BauskasDzive.lv ARHĪVS

«Manā fotomākslā ir kaut kas no pasakas»

Eva Ķeruže

2021. gada 22. janvāris 00:00

1230
«Manā fotomākslā ir kaut kas no pasakas»

Fotogrāfe Dana Rodenkirhena Iecavā veido grandiozus projektus, kuros pati ir arī vizāžiste, imidža un tērpu dizainere

Iecavniece Dana Rodenkirhena ir profesionāla fotogrāfe, vizāžiste, imidža dizainere un māksliniece, kurai piemīt dažādi hobiji un intereses. Māksliniece ir radoša, spilgta personība ar daudzveidīgām un plašām zināšanām par modi, fotogrāfiju, kompozīciju, grimu un stilu, veidojot mākslinieciskas, rūpīgi pārdomātas fotogrāfijas ar dziļu domu, individuālu stāstu un emocijām.

«Rakstīšana» ar gaismu
Dana uzskata, ka par laimīgiem cilvēkiem dēvē tos, kam darbs ir arī hobijs un kaislīga aizraušanās. Viņas dzīve jau astoņus gadus ir saistīta ar fotogrāfiju. «Fotografēt tulkojumā nozīmē «rakstīt» ar gaismu. Tā nu es «rakstu» ar gaismu un pievienoju šķipsniņu brīnuma. Savās fotogrāfijās cenšos pacelties mazliet virs ikdienišķā, radīt vizuālu un emocionālu piedzīvojumu. Ar laiku arvien skaidrāk esmu sapratusi, tieši kāda estētika mani saista, un, jā, tā ir visai gleznieciska, tajā ir kaut kas no pasakas,» stāsta D. Rodenkirhena.

Danas ceļš līdz profesionālas fotogrāfes statusa iegūšanai bijis gars un līkumots. Pēc vidusskolas absolvēšanas Dana ieguva augstāko pedagoģisko izglītību, vēlāk turpināja studijas skolas un ģimenes psiholoģijā. «Jau tolaik mani ārkārtīgi aizrāva tieši māk-slas vēstures lekcijas. Paralēli studijām apmeklēju Lilitas Ozoliņas aktiermeistarības studiju. Notikums, kas pilnībā izmainīja manus dzīves plānus, bija mācības starptautiski akreditētā profesionālās kvalifikācijas programmā «Vizuālā tēla stilists». Man ļoti paveicās, ka varēju profesijas pamatus apgūt pie Latvijā un ārvalstīs godalgotās grima mākslinieces Beatas Rjabovskas. Man sirdij tuvāks ir fantāzijas grims, ar kuru varu paust savu radošumu. Jau pirmajās savu stila un vizāžistes darbu fotosesijās es sajutu, ka tas ir ceļš, ko vēlos turpināt,» atklāj Dana.

Sava studija un meistarklases
D. Rodenkirhenas pirmās fotosesijas tapa mājas apstākļos, taču ar laiku bija skaidrs, ka radošais potenciāls krietni pāraudzis iespējas, tādēļ pamazām sapnis pārauga pavisam reālā uzņēmumā un telpās, kur izpausties. «Iecavā, «DR studijā», esmu radījusi ap-stākļus un dekorāciju krājumus gan individuālām fotosesijām, gan pāriem, ģimenēm, draugiem. Dažreiz ģimenes vēlas fotogrāfijā būt kopā arī ar savu mājdzīvnieku. Milzīgu prieku rada ģimenes, ar kurām kopā esmu no pirmajām pāra kopīgajām bildēm līdz kāzām, gaidībām, mazuļa fotosesijai un kristībām,» stāsta iecavniece.

Fotogrāfe rīko arī dažādas meistarklases un lekcijas par grimu un imidža veidošanu. Viņa piedāvā arī individuālās konsultācijas, kurās tiek izstrādāta klientam atbilstošo krāsu palete, ieteikumi garderobes veidošanai, ieteikti piemērotākie apģērba silueti un grima detaļas. «Skaisti ir tie rīti, kad palīdzu līgavām saposties viņu īpašajai dienai. Fotografējot kāzās, būts dažādās Latvijas vietās,» darbu raksturo māksliniece.
Pašlaik, kad pandēmijas dēļ fotostudija ir slēgta, Dana laiku izmanto lietderīgi – šuj tērpus, veido aksesuārus paralēli diviem projektiem, kas būs skatāmi, visticamāk, vasaras sākumā. Danai ir dažādi iedvesmas avoti – gan impulsi no literatūras, dzejas un klasiskās mūzikas, gan arī daudz padomu un informācijas par mākslu un foto vēsturi māksliniece iegūst no meitas Džūlijas, kas studē Latvijas Kultūras akadēmijā. «Sajūtu un krāsu kombinācijas bieži vien «atnāk» no modernās mākslas, ko pēdējā laikā esmu īpaši iemīļojusi. Protams, mieru un radošo enerģiju arvien atjaunoju dabā. Tam visam tagad varu nesteidzīgi pievērsties un bagātināt savu pieredzi, lai pēc pandēmijas vēl radošāk un daudzveidīgāk priecētu skatītājus,» vēsta Dana.

Tēli un grandiozas izstādes
Svarīga ir arī tēlu izstrāde, kas ietver ļoti lielu zināšanu amplitūdu, – koncepcijas izstrādi, frizūru, grimu, tērpus, aksesuārus, vidi un, protams, fotogrāfiju. Māksliniece darba procesā sapratusi, ka vislabāk jūtas, ja visus šos darbus veic pati, tādēļ paralēli stila studijām apguva arī fotomākslu pie pedagoga Aivara Tipša. Dana ir ieguvusi zināšanas arī «Bogomolov Image School», iegūstot sertifikātus «Krāsu analīze» un «Imidža dizainers». Regulāri māksliniece zināšanas papildina dažādos profesionālās pilnveides kursos un lekcijās, kā arī daudz laika tiek veltīts pašmācībai.

D. Rodenkirhenas darbi bijuši aplūkojami dažādās izstādēs. Pirmās bija «Sinerģija» un «Pasakas un teiksmas». 2018. gadā tika atklāta grandioza fotoizstāde «Pielaiko gleznu», kurā izvēlētie darbi ietvēra laika posmu no renesanses līdz klasicismam. «Projekts sākās ar pamatīgu mākslas vēstures pētīšanu, atlasot vairākus vecmeistaru darbus, kas aptver laika periodu no agrās renesanses līdz klasicismam. Mērķis bija izveidot pēc iespējas precīzāku gleznas kopiju ar cilvēkiem-modeļiem. Darbs izvērtās tiešām pamatīgs un nopietns – pati šuvu kostīmus, veidoju rotas, piemeklēju aksesuārus, mēģinot pieturēties vēsturiskajam stilam un apstākļiem. Pati veidoju arī modeļu frizūras un grimu,» stāsta Dana. Pirms katras fotosesijas viņa rūpīgi studēja informāciju par konkrēto autoru un gleznu, kompozīciju, koloristiku, tāpat arī mākslinieka dzīvesstāstu.

2019. gada novembrī sadarbībā ar Iecavas dienas centru tika pabeigts apjomīgs labdarības projekts «Mazā bilžu rāmītī», kura gaitā 31 seniorei Dana deva iespēju iejusties modeles lomā un baudīt īstu zvaigžņu stundu ar grimēšanos, pārģērbšanos un fotosesiju. 2019. gadā māksliniece sadarbībā ar Bauskas Centrālo bibliotēku piedalījās izstādē Latvijas Bibliotekāru biedrības izsludinātajā akcijā «Bibliotekāru mode», veidojot literatūras tēlu iedvesmotu modi. Šī izstāde ieguva trešo vietu un apceļoja lielu skaitu Latvijas bibliotēku, par ko Danai Rodenkirhenai ir liels prieks.