Izdodas tikt līdz Meteņkalnam

Vecumniekos lieli un mazi griežas grieztavās
Vecumniekos pie Jaunā ezera ierīkotas grieztavas. Drošības apsvērumu dēļ konstrukcija izveidota stāvlaukumā, lai gan sendienās šāda uzparikte darināta uz aizsaluša dīķa vai ezera.
Ziemai raksturīgie laikapstākļi pirmo reizi Meteņu svinību rīkotājiem Vecumniekos ļāvuši uzmeistarot grieztavas. «Šogad esam parūpējušies par kādu ļoti senu Meteņu izdarību un ierīkojuši grieztavas, kas ir jautra aktivitāte gan bērniem, gan pieaugušajiem. Šajos latviešu gadskārtu svētkos īpaša nozīme ir braukšanai ragavās – jo ilgāka vizināšanās, jo garāki lini un rudzi, vēsta ticējums. Protams, arī laišanās lejup no kalniņa veicina linu augšanu,» «Bauskas Dzīvei» teic Inga Rakusova, Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja.
Sēžot ragavās, modina zemi pavasarim
Šī gada februāris neskopojas ne ar salu, ne sniegu, un šādi apstākļi ir labvēlīgi Meteņdienas tradīciju daudzināšanai. Ideja par grieztavām radusies Bārbeles folk-loras kopas «Tīrums» vadītājai Iritai Vimbai, viņa ir viena no svinību «Meteņi Vecumnieku novadā» organizatorēm. Kon-strukcijas izveidošana uzticēta novada domes saimniecības nodaļas darbiniekiem, un neilgā laikā tapa viena no jautrākajām Meteņu aktivitātēm – grieztavas.
«Grieztavas ir ledū iesaldēts miets, kam horizontāli piestiprināta gara koka kārts, radot iespēju to griezt uz riņķi. Tās galā piesietas ragaviņas, lai varētu vizināties. Šādu konstrukciju visbiežāk veido uz aizsalušām ūdenstilpēm, taču mēs to ierīkojām Jaunā ezera stāvlaukumā,» skaidro I. Rakusova. Griežoties grieztavas veido apli, kas ir dzīvības simbols. Meteņos visas izdarības saistītas ar auglību, zemes modināšanu un pavasara sagaidīšanu jautrā noskaņā, lai būtu ražīgs un veiksmīgs gads, tādēļ ikviens aicināts vizināties ragaviņās, kamēr vien laikapstākļi to ļauj, un izbaudīt ticējumiem bagāto aktivitāti, teic tautas nama pārstāve. Šī ir piemērota reize, lai izkustētos un kārtīgi izdzīvotos pa āru – rīkotu veiklības un atjautības spēles, vārtītos pa sniegu, ripinātos no kalna, vizinātos ar ragaviņām. Ir tik daudz izdarību, kas vienlīdz labi der bērniem un pieaugušajiem.
«Bauskas Dzīve» sestdien, 13. februārī, pie grieztavām sastapa vairākas ģimenes ar bērniem, kas distancēti vēroja, kā citiem sokas un, tiklīdz vieta atbrīvojās, paši steidza izmēģināt neparasto braucienu pa apļveida trasi. «Tas, kurš garo kārti griež, noiet vien dažus soļus, taču ragavās sēdētāji bauda diezgan lielu ātrumu. Re, kā bērni no prieka spiedz!», «Bērniem jāiestāsta, lai kājas tur uz ragavu sliecēm, citā-di griezējam slapja mugura, dzenot uz priekšu mehānismu, kas tiek bremzēts.», «Es arī iesēdos kamaniņās. Lai tad nu tiek tas auglības goda aplis šim gadam arī no manis!», «Aktivitāte ir interesanta, taču diezgan bīstama. Vecākiem jāskatās, lai grieztavu aplī neatrodas kāds bērns, citādi baļķis to var nosist gar zemi.» Šādi piedzīvoto vērtēja pieaugušie. Savukārt bērni mammas un tētus «komandēja», te izkliedzot «stop!», te atkal ar saucienu «vēl vienu reizīti» mudinot darbināt grieztavas.
Var piedalīties konkursā «Rudzu spēks»
«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka ikgadējais kultūras sarīkojums «Meteņi Vecumnieku novadā» šoreiz gaismas uzvaru pār tumsu jeb pavasara atnākšanu iezīmēja citādāk, nekā piedzīvots iepriekš. Pirms septiņiem gadiem iedibinātā tradīcija kovidlaikā tiek godāta ar apstākļiem pielāgotām aktivitātēm.
Atsaucību guvusi Vecumniekos izveidotā informatīvi radošā un atraktīvā Meteņdienas uzdevumu taka, virtuālais cimdiņu gājiens, danču vakars, bērnu priekam sarūpētais pārsteigums – Meteņa «mīziens» u. c. Lai piedalītos cimdiņu gājienā, rakstu rakstiem izrakstītie dūraiņi bija jānofotografē, jāizmēra un jāsasummē to garums, bildes jāsūta uz tautas namu, lai, iztēlē vienojoties krāšņā maskoto tēlu parādē, drīzāk varētu sasniegt Meteņu kalnu, ko no Vecumnieku centra pa ierasto maršrutu šķir ap 1800 cimdu pāru jeb apmēram kilometru garš ceļš.
Sestdien, 13. februārī, veiktie aprēķini liecināja, ka cimdiņu gājienā dodas 1257 dūraiņu pāri, kopā pieveikti 634 m un 10 cm. Stāsta I. Rakusova: «Mums visiem kopā izdevies tikt līdz Meteņkalnam arī šogad! Tiesa gan, šoreiz neizmantojām galveno ceļu, kas būtu garāks un ļautu sasniegt tikai pagriezienu uz Ezera ielu, taču, kā jau Meteņos ierasts, maskotie tēli ne vienmēr izvēlas tos vieglākos un gludākos ceļus. Var taču brist pa kupenām vai skriet pa gaisu! Tāpēc šogad tika izmantota «gaisa līnija», kas ļauj arī 2021. gadā svinēt Meteņus Jaunā ezera krastā.» Organizatori visiem teic lielu paldies par piedalīšanos virtuālajā skaisto un rakstaino cimdiņu gājienā. Iesūtītie fotoattēli apskatāmi tautas nama «Facebook» lapā.
Visos pagastos par latviešu gadskārtu svētkiem vēsta Buduļdienai jeb Meteņiem raksturīgas dekorācijas, kurās neiztrūkstošas ir Zemgales budēļu cepures, taču ar to svinības nebeidzas. Māksliniekiem, amatieriem un iesācējiem ir lieliska iespēja piedalīties radošo darbu konkursā «Rudzu spēks» un iegūt vērtīgas balvas. Zīmējumus, gleznojumus, grafikas, datorgrafikas un kolāžas vērtēs nozares speciālisti. Dalībnieku pieteikumi tiks gaidīti līdz 28. februārim (e-pasts: vecumniekutn@vecumnieki.lv), ar nolikumu var iepazīties Vecumnieku novada pašvaldības interneta mājaslapā www.vecumnieki.lv.
UZZIŅAI
Senāk latviešiem gadu mija bijusi ap Meteņa laiku, kad beidzas ziema un sākas pavasaris. Meteni pēc
Gregorija kalendāra svinēja 6. februārī, bet mūsu tautas ticējumi liecina, ka tas godāts visu februāri, līdz pat 9. martam.
Avots: H. Stalte «Gadskārtu ieražas».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»