KOMENTĀRI: KĀRTĪGA ZIEMA

Kādas ir šīs ziemas īpatnības un tās radītās ietekmes, problēmas, patīkamie aspekti?
Sergejs Kataņenko, SIA «Uzvara-lauks» agronoms
Ziemas procesi dabā rit normāli
– Rudens ilgi bija silts, un ziemāji – gan rapši, gan kvieši – sazēla labi. Sniegs uzsniga, kamēr zeme vēl nebija sasalusi. Taču mūsu laukos tas nav tik biezs, lai labību apdraudētu izsušana. Stiprākais sals, kāds mums nesen bija, 10 – 12 centimetrus biezai sniega kārtai tika cauri, un februāra sākumā piecu sešu centimetru dziļumā zeme tomēr sasala. Iespējams, ka citviet sniegs ir krietni biezāks, līdzīgi kā vasarā, kad nokrišņi ir nevienmērīgi un reģionos atšķiras. Taču kopumā ziemas procesi dabā rit normāli, un bažām pašlaik nav pamata.
Visu izšķirs pavasaris un sniega kušanas laiks. Marta naktīs vēl salst, bet dienā, kūstot sniegam, veidojas ūdens, kas naktī pārvēršas ledū, un ziemāju sējumus klāj ledus vāks. Krasas temperatūras svārstības ziemājiem nav vēlamas.
Izteikt plašākas prognozes par labības ziemošanu vēl ir pāragri.
Ingrīda Liepa, namu pārvaldniece Bauskas novadā
Papildu slodze
– Balta ziema ar lielām sniega kupenām izskatās skaisti, bet namu apsaimniekotājiem tas nozīmē daudz sūdzību, sētniekiem – ļoti daudz darba. Turklāt nav jau tā, ka notīri vienā brīdī sniegu un viss beidzies, – pēc piecām minūtēm, kad darbu esi beidzis, birst no gaisa atkal. Un cilvēkiem liekas, ka sētniekam ir jāstāv pie viņu mājas sliekšņa no rīta līdz vakaram. Ir, kas paši notīra, kas pa dienu nokritis, un ir tie, kas zvana un sūdzas. Jebkurā gadījumā ir jāuzslavē sētnieki par šogad paveikto lielo darbu.
Reizē ar «Covid-19» atnākusi arī papildu slodze māju apsaimniekošanā. Cilvēki uzturas mājās vairāk, un liela problēma ir pieaugusī kanalizācijas slodze. Tā ir katastrofa, it īpaši tāpēc, ka cilvēki samet kanalizācijā visu ko – apelsīnus, rokas dvieļus, nešķīstošas lupatas. Ziemā skalot nevar, jātīra ar rokām – tas ir milzīgs darbs. Mūsu mājā divi vīrieši trīs stundas strādāja, lai iztīrītu aizsprostojumu.
Otra problēma ir atkritumu šķirošana. Piemēram, pieaudzis papīra konteinerā izmestais apjoms, jo cilvēki daudz sūta pakas un te izmet papīra iepakojumu. Labi, ja saloka un saplacina, bet, ja izmet nesalocītu kasti, – konteiners pilns. Tad nu sētniece ņem, šķiro, saplacina, loka. Tā sētnieki kļūst vēl arī par atkritumu šķirotājiem.
Gita Briņķe, Vecumnieku novada domes sporta skolas direktore
Treneri ir radoši
– Šī ziema aicināt aicina doties laukā, tāpēc iespēju robežās, ievērojot Ministru kabineta noteikumus, sporta skolas grupām treniņi notiek āra apstākļos. Pamatā ir vispārējā fiziskā sagatavošana, bet katram sporta veidam ir arī specifiski vingrinājumi. Vadot nodarbības, treneri ir radoši – tiek spēlēts hokejs, neizpaliek dažādas rotaļas un spēles, notiek sniegavīru celšana un pikošanās. Audzēkņiem, kuriem nav iespēju piedalīties klātienes treniņā, tiek doti attālināti veicami individuāli uzdevumi.
Ikviens aizsalis dīķis ir lieliska vieta, kur ļauties slidotpriekam. Arī slēpošanai der tuvējais kalns vai pakalniņš, no kura laižoties lejā var izkustināt ķermeni un sajust gar ausīm svilpojam vēju. Ziemas burvību var baudīt, dodoties tuvākā vai tālākā pastaigā, kas dos labsajūtu, bet, ja ārā spīd saule, tiks uzņemts arī D vitamīns.
Brīvajā laikā ar savām skolas dienu slēpēm dodos pāri piesnigušajām pļavām un pakalniem, atceros, kā agrāk iebraucām «špūri» slēpošanas trasei, jo toreiz nebija pieejami sniega motocikli. Šī ziema ir tāda kā manā bērnībā, tāpēc pieņemu to ar prieku.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»