Budēļi un ķekatas iztēlē un īstenībā

Vecumnieku novadā Meteņu tradīcijām neļauj iet zudībā
Cimdiņu gājiens un danču vakars, radošo darbu konkurss, atraktīva uzdevumu taka un citas izziņotās aktivitātes liecina, ka Vecumnieku novadā pirms septiņiem gadiem iedibinātā tradīcija svinēt Meteņus tiek uzturēta arī kovidlaika ierobežojumu apstākļos.
«Meteņdienas svinības neizpaliks, taču šoreiz tās norisināsies neierastā formātā,» «Bauskas Dzīvei» apstiprina Inga Rakusova, Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja.
Cimdiņu gājiens
Lai godātu Buduļdienu, Aizgavēni, Vastlāvi un vēl citādi dēvētos latviešu gadskārtu svētkus un darītu pazīstamus adīto cimdu rakstus, ikviens aicināts iesaistīties virtuālā cimdiņu gājienā. Tā mērķis ir izveidot domās modelētu taku no Vecumnieku centra līdz Jaunā ezera Meteņu kalnam. Iztēlē jāuzbur arī budēļu un ķekatu klātbūtne, maskošanās jautrība un izspēlētie rituāli, jo ikgadējais kultūras sarīkojums «Meteņi Vecumnieku novadā» šoreiz gaismas uzvaru pār tumsu jeb pavasara atnākšanu iezīmēs citādāk, nekā piedzīvots iepriekš.
«Lai piedalītos cimdiņu gājienā, nepieciešams dūraiņu pāris. Viens no cimdiem jāizvērš uz kreiso pusi, abi jānoliek blakus un jānofotografē. Foto līdz ceturtdienai, 11. februārim, jānosūta uz tautas namu (e-pasts: vecumniekutn@vecumnieki.lv), klāt pierakstot sasummētu cimdu garumu, lai vēlāk, liekot skaitļus kopā, varētu zināt, cik tālu uz priekšu pavirzījies latvju zīmēm izrakstīto un ar mīlestību adīto dūrainīšu gājiens,» atklāj I. Rakusova. Jau iesniegtie fotoattēli publicēti tautas nama «Facebook» lapā, krājums arvien tiek papildināts. Cimdu pārus var iesūtīt neierobežotā skaitā.
Līdz svētdienas, 7. februāra, vakaram bija saņemti 746 cimdu pāru un noieti 383 m un 15 cm. No Vecumnieku centra līdz Meteņu kalnam apmēram kilometru garš ceļš mērojams un, lai to pieveiktu, nepieciešams savākt vairāk nekā 1800 dūraiņu pāru, tāpēc jāsasparojas.
Radošo darbu konkurss
Meteņu svinēšanā īpaša nozīme ir rudziem, jo labības stiebrus izmanto konusveida cepures jeb galvas maskas darināšanā Zemgales budēļa tēlam; tā atdzimšana tiek saistīta ar Vecumnieku novadu. Budēlis nes svētību un vairo auglību katrā mājā un sētā, un, lai šo pārliecību stiprinātu, tiek rīkots radošo darbu konkurss «Rudzu spēks». Tā mērķis ir veicināt izpratni par senajām latviešu tradīcijām, rosināt iesaistīties to saglabāšanā, daudzināt Meteņdienas svinības Vecumnieku novadā.
Izmantojot vizuālās izteiksmes līdzekļus, konkursa dalībnieki aicināti attēlot rudzus kā Meteņu simbolu. Savu talantu var izpaust ikviens – gan profesionāļi un topošie mākslinieki, gan ar mākslu nesaistīti ļaudis.
I. Rakusova stāsta: «Zīmējumus, gleznojumus, grafikas, datorgrafikas un kolāžas vērtēs žūrija, komisijā būs nozares speciālisti. Katrā vecuma grupā (7 – 10 gadi, 11 – 15 gadi, 16 – 18 gadi, vecāki par 19 gadiem) tiks apbalvoti pirmās, otrās un trešās vietas ieguvēji, kā arī piešķirta atzinība. Kopvērtējumā labākajiem paredzētas naudas balvas: pirmajai vietai – 150 eiro, otrajai – 100 eiro, trešajai – 50 eiro. Konkursa dalībnieku pieteikumi tiks gaidīti līdz 28. februārim (e-pasts: vecumniekutn@vecumnieki.lv). Ar nolikumu var iepazīties Vecumnieku novada pašvaldības interneta mājaslapā www.vecumnieki.lv.»
Uzdevumu taka
No 8. līdz 14. februārim Vecumniekos būs pieejama informatīvi radoša un atraktīva Meteņdienas uzdevumu taka, kurā ietvertas dažādas Meteņu tradīcijas: maisā lēkšana, pogu mešana, lasīšana otrādi u. c. Pirmajā no sešiem kontrolpunktiem, kas ierīkots pie Vecumnieku tautas nama afišu staba, būs jāpaņem karte, savukārt pēdējā, kas atradīsies turpat parkā, varēs nobildēties tematiski iekārtotā foto stūrītī. Tur arī būs novietotas lapiņas ar Meteņdienas aprakstu. Teksts jāpapildina ar trūkstošajiem vārdiem, kas meklējami iepriekšējās stacijās. Lai piedalītos konkursā un pretendētu uz tautas nama gādātu balvu, aizpildītās lapiņas jāievieto izložu kastē. Veiksme uzsmaidīs tiem trim nejauši izvēlētiem takas apmeklētājiem, kuri būs pareizi aizpildījuši visus lauciņus.
Svinot Meteņus, ikviens aicināts apceļot Vecumnieku novadu. Saistošu aprakstu par katrā pagastā apskatāmajiem dabas jaukumiem un cilvēku radītajām vērtībām sagatavojusi Aira Odinga, tūrisma informācijas konsultante.
Aktivitātes – katrā pagastā
Visu nedēļu Vecumnieku novads būs «tērpies» atbilstīgi Meteņdienas tradīcijām un rotājies ar Zemgales budēļu cepurēm. Katrā pagastā iekārtotajā foto stūrītī apmeklētāji savam priekam varēs veidot fotokolāžu «Pa novadu Meteņos», būs arī citas individuāli baudāmas aktivitātes.
Bārbeles parkā un izdekorētajā estrādē varēs meklēt savu laimes pogu un pelnu maisiņu, savukārt Stelpē – apskatīt vides objektus un izpildīt dažādus Meteņdienas tradicionālos uzdevumus pie Stelpes pamatskolas, centrā pie daudzdzīvokļu mājām un pie pagrieziena uz
z/s «Līdumi». Misā savu laimi varēs izmēģināt, katru dienu vienā un tajā pašā vietā un laikā – plkst. 11 pie tautas nama – sagaidot Meteņa «mīzienu». Valles centrā vienas mājsaimniecības pārstāvjus gaida tradicionālās Meteņdienas izdarības un uzdevumi, bet katru dienu no plkst. 14 pie sporta halles būs Meteņa «mīziens». Skaistkalnē priecēs dekorācijas centrā pie pasta ēkas, arī Kurmenē padomāts par svētku noskaņas radīšanu. «Trešdien, 10. februārī, plkst. 11 pirmsskolas grupas «Rūķu skola» audzēkņi brīvā dabā ies rotaļās un pieredzēs Meteņa «mīzienu»,» atklāj Sarmīte Ķīse, Kurmenes tautas nama vadītāja.
Danču vakars un saimnieku stāsti
Citkārt atsaucību guvušais danču vakars šoreiz būs baudāms virtuāli. Piektdien, 12. februārī, no plkst. 18 līdz 20 kopīgā dancī vienosies novada dejotāji. Vecumniekos video tiks projicēts uz tautas nama sienas, Bārbelē – brīvdabas estrādē, Stelpē – pie pamatskolas, Skaistkalnē – pie tautas nama, Vallē – pie sporta halles, bet Misā – ciema centrā. Danču vakara neatņemama tradīcija ir latviskā Valentīna godā celšana, tāpēc arī šoreiz budēļiem būs iespēja sevi lielīt un slavēt, cik vien spēka.
Video sveicienā dejotājiem pievienosies lauku sētu saimnieki, kuri iepriekšējos gados vēruši vārtus budēļos gājējiem. Vecumnieku iedzīvotāja Mārīte Vītola savas mājas pagalmā viesus laipni uzņēmusi vairākkārt, taču 2020. gads bijis īpaši ražens – vēsti par pavasara tuvošanos saimnieces sētā nesuši 32 maskotie tēli, arī no tālienes braukušie. Mārīte ciemiņus vienmēr labi pacienājusi, jo līdz ar budēļiem mājās ienāk svētība, tiek aktivizēts auglības un dzīvības spēks cilvēkos un zemē.
«Ja pareizi saskaitīju, budēļi manā pagalmā jautri dejojuši un dziedājuši sešas reizes. Vienmēr viņus esmu sasildījusi ar karstvīnu un gulašsoļanku,» «Bauskas Dzīvei» atklāj Mārīte. Gaidot video sižeta «filmēšanas grupu», saimniece posusies pati un tematiski dekorējusi pagalmu, sētā kūrusi ugunskuru un virs tā likusi zupas katlu – lai viss būtu pa īstam. «Katru reizi Meteņos esmu piedalījusies danču vakarā, gājienā, dalījusi budēlīšiem ezermalā putru... Ko darīt, šis gads ir citādāks,» samierinoties ar situāciju, teic Mārīte.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»