Skolotāji nodrošināti ar datortehniku

Pedagogi vietējos novados strādā gan mājās, gan skolā
Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novada izglītības iestāžu pedagogi kopumā ar tehniskajiem līdzekļiem attālināto mācību laikā ir nodrošināti; skolu vadītāji atzinuši, ka būtu nepieciešams labāks interneta ātrums.
Ar valdības 2020. gada 15. septembra rīkojumu Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) 2020. gadā datoru iegādei tika piešķirti 3,9 milj. eiro. Ņemot vērā atvēlēto līdzekļu apmēru, cenu aptaujā par izdevīgāko atzīts uzņēmuma «Baltijas informācijas tehnoloģijas» piedāvājums – viena datora cena ir 634 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Rezultātā ministrija iegādājās 6261 datoru, kurus līdz 2020. gada beigām saņēma izglītības iestādes, tostarp Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novads.
Pedagogus apmāca skolu pārstāvji
Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare pastāstīja, ka pagājušajā gadā veikti grozījumi Izglītības likumā, kas nosaka attālinātās mācības par klātienes mācību procesa sastāvdaļu. «Skolas pašas mēģina nodrošināt skolotājus ar tehnisko atbalstu. Pagaidām sūdzību no skolotājiem nav,» atzina M. Bauvare, «regulāri notiek pedagogu izglītošana efektīvākai tiešsaistes mācību nodrošināšanai skolās.»
Bauskas novada IT nodaļas galvenais datortīklu un datorsistēmu administrators Andris Roberts atklāja, ka skolu pārstāvji piedalījušies mācībās, lai apgūtu «Microsoft Teams» lietošanu attālinātajās stundās. «Pēc tam skolu pārstāvji iegūtās zināšanas nodeva savas skolas pedagogiem. Bija atsevišķas skolas, kur bija papildu jautājumi,» teic A. Roberts, «skolas tiek galā ar tehnisko nodrošinājumu, pagaidām nav ziņu, ka kaut kas būtu kādam trūcis.»
Vecumnieku novada izglītības nodaļas vadītāja Vija Beļūna atzina, ka nodaļā pedagogi nav vērsušies pēc palīdzības, atbalstu nodrošina pašas izglītības iestādes. «Aptuveni 9000 eiro tika iedalīts skolām, ko vajadzēja izmantot skolotāju darba nodrošināšanai,» informēja nodaļas vadītāja. Viņa «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka ir arī pedagogi Vecumnieku novadā, kuriem datortehnika mājās ir novecojusi vai nav vispār. ««Squalio» un «Microsoft Teams» lietošanu skolotāji mācījās attālinātajos kursos, taču, ja pedagogam ir kādi jautājumi, viņš var vērsties pēc palīdzības,» saka Vija Beļūna.
Nolietojas un jāatjauno
«No valsts Iecavas novads saņēma 42 datorus, kas paredzēti mācību nodrošināšanai. Tālāk plāno izglītības iestāde – kuram šis dators konkrētajā laikā vajadzīgs – skolēnam vai skolotājam,» pastāstīja Iecavas novada izglītības nodaļas vadītāja Vija Ieleja, «planšetes un telefoni, ko saņēmām pavasarī, arī tiek izmantoti tā, kā kurā mirklī vajadzīgs.» Kā piemēru V. Ieleja minēja, ka pagājušajā gadā telefonus un planšetdatorus izmantoja gan Zālītes speciālajā pamatskolā, gan Iecavas pamatskolā. «Šogad speciālā skola mācās klātienē, tāpēc ierīces tiek iedotas citai izglītības ie-stādei,» teic Vija Ieleja. Turklāt Iecavā bāzētais uzņēmums «Balticovo» 15 portatīvos datorus dāvinājis Iecavas novada ģimenēm, īpaši atbalstot daudzbērnu ģimenes.
«Mēs novadā skatāmies kopumā – domājam gan par pedagogu nodrošinājumu, gan skolēnu nodrošinājumu. Ja nebūs nodrošināts viens, arī otra puse nevarēs strādāt,» uzskata Vija Ieleja, «visproduktīvāk ir mācīt izglītības iestādē uz vietas. Pamatā to veic direktoru vietnieki. Arī savstarpējā mācīšanās ir ļoti laba. Protams, tiek izmantots arī kursu piedāvājums, bet tas attaisnojas jau esošo zināšanu padziļināšanai, paplašināšanai.»
Apkopojot pašvaldības datus, arī Iecavas novada skolas norādīja, ka vēl nepieciešama datortehnika, jo tā ļoti ātri nolietojas un jāatjauno. «Tāpat mācību kabineti pamatā bija aprīkoti ar stacionārajiem datoriem, tāpēc tagad parādās portatīvo datoru trūkums,» atklāja Iecavas novada izglītības nodaļas vadītāja. Arī Iecavas vidusskolas direktore Agra Zaķe atklāja, ka gan skolā, gan mājās pedagogiem tehnika ir novecojusi. «Otrā «Covid» viļņa laikā skolotājiem ir grūtāk strādāt nekā pavasarī,» teic A. Zaķe. Iecavas vidusskolā ir ierīkoti četri mācību kabineti, kur skolotājiem ir pieejams viss, kas vajadzīgs attālinātās mācību stundas vadīšanai. «To darījām tādēļ, ka ne visiem skolotājiem mājās tehnika ir pieejama,» stāsta direktore.
Rundāles novada speciāliste izglītības un IT jautājumos Zinaida Sparāne pastāstīja, ka Pilsrundāles vidusskolas 2020. un 2021. gada budžetā tika paredzēti līdzekļi tehniskajam nodrošinājumam skolotājiem, lai iegādātos datu kameras, portatīvos datorus, interaktīvās tāfeles. «WEB kameras un mikrofoni nav skolotājiem jāiegādājas par savu naudu, jo portatīvie datori jau ar to ir aprīkoti,» uzsvēra Z. Sparāne, «pašvaldība ir palielinājusi interneta ātrumu, lai varētu nodrošināt attālinātās mācības.»
WEB kameras nevar dabūt
Bauskas 2. vidusskolas direktores vietnieks mācību darbā, informātikas skolotājs Valērijs Jurčenoks atklāja, ka ikviens skolotājs ir nodrošināts ar datoru un internetu. «Ir arī stacionārie datori, tie ir 8 – 12 gadus veci,» atklāja informātikas skolotājs, «visi pedagogi ir nodrošināti ar mikrofoniem. Trešajai daļai skolotāju kameras nav, bet veikalā arī tās nav iespējams iegādāties. Komplekts, kamera un mikrofons, sanāk diezgan dārgi, vairāk par 100 eiro, nav izdevīgi.» Informātikas kabinetā var nākt strādāt tie skolotāji, kuriem datori strādā ļoti slikti. Valērija Jurčenoka vadībā skolas pedagogi apguva «Microsoft Teams» lietošanu.
Iecavas vidusskolas direktores vietnieks izglītības jomā Edgars Šmits atklāja, ka skolā pieejami 153 datori, no kuriem 39 ir planšetes. «Nebijām gatavi, ka būs vajadzīgas WEB kameras. Īpaši neiespringām, jo portatīvajos datoros tās ir. Tagad Iecavā kameru iegādāties vispār nav iespējams,» pārliecināts E. Šmits. «Daži skolotāji sev tās nopirkuši.»
Problēmas ar interneta ātrumu
Vecumnieku vidusskolas direktors Aivars Ķiņķevskis atklāja, ka pedagogiem ir viss nepieciešamais, lai varētu strādāt no skolas. «Ir viss, kas vajadzīgs. Interneta ātrums varētu būt labāks, jo dažreiz tas traucē mācīties,» teic direktors.
Viņam piekrīt arī Svetlana Vāverniece, kas ir direktore Skaistkalnes vidusskolā. «Gandrīz visi skolotāji ir nodrošināti ar klēpjdatoriem. Skolā ir pieejami 14 klēpjdatori un 14 stacionārie datori, četras planšetes. Trūkst laba interneta, tāpēc pedagogi nāk strādāt uz skolas pirmo stāvu. Trešajā stāvā interneta tikpat kā nav,» par problēmu stāstīja pierobežas skolas direktore. «Pašvaldība nopirka sešas WEB kameras datoriem, paši iegādājāmies ļoti labu kameru,» teic S. Vāverniece. Ministrijas piegādātos datorus izmantos ķīmijas kabinetā laboratorijas darbu vajadzībām.
Pilsrundāles vidusskolas direktore Antra Žukovska atklāja, ka reizēm līdzīga problēma ar interneta ātrumu ir arī Rundāles novadā. «Ir bijusi situācija, ka raustās programma un mācību stundu var atsākt pēc 5 – 10 minūtēm,» stāsta direktore. «Pašiem pedagogiem nekas nav jāpērk, visiem skolotājiem ir pilnvērtīga darba vide.» Viņa domā, ka vajadzētu uzlabot skolēnu attieksmi. «Skolotāji gaida, kad bērni pilnvērtīgi iesaistīsies mācību stundā,» teic A. Žukovska.
Bauskas novada Codes pamatskolas direktore Laila Jurcika atklāja, ka nevis skolotājiem esot problēmas ar interneta ātrumu, bet gan tās bieži parādoties skolēniem. «Ļauju pašiem pedagogiem izvēlēties, ar kādu attālinātās mācīšanas rīku labāk strādāt, kādu programmu lietot,» saka L. Jurcika.
Problēmu ar interneta ātrumu atzīst arī Izglītības un zinātnes ministrija. «IZM kopā ar sadarbības partneriem strādā arī pie interneta jaudas palielināšanas skolās tajās pašvaldībās, kurās identificētas problēmas,» apliecināja ministrijas Komunikācijas daļas speciālisti.
Ministrijas sagādātie datori
- Kopumā Bauskas novads no IZM saņēma 82 datorus, Iecavas novads – 42, savukārt 20 datorus ieguva Rundāles novads, Vecumnieku novads – 52 datorus. Šie datori attiecīgi tika sadalīti novadu izglītības iestādēm, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas sniegtā informācija.
- Pēc pašvaldību speciālistu sniegtās informācijas, Iecavas pamatskola ieguvusi 15 datorus un Iecavas vidusskola saņēmusi 27 datorus.
- Bauskas novadā Codes pamatskola, Uzvaras un Vecsaules pamatskola katra ieguva 13 datorierīces, Griķu pamatskola – 6, Pamūšas speciālā pamatskola – 6, Bauskas pilsētas pamatskola – 20, Īslīces pamatskola saņēma 11 datorus.
- Vecumnieku novadā Skaistkalnes vidusskolā skolotāji un skolēni ieguvuši no ministrijas 17 datorus, Misas pamatskolā – 8,Valles pamatskolā atvesti seši datori, bet Vecumnieku vidusskolā – 21.
- Pilsrundāles vidusskolā Rundāles novadā piegādāti 20 datori.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»