KOMENTĀRI: mājsēdes kontrole un sodi

Vairākas nedēļas tiek kontrolēta komandantstundas ievērošana. Sodi Bauskā par pārkāpumiem bijuši milzīgi. Kāda ir sodu nozīme?
SILVIJA,
dzīvo Bauskā, strādā tirdzniecībā
Uzlabojuma nav
– Par situāciju kopumā. Drīz ar tiem ienākumiem mazie tirgotāji nevarēs segt ne elektrību, ne gāzi, kur vēl algas, bet te, lūk, «Rimi», «Maxima» varēs brīvi tirgot pilnīgi visu! Mazajiem tirgotājiem strādāt neļauj, biedē ar bargiem sodiem, un kompensāciju reāli saņem daži. Brīvi var iegādāties alkoholu, bet ziemas jakas un zābakus nopirkt nevar. Vajag tikai sestdienās un piektdienās palūkot «Rimi», kādi rati tiek piekrauti ar uzkodām un alkoholu, kas liecina tikai par ballīšu rīkošanu.
Vai ar mājsēdi kaut kas tiek panākts? Varbūt zādzības samazinās. Ziemā pēc plkst. 22 ārā nav, ko darīt. Veikali, kafejnīcas, bāri, klubi, spēļu zāles – viss ir slēgts. Vai iekasēs tik daudz soda naudas, lai varētu apmaksāt piemaksas policistiem un zemessargiem, kuri strādā mājsēdes laikā?
Varbūt tomēr nodokļu maksātāju naudu varētu daudz lietderīgāk un efektīvāk izmantot, lai samazinātu inficēšanos. Būs jau otrais mājsēdes mēnesis, bet būtisks inficēto skaita kritums nav panākts. Kur policijas reidi sabiedriskajā transportā, kur daudzi nelieto maskas? Tāpat baros pulcējas preču saņemšanas vietās, un neviens situāciju nekontrolē. Bauskas poliklīnikā – arī tur maskas nevalkā vai velk zem zoda, bet vai ir kāds sodīts? Ziemā ar mājsēdi var cilvēkus paturēt savās mājās, bet tiklīdz kļūs siltāk un gaišāk, domāju, būs sarežģīti.
Inese Kapustjanska,
psiholoģe Iecavā, M. Psych.
Mazināt uzvedības atkārtošanos
– Cilvēka dzīvi un nākotni veido nevis nejaušības vai situācija, bet viņš pats. Brīvība bez robežām nav iespējama. Pašreiz mēs varam runāt par eksistenciālo trauksmi, kura rodas sabiedrībā pārmaiņu un krīžu situācijā. Satraukties ir dabiski.
Kāpēc viena sabiedrības daļa pieņem noteikumus, otra daļa ignorē? Te būtu derīgs pētījums. Mēs nākam no bērnības. Jebkurā ģimenē, kurā ir bērni, pastāv noteikumi. Reizēm vecāki nav spējuši izskaidrot ģimenes noteikumus un sekas nākotnē. Noteikumu ieviešana un lietošana dod pārliecību, ka noteikumi aizsargā manas intereses; ja es ievērošu un citi ievēros, man nav, par ko satraukties; ja pārkāpšu noteikumus, tad sāksies problēmas.
Vecākam svarīgi saprast, vai ģimenē izvirzītie noteikumi aizsargā bērna intereses, nepārkāpjot citu cilvēku intereses. Jāpiebilst, ka mana brīvība beidzas pie otra cilvēka degungala jeb «Covid» apstākļos, pārkāpjot divu metru distanci. Svarīgi cienīt citu robežas. Ja vecāki saredz savu lolojumu kā zemes centru, izaugs normu un likumu pārkāpējs. Ja vecāki vāji rūpējas par bērna vajadzībām un viņš pats mēģina piemēroties dzīvei, tad viņu «audzina» sabiedrība ar sodu palīdzību.
Ievērojot liegumu neatrasties uz ielas no pulksten 22 līdz 5, mēs rūpējamies par visas sabiedrības veselību pat tad, ja mums sava veselība nerūp. Ja ir noruna un likumi, tad, dzīvojot ģimenē vai sabiedrībā, mēs tos ievērojam, ja pārkāpjam, mūs sauc pie atbildības.
Ja pieaugušais nav apguvis ģimenē šīs prasmes, viņš nevar to iemācīt saviem bērniem. Ja ir bijušas novirzes noteikumu apguves procesā, tad, izaudzis liels, pieaugušais nesaprot cēloņu un seku sakarības, bet gan uzskata, ka ir pieļaujamas neapdomīgas protesta reakcijas – mana brīvība tiek patvaļīgi ierobežota! Persona grib dzīvot sabiedrībā un lietot kopējos labumus, bet tai pašā laikā pauž necieņu un vēlas darīt, kā grib.
Soda termins psiholoģijā nozīmē darbību, kuru pielieto ar mērķi mazināt pārkāpēja uzvedības atkārtošanos, kontrolēt to. Runājot par sodu, nevis nāves sodu, bet administratīvu sodu, tad tas psiholoģiskā, filozofiskā izpratnē ir mīlestības forma. Mīlēt nozīmē sodīt, nemīlēt – piespriest nāves sodu. Soda mērķis, lai cilvēks pārdomā, lai mainās, lai mācās uzņemties atbildību un attīstās. Piemēram, atrados uz ielas pēc 22, un mani soda. Analizēju un sapratu, ka neprotu plānot savu laiku. Man to, iespējams, jau teica, bet es neņēmu vērā, sods mani spiež pārvērtēt ieradumus. Braucu bez tiesībām un alkohola reibumā vienreiz, otrreiz, nu cietumsods liek pārdomāt dzīvi. Soda mērķis un jēga ir disciplinēt, veicināt izmaiņas un attīstību cilvēkā. Sodam nāk līdzi trīs emocijas – bailes, sāpes, kauns, dusmas un iespēja sevi mainīt.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»