Saulrietā ar gaismas zīmuli

Īslīcietis Jānis Paļulis saņem jau otro starptautiski pazīstamo fotogrāfijas balvu
Vienā no pasaules slavenākajiem fotogrāfu konkursiem ««Sony» pasaules fotogrāfijas balvas» (««Sony» World Photography Awards») Nacionālo balvu saņēmis Jānis Paļulis no Bauskas novada Īslīces pagasta. Viņam šajā konkursā tā ir jau otrā balva.
Īslīcieša fotogrāfiju «Mirdzošā sēne» žūrija novērtēja kā labāko no 440 Latvijas fotogrāfu attēliem konkursa brīvajā kategorijā, no kuras atlasīti uzvarētāji Nacionālajām balvām, «Bauskas Dzīvi» informē «Sony» pārstāve Latvijā Ieva Līcīte.
Nepārtraukti atklājumi
«Fotografēju krēslas stundā mežā, saulrieta laikā. Tās bija augusta pašas beigas, 31. augusts, ap pusdesmitiem vakarā. Ekspozīcijas laiks bija 30 sekundes. Ilgs ekspozīcijas laiks tāpēc, ka tobrīd bija jau diezgan tumšs. Lai dabūtu interesanto gaismu, zīmēju ar gaismas zīmuli, kuram tādi vāji stariņi spīd ārā,» atceras J. Paļulis.
Fotogrāfs savas dabas fotogrāfijas vienmēr ļoti pārdomā – analizē laika apstākļus, gaismas, izmēģinot dažādas ierīces un palīgrīkus, lai iegūtu tādu fotogrāfiju, kas pārsteigtu cilvēkus. «Tādu noteikto sēni vieglāk ir atrast vakarā. No rīta mežā būtu grūtāk, vakarā ir izdevīgāk. Vismaz katru otro gadu eju uz mežu un fotografēju sēnes tumsā – saulrietā, puskrēslā, gaišā laikā ne. Fotografēšanas procesā katru gadu ir kāds atklājums – lielāks, mazāks. Tas ir mūžīgais atklājumu process,» smaidot teic fotogrāfs.
Viņš ir apmierināts, ka arī starp visiem ««Sony» pasaules fotogrāfijas balvas» uzvarētājiem, kas ir apmēram 50 fotogrāfu, tieši viņa «Mirdzošā sēne» raisījusi arī starptautisku uzmanību – par viņu jau interesējies medijs no Vācijas.
Svarīga ir kvalitāte
Pandēmijas laiks J. Paļulim nav bijis tas labākais – mazāk pasūtītāju. Vairāk fotografē tagad mazus produktus, izpilda nelielus projektus. Tomēr arī šajā laikā izdevies sasniegt kvalitatīvi augstākus griestus.
«Saistībā ar mākslas foto ir plānota sadarbība ar «Sony», par kuru jau runājām, pirms uzvarēju konkursā. Oficiāli vēl paziņojuma nav, bet sagaidāms, ka manas fotogrāfijas būs redzamas jaunajos televizoros, kas var parādīt filmas 8K kvalitātē. Viņu uzmanību piesaistīju ar savu instagram.com kontu. Izskatās, ka bija vērts regulāri publicēt fotogrāfijas, lai piesaistītu gan jaunu auditoriju, gan pasūtītājus,» stāsta fotogrāfs.
Lai būtu šāda sadarbība, nepietiek ar asu acu skatu un aizraujošām fotogrāfijām. Nepieciešama arī foto kvalitāte. J. Paļulis stāsta, ka jau četrus gadus fotografē ar 42 megapikseļu «Sony Alpha 7R II» kameru, kas nodrošina nepieciešamās prasības izšķirtspējā. «Fotogrāfijām jābūt vismaz 24 megapikseļu formātā Tur ir prasības izšķirtspējai – foto jābūt vismaz 24 megapikseļiem. Vajag gan kvalitāti, gan labu vizuālo saturu,» stāsta īslīcietis. Bildes «Sony» pieprasījuši «tiff» formātā – viens foto aizņem 300 megabaitus.
Laiks kadru ķeršanai
Jānim vēl pirms aktīvā «Covid-19» izplatības sākuma bijusi iespēja izbaudīt fotogrāfa gaitas Islandē. «Ļoti mainīga zeme. Īsto brīdi fotogrāfijām noķert ir grūti, lai arī iespaidīgu vietu ir ļoti daudz. Zilās lagūnas, neskaitāmie ūdenskritumi, bildes pašas nāk labas ārā,» par patīkamajām atmiņām stāsta īslīcietis.
Kamēr lielākā daļa «Bauskas Dzīves» lasītāju šorīt vēl gulēs vai baudīs siltu kafiju un priecāsies, ka nav jāiet ārā aukstumā, tikmēr J. Paļulis, visdrīzāk, jau vairākas stundas mēģinās atrast īstos kadrus, kas liktu foto baudītājiem novērtēt ziemas skaistumu.
«Svarīga ir plānošana, prognozēšana, iztēlošanās pirms bildēšanas, kas varētu būt. Lai arī reizēm iedomājies vienu, bet rezultāts pavisam cits. Tagad arī laika apstākļus sola izdevīgus – būs labas ziemas bildes. Piemēram, uz rīta pusi būs stiprs sals, visdrīzāk, arī sarma un migla. Kad visi no rīta guļ siltā migā, tad jāķer kadri,» fotogrāfs ir nopietni noskaņots.
Uzticamais «kaujas zirgs» – «Sony» kamera – esot gana izturīgs arī -25 grādos. Tiesa, esot arī savi triki, kas šādos laika apstākļos nepieciešami. «Parastais akumulators pie -25 jau 15 minūtēs būtu «miris». Man ir speciāls lādētājs, kas reizē arī nodrošina akumulatora sildīšanas funkciju – ar tādu varu nostaigāt trīs līdz četras stundas. Vēl viens triks – izmantoju elektronisko slēdzi, nevis mehānisko. Mehāniskajam ir eļļa, kas var sasalt, un tad slēdzis var ieķerties,» par situācijām ziemas apstākļos stāsta J. Paļulis.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»