Nav draudzes spēkos apsaimniekot īpašumu

Bārbeles centra kapsētu pārņems Vecumnieku novada pašvaldība
Vecumnieku novada pašvaldība plāno iegādāties kapsētu Bārbeles pagasta centrā. Domes sēdē nākamnedēļ paredzēts konceptuāli apstiprināt šāda darījuma veikšanu.
Par vietējai evaņģēliski luteriskajai draudzei piederošā nekustamā īpašuma atsavināšanu deputāti sprieda attālināti organizētā domes attīstības komitejas sēdē šonedēļ, 18. janvārī.
Darījums par 787 eiro
Šis jautājums dienaskārtībā bijis jau iepriekš, un pašvaldība piekritusi pārņemt draudzes īpašumu – kapsētu Bārbeles centrā pie dievnama, taču, lai notiktu virzība, bija nepieciešams sakārtot dokumentus. Kapsētas zeme – 2,04 ha – ietilpa baznīcas kopējā īpašumā, tādēļ to vajadzēja atdalīt. Pagājušā gada nogalē tas izdarīts un draudzes īpašumtiesības nostiprinātas Zemesgrāmatā. Par to deputātus informēja Ligita Vasermane, pašvaldības nekustamā īpašuma speciāliste.
Domei adresētajā iesniegumā par Bārbeles centra kapsētas nodošanu Vecumnieku novada pašvaldībai Jānis Folkmanis, Bārbeles evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks, minējis arī pirkuma summu – 787 eiro, kas ir vienāda ar zemes kadastrālo vērtību 2021. gada 1. janvārī. Viņš skaidrojis, kāpēc darījumam noteikta tieši šāda cena, un vērsis uzmanību uz to, ka draudze organizējusi un apmaksājusi kapu teritorijas atdalīšanu un uzmērīšanu, kam iztērēts vairāk nekā 500 eiro, neskaitot administratīvos izdevumus, tālab izteikts priekšlikums īpašumu atsavināt par kadastrālo vērtību.
Pašvaldībai lūgts sagatavot piedāvājumu un pirkuma līguma projektu, lai draudze šo darījumu varētu saskaņot ar Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas virsvaldi.
L. Vasermane deputātus rosināja konceptuāli apstiprināt nekustamā īpašuma iegādi par 787 eiro un sagatavot pirkuma līguma projektu Bārbeles centra kapsētas atsavināšanai. Pašvaldības ieskatā – prasītā pirkuma maksa ir samērīga. Sākotnēji gan draudze bija vēlējusies par kapsētu iegūt daudz lielāku summu – ap 7000 eiro.
Pamanāms akcents kopainā
Bārbeles draudze ir neliela, tāpēc pārvaldīt visus īpašumus ir apgrūtinoši, turklāt daudz organizatoriskā darba un līdzekļu prasa arī baznīcas remonts. Izprotot situāciju, rasts risinājums atdusas vietu ciema centrā piedāvāt pārņemt pašvaldībai. Uzņemoties rūpes par to, vietvara varēs pilnvērtīgi realizēt savu autonomo funkciju – gādāt par kapsētu izmantošanu un uzturēšanu, tādējādi novirzot šai vajadzībai rīcībā esošos resursus. Jāpiezīmē, ka šīs kapsētas teritorijā atrodas novadā vienīgā kapliča, kas jau ir pašvaldības īpašums.
Kapi plešas pašā ciema centrā un veido pamanāmu akcentu Bārbeles kopainā, ko ikdienā vērtē vietējie iedzīvotāji, garāmbraucēji un tūristi, turklāt šīs vietas sakoptība rūp aizsaulē aizgājušo tuviniekiem.
Lēmumprojekts «Par nekustamā īpašuma «Centra kapsēta» Bārbeles pagastā atsavināšanu» tiek virzīts apstiprināšanai domes sēdē 27. janvārī.
Vecumnieku novada administratīvajā teritorijā ir 42 pašvaldības kapsētas, bet ir arī atdusas vietas, kas pieder privātpersonām.
UZZIŅAI
Pašvaldības kapsētas Vecumnieku novadā
- Bārbeles pagastā: Jobu kapi, Cedelmaņu kapi, Ķeru kapi, Ezīšu kapi;
- Kurmenes pagastā: Spundes kapi, Baļčiņu kapi, Cepurnieku kapi, Verpeļu kapi, Kurmenes kapi, Sietiņu kapi, Impu kapi, Urliķu kapi;
- Skaistkalnes pagastā: Vaiču kapi, Pinku kapi, Jaunie kapi, Jaskuļu kapi, Krusas kapi, Ramiķēnu kapi;
- Stelpes pagastā: Airīšu kapi, Ānīšu kapi, Ķēkutu kapi, Kāravu kapi, Steņģu kapi;
- Valles pagastā: Pētermuižas kapsēta, Valles kapsēta, Vasku kapsēta;
- Vecumnieku pagastā: Vecumnieku kapi, Priedeskroga kapi, Siliņu kapsēta, Milgrāvju kapsēta, Rešnenieku kapsēta, Mālu kapsēta, Lejzemnieku kapsēta, Griķu kapsēta, Čuču kapsēta, Brūveru kapsēta, Viesturu kapsēta, Žubju kapsēta, Katrīnas kapsēta, Bēku
kapsēta, Klīvu kapsēta, Ķeiru kapsēta.
Avots: Vecumnieku novada pašvaldības kapsētu darbības un uzturēšanas noteikumi.
KOMENTĀRS
Beidzot rasts kompromiss
JĀNIS FOLKMANIS,
Bārbeles evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks:
– «Kapsētas jautājums» bārbeliešiem ir sasāpējis un cilāts jau vairākus gadus. Vēsturiski un juridiski kapsēta pieder Bārbeles evaņģēliski luteriskajai draudzei, bet tai nav bijis ne spēka, ne līdzekļu, lai nodrošinātu tās pienācīgu apsaimniekošanu. Savukārt pašvaldībai nav tiesību uzņemties rūpes par īpašumu, kas tai nepieder. Paldies novada domei, ka beidzot izdevies rast kompromisu! Draudze organizēja un apmaksāja kapsētas zemesgabala atdalīšanu un uzmērīšanu, bet pašvaldība piekrita to atpirkt par kadastrālo vērtību, tādējādi kompensējot radušos izdevumus.
Jāatzīmē, ka likuma «Par pašvaldībām» 15. pantā ir noteikts, ka pašvaldība ir tā, kas gādā par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību, tostarp arī par kapsētu izveidošanu un uzturēšanu. Proti, kapu apsaimniekošana ir viena no pašvaldības funkcijām, un tās izpilde tiek finansēta no attiecīgās vietvaras budžeta, ja likumā nav noteikts citādi.
Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) jau vairākus gadus risina jautājumu par LELB draudžu īpašumā esošo kapsētu nodošanu pašvaldībām. Cik man zināms, pēdējo gadu laikā vietvarām nodots vairāk nekā 20 kapsētu, tās pārdodot par kadastrālo vērtību, mainot pret līdzvērtīgu īpašumu vai
patapinot.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»