BauskasDzive.lv ARHĪVS

Apšauba potēšanas kampaņas īstenošanu ģimenes ārstu praksēs

Žanna Zālīte

2021. gada 29. janvāris 00:00

890
Apšauba potēšanas kampaņas īstenošanu ģimenes ārstu praksēs

Vecumnieku novadā daži mediķi vakcinējušies, citi gaida savu kārtu


Vecumnieku novadā līdz 29. janvārim vakcinācijas devu pret «Covid-19» saņēmis viens ģimenes ārsts un pieci medicīnas darbinieki, liecina «Bauskas Dzīves» veiktā aptauja.

Abas devas pašlaik injicētas trim ārstniecības speciālistiem, taču šonedēļ situācija vēl mainīsies un līdz 31. janvārim kopumā pieci mediķi būs saņēmuši arī otro poti.

Blaknes nav novērotas
Vecumnieku veselības centrā pavisam ir desmit darbinieku, tostarp sešas ārstniecības personas, informē Līva Vecvanaga, iestādes vadītāja. «Pašlaik vakcinēti divi speciālisti – viens saņēmis abas devas, otrs – tikai pirmo (pēc otrās paredzēts doties 2. februārī). Viens darbinieks uz poti pieteicies un gaida savu kārtu, viens pastāvīgi strādā attālināti, bet divi pašlaik nevēlas vakcinēties,» viņa atklāj. Tie, kuriem preparāts jau ievadīts, nekādas blaknes nav novērojuši, vienīgi esot jutīga roka dūriena vietā.

Uldim Mantonam ir ģimenes ārsta prakse Skaistkalnē un Bārbelē. Gan viņš, gan ārsta palīdze Ieva Podniece saņēmuši «Pfizer-BioNTech» ražotās vakcīnas «Comirnaty Covid-19 mRNS» pirmo devu, otrā plānota 31. janvārī.

Ģimenes ārstes Aija Jurova un Zinaida Sprance «Bauskas Dzīvei» pauda, ka viņu prakses vietās Vecumniekos medicīnas darbinieki vēl nav vakcinējušies.

Aijas Ciršas ģimenes ārsta praksē Vallē un filiālē Kurmenē plānots vakcinēt visus četrus darbiniekus: ģimenes ārstu, ārsta palīgu, reģistratoru un grāmatvedi. «Gaidām savu kārtu. Ja šomēnes lietošanai Eiropā tiks apstiprināta «AstraZeneca» un Oksfordas universitātes izstrādātā vakcīna, februārī Latvija to varētu saņemt un sākt plašāku vakcināciju. Iespējams, mēs to varētu nodrošināt uz vietas, jo «AstraZeneca» vakcīna ir vieglāk uzglabājama. Masveida vakcināciju gan izvērst nevarētu, taču šādu iespēju apsver Vecumnieku veselības centrs,» skaidro A. Cirša.

Veselības aprūpes vietā Taurkalnē strādā sociālā māsa, un viņa saņēmusi abas potes pret «Covid-19».

Lai sevi pasargātu
Vakcīnas «Comirnaty Covid-19 mRNS» pirmo devu 5. janvārī un otro 26. janvārī Jelgavas pilsētas slimnīcā saņēmusi Baiba Veselova, Vecumniekos praktizējošā ģimenes ārsta Pētera Igauņa palīdze un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vecumnieku brigādes mediķe. «Strādājot ar pacientiem gan ārsta prakses vietā, gan NMPD, tāpat kā mani kolēģi, esmu pakļauta ļoti lielam riskam, tāpēc arī vakcinējos. Lai sevi pasargātu no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu, lielākā daļa ārstniecības personāla tomēr izvēlas potēties,» pauž B. Veselova.

Pēc vakcīnas pirmās devas saņemšanas ārsta palīdzei divas dienas bijusi «smagnēja roka», jutusi injekcijas vietu, taču, kā viņa atzīst, arī pēc difterijas potes ir tādas pašas sajūtas. Dzirdējusi mediķus runājam, ka pēc otrās devas varot būt drudzis, tomēr B. Veselova nevēlamus simptomus nav piedzīvojusi, jo katrs organisms reaģē atšķirīgi.
Ģimenes ārsts P. Igaunis vakcinācijai pieteicies elektroniski un saņēmis ziņu, ka pēc pirmās potes jāierodas 27. janvārī Rīgā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bijis noteikts arī datums, kad jāsaņem otrā deva. 25. janvāra vakarā ar īsziņas starpniecību informēts, ka vakcinēšanās atlikta, jo «nav nodrošināta zāļu piegāde».

Ģimenes ārsts sašutis
Pacienti interesējoties par iespēju sevi pasargāt no saslimšanas ar bīstamo vīrusu, citi pauž arī bažas vai bailes, ko raisījuši tīmekļa vietnē «Facebook» ievietotie «lietpratēju» komentāri. B. Veselova sākusi veidot sarakstu, lai gūtu priekšstatu par vakcinēties gribētāju kopumu, jo izskanējusi informācija, ka poti varēs saņemt ģimenes ārstu prakses vietās, taču, kā reāli to īstenot, nav skaidrs. «Ja diendienā jāveic tiešie pienākumi, pa kuru laiku varēs apzināt vairāk nekā tūkstoš ārsta praksē reģistrēto pacientu, lai noskaidrotu, kurš vēlas vakcinēties un kurš ne? Kā praktiski šo kampaņu organizēt, ja process ir visai laikietilpīgs – katrs cilvēks pirms vakcinācijas jāizvaicā un jāapskata, bet pēc potes vismaz 15 minūtes jānovēro?» pārdomās dalās ārsta palīdze.

Arī dakteris P. Igaunis ir neizpratnē par to, «kāpēc ģimenes ārstiem grib uzspiest vakcinēšanu», jo «tad visi citi darbi un pacientu pieņemšana būs jāpārtrauc». «Kungiem – ka tik pamest ideju, bet mēs lai tiekam galā, kā gribam,» sašutis ir ārsts, «ja rīko šādu kampaņu, tad jāizveido atsevišķs vakcinācijas kabinets, piemēram, Vecumnieku veselības centrā, jāpieņem darbā personāls, kas tikai ar to nodarbotos. Pie mums katru dienu nāk cilvēki, kam jāsniedz palīdzība, un ģimenes ārsta prakses vietā nav iespējams izvērst plānveida vakcinēšanu pret koronavīrusu.»

KOMENTĀRS

Līva Vecvanaga, pašvaldības iestādes «Vecumnieku veselības centrs» vadītāja:

– Vecumnieku novada iedzīvotājiem būs iespēja saņemt vakcīnu pie saviem ģimenes ārstiem. Ja pieprasījums būs ļoti liels, Vecumnieku veselības centrā tiks izveidots vakcinācijas kabinets, rasta iespēja nodrošināt medicīnisko personālu, lai pēc iespējas vairāk iedzīvotāju varētu saņemt vakcīnu pret «Covid-19».

Lai noskaidrotu, kāda ir novada iedzīvotāju attieksme pret vakcinēšanos un cik daudzi to vēlētos darīt, kopš 20. janvāra interneta vidē – Vecumnieku novada info grupas «Facebook» lapā – tiek veikta aptauja. Saprotams, ka tā sniegs tikai provizorisku ieskatu un ļaus novērtēt sociālo tīklu lietotāju reakciju.

Redakcijas piebilde. Līdz ceturtdienas, 28. janvāra, pusdienlaikam aptaujas dalībnieku atbildes liecināja, ka 316 nevēlas vakcinēties, 164 – vēlas, 56 – nav izlēmuši, bet astoņi jau vakcinējušies. Komentāru sadaļā par šo tēmu izvērsusies plaša diskusija, kur viedokli pauduši gan vakcinācijas pretinieki, gan atbalstītāji.