», kas tolaik šajā pilsētā bija lielākais kultūrpreču (sadzīves tehnikas), gastronomijas (pārtikas preču) un kulinārijas tirdzniecības centrs. Rīgā un kādreizējā Bauskas sadraudzības pilsētā Samtrēdijā (Gruzijā) ir Bauskas iela, bet kuģa enkurs pie Bauskas 2. vidusskolas vecā korpusa liecina par kādreizējo skolas draudzību ar 1962. gadā Gdaņ-skas kuģubūvētavā Polijā būvētā tankkuģa «Bauska» apkalpi, par kuru savā stāstu grāmatā «Naftas grāmata» rakstījis Jānis Lapsa.

Latvijas simtgades laikā 1918. gadā pēc iedzīvotāju balsojuma viena no Latvijas aviosabiedrības «airBaltic» lidmašīnām ieguva vārdu «Bauska». Savukārt Tukuma pusē, Grenču pagastā, savulaik ir bijušas mājas ar nosaukumu «Kalna Bauskas», bet Latvijā un plašajā pasaulē ir vairākas personas, kuru personvārdi ir saistīti ar Bausku. Visā Latvijā, piemēram, labi pazīstami ir mākslinieks Auseklis Baušķenieks (1910–2007) un viņa dēls mūziķis Ingus Baušķenieks, Vācijas pilsētā Baireitā dzīvo Tomass Bauska, ASV Kalifornijā – Dženifera Bauska. Abas šīs personas savulaik ir apmeklējušas Bausku, interesējušās par pilsētu un tās vārda izcelsmi, un viņi nav vienīgie šāda uzvārda nesēji.