Mūspusē saslimstība augstāka, nekā pieļauts skolas gaitām

Klātienes izglītības procesa nodrošināšanā atbildība – uz pašvaldību pleciem
Valdība lēmusi, ka no pirmdienas, 22. februāra, tiks ļauts atsākt mācības klātienē 1. – 4. klasēm pašvaldībās, kurās 14 dienu kumulatīvā saslimstība ar «Covid-19» ir zemāka par 200 saslimušajiem uz 100 000 iedzīvotāju.
Tādu vietvaru, kurās varētu sākt mācības klātienē, patlaban ir 20, starp tām gan nav nevienas mūspuses pašvaldības. Bauskas apkaimē viszemākie rādītāji šonedēļ ir Vecumnieku novadā, kur šis rādītājs ir 235, aiz tā seko Rundāles novads ar 333, Iecavas novads, kur ir 347, bet visaugstākā saslimstība ir Bauskas novadā, kur ir 446 sasirgušie uz 100 000 iedzīvotāju, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.
Samazinājusies mācību kvalitāte
Izglītības ministre Ilga Šuplinska plašsaziņas līdzekļos akcentējusi, ka būtiski samazinājusies mācību kvalitāte, tālab pēc iespējas ātrāk jāmeklējot varianti, lai izglītības procesu varētu atjaunot klātienē. Ceturtdienas, 18. februāra, preses konferencē uz jautājumu, vai no šīs dienas skatpunkta nebija kļūda 7. – 12. klases nelaist uz skolu jau no oktobra, ministre atbildēja, ka tas ir jāadresē epidemiologiem, jo tieši šāds jautājums jau ticis uzdots Ministru kabineta sēdē, norādot, ka laikā, kad minēto klašu grupa aizgāja attālinātā mācību procesā, kumulatīvais rādītājs bija vien 140. «Brīdī, kad visas klases pārstāja mācīties klātienē 18. decembrī, šis rādītājs bija 460, bet pašlaik Latvijā kumulatīvā saslimstība ir 560 uz 100 000 iedzīvotāju, un joprojām tiek turpināta līdzšinējā politika attieksmē pret skolu. Atbilde tā arī netika sagaidīta, ir bažas par trešo vilni,» pauda I. Šuplinska.
Jaunā kārtība paredz, ka, atsākot mācības klātienē, pašvaldība uzņemas pilnu atbildību par inficēšanās risku novēršanu, kas nozīmē, ka pašvaldībai ir jākontrolē, vai skolās ir pietiekams daudzums sejas masku, vai notiek telpu vēdināšana, vai tiek ievērota noteiktā distance, kā arī jāizvērtē citi riski.
Ir maskas un ķermeņa temperatūras mērītāji
Bauskas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare apliecināja, ka vietvaras skolas rīkosies atbilstīgi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) norādījumiem. Jau pašlaik visās iestādēs ir pieejami bezkontakta ķermeņa temperatūras mērītāji, nodrošināta epidemioloģiskās drošības noteikumu ievērošana.
Bauskas novada darba aizsardzības galvenais speciālists un sadarbības teritoriju civilās aizsardzības apgādes koordinators Andrejs Podnieks apstiprināja, ka no Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centra bezatlīdzības lietošanā ir saņemtas daudzreiz lietojamās higiēniskās sejas maskas, kas paredzētas pedagogiem un izglītojamajiem. Aizsarglīdzekļi saņemti trijos sūtījumos, pirmais pienācis 8. janvārī, bet pēdējais 17. februārī, pašlaik turpinās izsniegšana izglītības iestādēm. 1. – 5. klašu skolēniem paredzētas maskas bērniem, 6. – 12. klašu skolēniem – pieaugušo maskas. Katrai maskai klāt pievienota lietošanas instrukcija. Kopumā skolēniem, kas mācās
1. – 5. klasē, ir saņemtas 9496 maskas, tagad katram 1. – 5. klases audzēknim ir astoņas maskas. Dotajā brīdī maskas tiek lietotas Pamūšas speciālajā pamatskolā. Pārējo izglītības iestāžu pedagogi un skolēni maskas sāks izmantot, tiklīdz tiks sāktas mācības klātienē.
Iknedēļas siekalu tests
Jaunie noteikumi paredz, ka skolēniem vēlams uz izglītības iestādi doties kājām vai jāizmanto ģimenes transportlīdzeklis. Ko darīs bērni, kuriem nav tādu apstākļu un ir jāizmanto sabiedriskais transports? M. Bauvare paskaidroja, ka par iespējamiem variantiem, kā skolēni nokļūs līdz mācību iestādei, ja nav iespējams aiziet kājām vai ar privāto transportu, tiekot domāts. Tāpat tiek gaidīti IZM norādījumi šādas situācijas risinājumiem.
Vienlaikus noteikts ciklisks iknedēļas siekalu rutīnas tests, ar kuru tiks monitorēta saslimstības situācija skolā. Savukārt antigēnu tests būs jāveic, ja iepriekš nebūs veikts siekalu tests. Testēšanas procesu organizēs Veselības inspekcija. Līdz vakardienai gan vēl nebija ziņu, vai, piemēram, Bauskas novada skolās medmāsas ir apliecinājušas gatavību iesaistīties testēšanā.
Viens no ierosinājumiem valdībā bija pedagogu iekļaušana prioritārajā vakcinējamo grupā. M. Bauvare pastāstīja, ka IZM katrā izglītības iestādē veikusi aptauju, lai noskaidrotu nepieciešamo vakcīnu daudzumu, bet netika fiksētas konkrētas personas. «Pašlaik katrs pats var pieteikties vakcinācijai, un vakcinēšanās ir brīva izvēle,» akcentēja M. Bauvare. Pašlaik arī neesot informācijas, kas notiks ar tiem skolotājiem, kuri no vakcinācijas atteiksies, piemēram, Lietuvā šādām personām divas reizes nedēļā jāveic «Covid» tests.
Vecāku vidū nav vienprātības
Par skolas gaitu atsākšanu klātienē nav vienprātības arī mazāko klašu audzēkņu vecāku vidū. Bauskas Valsts ģimnāzijas pirmās klases skolotāja Līga Bajāre atklāja, ka ir vecāki, kuri nevar vien sagaidīt mācības klātienē, ievērojot visus noteikumus, bet ir vecāki, kuri šaubās par veiksmīgu mācību procesu maskās.
«Lai arī lieliski tiekam galā ar attālināto mācību procesu, tas nevar aizstāt pilnvērtīgu klātienes darbu, jo īpaši – bez ierobežojumiem, tas ir skaidrs, bet esam tādā situācijā, kādā esam. Daži vecāki izsaka viedokli par pārsteidzīgi pieņemtu lēmumu klātienes mācībām, jo baidās par drošību un veselību. Stāsta, ka daudzi pazīstami slimo. Arī daži paši jau ir izslimojuši šo vīrusu. Ir arī ziņa no vecāka, ka izvēlēsies mājmācību, ja sāks mācības klātienē. Tā nu tas ir, ar to jārēķinās,» teic pedagoģe.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»