BauskasDzive.lv ARHĪVS

Attīsta projektu, kam Latvijā nav līdzīga

Eva Ķeruže

2021. gada 19. janvāris 00:00

80
Attīsta projektu, kam Latvijā nav līdzīga

Jelgavas biznesa inkubatorā uzņem Kasemiru ģimeni, kas plāno izveidot «Pasaku šķūni»

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Jelgavas biznesa inkubators dalībai pirmsinkubācijā ir uzņēmis Kasemiru ģimenes ideju par «Pasaku šķūni». Topošais «Pasaku šķūnis» ir Jelgavas novada Lielplatones pagasta parka šķūnis ar dažādām interaktīvām ekspozīcijām saistībā ar pasakām un bērnu literatūru.

Ģimene plāno 1900. gadā būvētajam muižas šķūnim piešķirt jaunu elpu, veidot vidi, kur bērni pilnvērtīgi pavadītu laiku, godināt Latvijas pasakas un daiļliteratūru, kā arī padarīt pievilcīgāku un krāsaināku lauku vidi, veidot pilsētas un lauku tikšanās vietu.

Ideja par vērtībām
Kasemiru jeb «Pasaku šķūņa» ģimene – Aija, Uldis, Līna un Ernests – nāk no dažādām Latvijas vietām – Aija no Īslīces pagasta Bauskas novadā, Uldis no Remtes Saldus pusē, un bērni pašreiz ir rīdzinieki. Lai arī profesionāli «Pasaku šķūņa» ģimene nav saistīta ar kultūru vai mākslu, taču pēc A. Lindgrēnas muzeja «Junibacken» apmeklējuma Zviedrijā ģimenei radās vīzija, ka arī Latvijas kultūrā ir tik daudz rādāmā. Aija par ideju stāsta: «Iztēlojamies mēs ļoti spilgti, ka bijušais muižas šķūnis būs renovēts un visu gadu atvērts apmeklētājiem, teātra uzvedumiem un pasākumiem. «Pasaku šķūnis» būs vieta, kur iecerētas dažādas interaktīvas ekspozīcijas saistībā ar pasakām, bērnu literatūru, kur ikviens varēs iesaistīties īstenā  piedzīvojumā un ģimenēm būs iespēja kopā lietderīgi pavadīt brīvo laiku, kā arī bērni varēs izglītoties literatūras zinībās neformālā gaisotnē.»

Tieši pasakas atspoguļo vērtības, kuras nododamas bērniem, – cieņa pret vēsturi, kultūru, vidi, citam pret citu un ģimeni. Tā būs vieta, kur tiksies bērns un pieaugušais, pasaka un vērtība, svarīgais un dzīvesprieks, vēsture un tagadne, lauki un pilsēta, nacionālisms un globalizācija.

Latvijā nav «Pasaku šķūnim» līdzīga projekta, tādēļ ģimene to uzskata par unikālu. Aija par idejas virzību stāsta: «Ir svarīgi trīs datumi – 26. maijs, kad iegādājāmies šķūni; 14. augusts – dalība biznesa ideju konkursā «Esi uzņēmējs Jelgavas novadā 2020»; 2. oktobris, kad saņēmām apstiprinājumu dalībai pirmsinkubācijā Jelgavas biznesa inkubatorā. Vēl nozīmīgs arī konkurss «Ideju kauss», kurā konkursa žūrija mūsu «Pasaku šķūņa» ideju novērtēja kā potenciālu. «Pasaku šķūņa» virzienā dosimies soli pa solim, startēsim dažādos konkursos, «ceļot» to pa gabaliņam, kamēr nesastapsim lielo iespēju.» Kā lielākās grūtības ģimene min teritorijas funkcionālā zonējuma sakārtošanu, kultūrvēsturiskās zonas specifiku un īpaši finansējumu, kas ir izšķirošs idejas īstenošanā.

Atbalsts pirmsinkubācijā
Ģimene ir ļoti pateicīga, ka uzņemta biznesa inkubatorā, kas sniedz zināšanas un redzējumu par uzņēmējdarbību un iespējām. Aija stāsta: «Pirmsinkubācija sniedz arī lielisku iespēju būt kopienā ar jau plaukstošiem uzņēmumiem, no kuriem vari mācīties. Inkubators mums piedāvā lieliskas sadarbības iespējas citam ar citu, kur var atbalstīt. Mums jau ļoti palīdzēja mobilās aplikācijas «Tours Across Baltics» izveidotājs Guntars Gulbis, veidojot video startam «Projektu bankā».» Šī ir iespēja cilvēkiem atspoguļot ideju par «Pasaku šķūni», iegūt pirmo finansējumu šķūņa zonas sakārtošanai un pirmajai ekspozīcijai.

LIAA biznesa inkubatori ir izveidoti, lai palīdzētu attīstīties uzņēmumiem reģionos. «Pasaku šķūņa» komandā Jelgavas biznesa inkubators saredzēja potenciālu un gatavību strādāt savas biznesa idejas attīstībā, tādēļ tika uzņemti Jelgavas biznesa inkubatorā. Jelgavas biznesa inkubatora vecākā projektu vadītāja Agnese Oļševska laikrakstam par «Pasaku šķūni» stāsta: «Tā kā «Pasaku šķūņa» ideja ir tās attīstības sākumposmā, Aija un Uldis Kasemiri arī izvēlējās pieteikties pirmsinkubācijai, sešu mēnešu periodā strādājot pie biznesa idejas attīstības, veidojot konceptu, kāds tad būs šis interaktīvais aktivitāšu centrs ģimenēm ar bērniem, viņi veido biznesa modeli, plāno finanses un attīsta zīmolu. Tā kā Kasemiru ģimene, jau stājoties pirmsinkubācijā, bija iegādājusies Lielplatones šķūni savā īpašumā, tad tas arī ir papildu motīvs un dzinējspēks to attīstīt. Viņos ir mērķtiecība, «degošas acis», bet tajā pašā laikā viņi stāv ar abām kājām uz zemes, jo «Pasaku šķūni» plāno attīstīt pa posmiem, nelolojot ilūziju, ka viss notiks īsā laikā un vienā piegājienā.»

Jelgavas biznesa inkubators ideju atbalsta ar sešu mēnešu apmācībām, attīstot un testējot biznesa plānu, vērtību piedāvājumu, biznesa modeli, finanses un zīmolus, kā arī tiek piesaistīti mentori un uzņēmēji, kuri dod padomus un pieredzi idejas attīstīšanā. Ar šo atbalstu Kasemiru ģimene pašlaik popularizē savu ideju sociālajos tīklos, lai izstāstītu par savu ieceri un ideju, un raksta «LEADER» projekta pieteikumu, lai apstiprināšanas gadījumā sāktu pirmo kārtu «Pasaku šķūņa» iedzīvināšanā.

Nākotnes plāni
Pašlaik «Pasaku šķūņa» ģimenei ir daudz dažādu ideju. Tajā būs pasakās balstītas ekspozīcijas, teātra izrādes, dažādi pasākumi, pieaugušo pasaku vakari ar muzikālo noskaņu. Kasemiru ģimene atklāj, ka noteikti norisināsies arī tematiski starptautiski pasākumi un projekti. Lūkojoties nākotnē, ģimene ideju redz kā vietu, kurā ieguldīts daudz darba un sirds.

Kasemiru ģimene plāno iesaistīt arī Bauskas un Iecavas novada iedzīvotājus, stāstot, ka pašreiz tiek plānots viens starptautisks konkurss, kur aicinātu piedalīties novadu jauniešus, ja projekts tiktu apstiprināts. «Viss pašreiz vēl darba dunā, kur lūkojam pēc partneriem Lihtenšteinā. Jāsaka, arī «Pasaku šķūņa» idejas darbos konsultējos ar bijušo Īslīces pamatskolas literatūras skolotāju Initu Nagņibedu (red. – tagad skolotāja un direktores vietniece Bauskas Valsts ģimnāzijā). Vēsturiskās saites ir pamats jaunai sadarbībai,» vērtē Aija. Iepazīties ar «Pasaku šķūņa» ideju var mājaslapā Projektubanka.lv un «Facebook» lapā «Pasaku šķūnis».