Pozitīvas emocijas un svaigs gaiss veselībai

Dosimies dabā! Ikšķiles un Ogres Zilo kalnu takās
Jau ilgāku laiku teju vienīgā un veselīgākā izklaide ārpus mājām ir došanās dabā. Divas novadnieces dalās savā pieredzē par Ogres Zilo kalnu dabas parka un Ogres pilsētas apmeklējumu Jaungada svētku brīvdienā. Ideju maršrutam raisījušas vēstis par pasakaini skaistiem svētku rotājumiem Ogrē, turklāt tie vēl būs apskatāmi līdz pat 31. janvārim.
Dabas parks savieno pilsētas
Gatavojoties ekskursijai, vietnē tīmeklī viegli bija rodama pārskatāma un aktualizēta informācija par to, kas ir Ogres Zilie kalni. Parka kartē var uzzināt, kas pieejams katrā no iezīmētajiem punktiem, – kur ir autostāvlaukums, tualete, velo un slēpju noma un kur var kurināt ugunskuru un kur grilēt, bet vasaras sezonai – vēl daudz citu piedāvājumu.
Uzzinot, ka pastaigu un atpūtas vietas ierīkotas visā dabas parka teritorijā, nolēmušas doties pa autoceļu, kas šķērso parku, sākot no Ikšķiles virzienā uz Ogri, tā pa ceļam aplūkojot vairākas vietas. Apzīmētas pastaigu, velo un slēpošanas trases ierīkotas ap 12 kilometru garumā, kas savieno abas pilsētas. Bet tie, kas nav gatavi tik gariem pārgājieniem turp un atpakaļ, var izvēlēties vairākus citus pastaigu starta punktus un apskates objektus. Tomēr braukt teritorijā no Ikšķiles puses pa autoceļu izrādījusies kļūda – ceļa posms līdz iezīmētajam objektam «Starta laukums» klāts dziļām, sen neredzētām bedrēm.
Apmeklētāji izklīst meža plašumos
«Starta laukumā», ieraugot novietoto automašīnu skaitu, mirkli bija šaubas, vai ir droši kāpt ārā, – te taču būs ļaužu pūļi! Bažas tomēr nebija pamatotas – meža plašums un sazarotais taku tīkls sanākušos izretina. Atsevišķi apmeklētāji, saņēmuši velosipēdu nomā divriteņus, devās pa takām lielākos attālumos. Takas ir gana platas, lai viegli izmainītos ar pretimnākošajiem. Dienu pavadīt dabā bija sabraukuši visu paaudžu ļaudis, daudz ģimeņu ar bērniem.
Meža paugurainais reljefs liek kāpt augšup un lejup. Var redzēt, ka parka apsaimniekotāji rūpējas gan par apmeklētāju ērtībām un iespējām baudīt dabu, gan arī par meža pamatnes saglabāšanu – stāvajās nogāzēs, kur aktīva apmeklētāju plūsma, daudzviet uzbūvētas kāpnes. Vairākas kāpņu takas staigājamas pie Dubkalnu ūdenskrātuves. Mākslīgi veidotā ūdenstilpe, kas savulaik bijis karjers, pašlaik ir viena no iecienītākajām vietām dabas parkā. Tur iekārtotas vairākas atpūtas vietas, sporta laukumi, skatu laukumi, izveidotas kāpnes. Ap ūdenskrātuvi vairākas nelielas kompānijas izmantoja arī grilēšanas vietas, lai pastaigu apvienotu ar nelielu pikniku.
Atpūtas vietas un takas apgaismotas
Viens no visintensīvāk apmeklētajiem objektiem dabas parkā ir 30 metru augstais, mežu ieskautais skatu tornis. No tā paveras iespaidīga panorāma uz mežu plašumiem no augšas, atsedzot skatam tā pauguraino reljefu. Varēja pamanīt, ka koka kāpnes tiek uzraudzītas, nesen atjaunoti pakāpieni. Jāatzīst, ka vairāk gan bija cilvēku, kas devās kāpt skatu tornī, nekā to, kas tajā patiešām uzkāpa. Tornis atrodas uz paugura, līdz ar to pēc kāpēja sajūtām tā augstums krietni vien pārsniedz minētos 30 metrus. Diena bija apmākusies, tāpēc pārpārēm varēja baudīt ziemas zaļo ainavu, sniega todien vēl nebija. Bet skaidrā laikā no torņa paveroties arī skats uz Rīgu, televīzijas torni un skaistajiem Daugavas lokiem.
Lai gan dabas parkā daudz norāžu par takām un objektiem, ne visur sazarotajā taku tīklā pirmreizējam apmeklētājam ir droši doties, jo par to, kur nonāksi un vai varēsi tai vietā atgriezties, jāpaļaujas uz savu intuīciju.
Pārsteidza, ka dabas parkā vairākos takas posmos ir nodrošināts elektriskais apgaismojums, un pastaigas var baudīt arī tumšajā laikā. Te aizvadītajā gadā veikta apjomīga elektroapgādes izbūve, kas nodrošina plašākas aktīvā laukuma izmantošanas iespējas. Noslēgumam tuvojas apgaismojuma izbūve 3,5 km garumā. Pēc darbu pabeigšanas distanču slēpošanas trase, kas stiepjas no Ogres līdz Ikšķilei, būs pilnībā apgaismota un pielāgota aktivitātēm arī tumšajās stundās.
Rotājumi raisa sajūsmu
Tā kā ceļotājas šoreiz tumšo laiku nebija plānojušas pastaigām meža takās, vēl pirms krēslas devās uz Ogri.
Ir gan tiem ogrēniešiem paveicies – blīvs daudzdzīvokļu namu masīvs piekļaujas Zilo kalnu dabas parkam. Redz, kā – izejot no dzīvokļa, pēc dažām minūtēm vari baudīt meža veldzējošo gaisu pastaigās pa ierīkotām drošām takām! Ceļā no Zilajiem kalniem uz pilsētas centru redzams viens no spilgtākajiem svētku rotājumiem. Iedvesmojoties no nostāstiem par to, ka Ogres apkaime bijusi Krievijas valdnieces Katrīnas I dzimtā puse, vides dizainers Kristaps Štobis radījis gaismas objektu – Katrīnas I karieti ar visu zirgu. Karietē nofotografēties gribētāju netrūkst.
Košākais un bagātīgākais gaismas objektu kopums aplūkojams gājēju ielā un tai blakus esošajā pilsētas centrā. Izrādījās, ka tas jau guvis popularitāti; krēslai iestājoties, diezgan plašajā stāvlaukumā pie kultūras centra varējis ierūmēties vien kādā no pēdējām brīvajām vietām. Gaismas rotājumu kopiespaids patiesi raisa sajūsmu. Visas ielas garumā smalkām zeltītas nokrāsas gaismas virtenēm apvīti koki līdz zaru galotnēm, to papildina pie stumbriem piestiprinātas apjomīgas lodveida gaismas bumbas. Dažādie rotājumi veidoti vienotā stilā un nokrāsā, kas piešķir īpašu eleganci. Pie gājēju ielas gaumīgi izveidota Bētlemes ainiņa. Jautāsit – vai tur nebija pārāk daudz cilvēku? Bija daudz, apmeklētāju pulkā varējis redzēt vēl citus baušķeniekus. Taču nebija pūļa drūzmēšanās, jo katram cilvēkam ārpustelpu vidē ir iespēja izvēlēties brīvu vietu, kur piestāt un baudīt gaismu krāšņumu vai arī būt kustībā.
Ogres novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Nikolajs Sapožņikovs «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka Ziemassvētku rotājumu projekts pašvaldībai izmaksājis 134 172 eiro. Rotājumi pilsētā būs apskatāmi vismaz līdz 31. janvārim. No pašvaldības gādātā svētku rotājuma ieguvēji tirdzniecības ierobežojumu laikā ir vietējie sabiedriskās ēdināšanas uzņēmēji. Kafejnīcas, protams, nebija atvērtas, kā ierasts. Bet vairākās izsniedza ēdienu un dzērienu līdzņemšanai, īpaši pieprasīti bija arī piedāvājumi uz ielas – tirgota tēja, kafija, smalkmaizītes un karstvīns.
Aizvadītajā atpūtas dienā Ogres pusē sasummēti ieguvumi – daudz svaiga meža gaisa, krāšņs vizuālais baudījums un nostaigāti 9,3 km, uzkāpts 16 stāvu augstumā!
UZZIŅAI
- Zilie kalni ir Ogres Lielo Kangaru osu grēdas sastāvdaļa, kam raksturīgs izteiksmīgs reljefs, tie ietilpst Ogres un Ikšķiles novada teritorijā.
- Kopš 2004. gada dabas parks «Ogres Zilie kalni» ir īpaši aizsargājama dabas teritorija 312 ha platībā. Parka lielāko daļu aizņem skujkoku meži uz osiem – vaļņveidīgu pauguru virknēm.
- Parka apsaimniekošanai, uzturēšanai un attīstīšanai Ogres un Ikšķiles novada pašvaldības izveidojušas kopīgu tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa «Zilie kalni» attīstības aģentūru.
Avots: ziliekalni.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»