Neatstāj savu lasītāju nelaimē

Vecumnieku bibliotēku pēc pārtraukuma «gāž riņķī»
Vecumnieku novada bibliotēkas, tāpat kā citviet Latvijā, pagājušajā nedēļā vērušas durvis apmeklētājiem. Atsākta grāmatu un periodisko izdevumu izsniegšana, taču lasītavas ir slēgtas.
Pirmajā dienā pēc pārtraukuma, 12. janvārī, interese par grāmatu saņemšanu bijusi ļoti liela. Apkalpojot klātienē pa vienam, ar lasāmvielu Bārbelē nodrošināti deviņi klienti, Beibežos – desmit, Kurmenē – pieci, Misā – 15, Skaistkalnē – 13, Stelpē – pieci, Taurkalnē – 15, Vallē – 12, Vecumniekos – 28. Tāpat arī vairāki zvanījuši un interesējušies par iespēju apmainīt grāmatas.
Ilgojas pēc sarīkojumiem
«Apmeklētāju bija daudz – desmit, cilvēki nocietušies un priecīgi, ka varēja nodot un saņemt grāmatas,» teic Gunta Spira, Beibežu bibliotēkas vadītāja, «gaidām, kad situācija uzlabosies un varēsim sākt darboties, jo bibliotēkas lietotāji ļoti noilgojušies pēc pasākumiem.»
«Bibliotēka pagasta ļaudīm ir nepieciešama. Dienā, kad daļēji kļuva pieejami iestādes pakalpojumi, sagaidīti deviņi apmeklētāji, lai gan laikapstākļi bija ļoti ziemīgi – ar stipru sniegputeni un grūti izejamiem ceļiem,» atklāj Brigita Krauze, Bārbeles pagasta bibliotēkas vadītāja. Viņa uzskata, ka nepareizs ir liegums izmantot datoru, jo iedzīvotāji maksājumus raduši kārtot internetbankā. «Bibliotēkā vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs, un kāpēc tad viņš – telpā viens vienīgais – nedrīkst lietot datoru un internetu?» neizpratnē ir bibliotēkas vadītāja.
Neizsvērts lēmums
Vecumnieku bibliotēku 12. janvārī jau no paša rīta «gāza riņķī», smejas Mārīte Boša, iestādes vadītāja, pie grāmatām un preses izdevumiem līdzņemšanai tikuši 28 lasītāji.
Cilvēki nākuši ļoti aktīvi – cits pēc cita, brīžiem pat bijis jāuzgaida koridorā vai ārpusē, lai nodrošinātu individuālu apmeklējumu, jo telpā drīkst uzņemt tikai vienu personu vai vienas mājsaimniecības ļaudis. Lielāka slodze bijusi dienas pirmajā pusē, taču arī pēcpusdienā klientu nav trūcis. Pieprasīta mācību literatūra, līdzņemšanai izraudzīti žurnāli un romāni. Gan personāls, gan apmeklētāji lietojuši mutes un deguna aizsargmaskas, ievērojuši drošības prasības. No lasītājiem saņemtie izdevumi vairākas dienas «pavadīs karantīnā» pašlaik neizmantotajā datortelpā.
Lēmums liegt iespēju saņemt grāmatas – atstāt cilvēkus bez iemīļotā laika kavēkļa vai mācībām nepieciešamās literatūras un izziņas materiāliem – nav bijis pareizs, vērtē M. Boša. Viņasprāt, pastiprinot ierobežojumus «Covid-19» pandēmijas mazināšanai, vajadzējis atgriezties pie pavasarī sāktās prakses, kad iespieddarbus varēja izsniegt kaut pa durvju spraugu. Ievērojot visus noteikumus un epidemioloģiskās prasības, tas apdraudējumu neradītu. Nepārdomāta bijusi arī rīcība no 19. decembra neļaut strādāt grāmatnīcām. Jana Avota, Vecumnieku iedzīvotāja, kuru «Bauskas Dzīve» bibliotēkā sastapa13. janvārī, par šādu valdības soli ir neizpratnē. «Ar ko atšķiras pārtikas iegāde veikalā no grāmatas pirkšanas vai saņemšanas bibliotēkā? Vai grāmatas bīstamākas par pārtikas precēm?» viņa retoriski jautā.
Lappuses šķiras ātri
Jana Avota bija atnesusi prāvu kaudzi ar izlasītajām grāmatām, ko «stiepusi atsperdamās». Iepriekš bibliotēku apmeklējusi tieši pirms decembrī noteiktajiem ierobežojumiem un tālredzīgi bija nodrošinājusies ar lasāmvielu.
Šoreiz seniore izvēlējās septiņus literāros daiļdarbus un tikpat daudz dažāda satura žurnālu. «Ko citu tagad darīt, kā tikai lasīt! Izeju pāris stundiņas ar nūjām pastaigāties gar ezeru, pagatavoju sev ēst, pabaroju kaķu saimi, sakārtoju māju un lasu. Patīk forši «krimiķīši», arī par mīlestību, bet ne tie salkanie «gabali»,» gaumi atklāj lasītāja. Sērijā «Lata romāns» iznākušie darbi tiek «pieveikti» vienā vakarā, savukārt biezo kriminālromānu lappuses ātri šķiras, ja saturs ir aizraujošs un raisa emocionālu pārdzīvojumu. «Ja grāmata patīk, tā lasās ātri. Esmu bijusi nomodā arī līdz pulksten diviem naktī. Tā bija, kad manās rokās nonāca Romijas Felkas «Nāves jūdze». Šis detektīvs ļoti raiti lasījās, pat otrreiz pārlapoju, pirms nesu atpakaļ uz bibliotēku,» pauž Jana Avota.
Atzīstas «grēkā»
Laikā, kad grāmatu aprite bija pārtraukta, bibliotēka darbu turpināja, un ar lasītājiem komunicēja attālināti. Iedzīvotāji tika aicināti izmantot platformu www.3td.lv, kur visiem bibliotēkā reģistrētiem klientiem vairāk nekā 450 e-grāmatu latviešu valodā pieejamas acumirklī un bez maksas; katrs var saņemt 18 e-izdevumu mēnesī. Tomēr šo pakalpojumu cilvēki izmantojot nelabprāt. «Tie, kuri strādā attālināti un visu dienu pavada mājās pie datora, vakarā, kad laiks grāmatai, šo ierīci savās acīs vairs negrib redzēt, kur nu vēl e-vidē romānu lasīt,» klientu attieksmi pret piedāvāto iespēju raksturo M. Boša.
Bibliotekāres esot «drusciņ nogrēkojušās», jo norunātā vietā un laikā kādam izmisušam Āgenskalna ģimnāzijas audzēknim «pa gabalu» nodevušas ļoti nepieciešamo literatūru, jo nav varējušas «atstāt savu lasītāju nelaimē», atzīstas iestādes vadītāja. Tāpat arī pa kādam romānam vai žurnālam drošā veidā nogādājušas vientuļiem senioriem, kuriem nav neviena, ar ko parunāties, un pie sirds neiet arī televīzijā rādītie «burlaku gabali».
Mierina izmisušos
Apmeklētājiem iestādes durvis vairāk nekā trīs nedēļas bija slēgtas, taču darbs nebija apstājies. Veikti tiešie pienākumi, taču kovidkrīzes apstākļi veicinājuši uzņemties vēl kādu misiju. Stāsta M. Boša: «Šajā laikā mums zvanīja ļoti daudz cilvēku un ļoti daudz izmisušu cilvēku. Bijām gluži kā psihoterapeites! Tik daudzi ir satraukušies un ļoti nobijušies no pandēmijas, cits baidās pat uz ielas iziet. Runājāmies, savas kompetences robežās skaidrojām, mierinājām… Cilvēki ir dažādi. Un nevar teikt, ka tikai gados vecāki ļaudis ir satraukušies, lielā neziņā ir arī tādi, kam nedaudz vairāk par 30.»
Iestādē veikta arī inventarizācija, tāpēc pirmajā dienā, kad atsākta grāmatu izsniegšana, darbā bijusi gan M. Boša, gan bibliotekāre Baiba Škrjaba. Vadītāja citā telpā kārtojusi sajaukto krājumu, bet kolēģe apkalpojusi apmeklētājus.
Jau vēstīts, ka no 21. decembra līdz 11. janvārim iedzīvotājiem bija liegta iespēja saņemt jaunu lasāmvielu, taču 7. janvārī valdība nolēma veikt grozījumus Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 «Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu», un interesenti atkal var mērot ceļu uz grāmatu krātuvēm.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»