Katram nepieciešamas divas devas

Bauskas slimnīcas mediķi vakcinējas pret «Covid»
Šonedēļ sākta Bauskas slimnīcas mediķu vakcinēšana pret «Covid-19». Pirmajā potēšanas dienā, 5. janvārī, vakcinētas sešas personas.
«Bauskas Dzīve» slimnīcas uzņemšanas nodaļā ieradās otrajā vakcinācijas dienā, 6. janvārī, kad potēja 12 personu. 7. janvārī vakcinēja vēl 12 darbinieku. Slimnīcas pirmajā stāvā nopērkam bahilas, dezinficējam rokas un, uzlikuši maskas, dodamies tālāk.
Pirms potes – terapeita pārbaude
Vispirms vakcinējamās personas 6. janvāra rītā apskatīja ārsts terapeits Andrejs Tarasjuks. Viņš izmērīja asinsspiedienu un ķermeņa temperatūru, pārbaudīja skābekļa koncentrāciju asinīs – ja ir vīrusa saslimšana vai saaukstēšanās, sirds problēmas vai citas vainas, arī «Covid», tad skābekļa daudzums asinīs pazeminoties. «Tādā gadījumā nerekomendējam vakcinēties,» skaidro ārsts. Vecmāte Sanita Gailuma iziet visas pārbaudes. Tās rāda, ka var droši doties uz citu kabinetu potēties. Viņa gan atzīst, ka mazliet baidoties, turklāt vēl žurnālistu uzmanības lokā.
Pirms tam visi, kas gribēja vakcinēties, aizpildījuši anketu ar 14 jautājumiem, kurā apliecināts, ka nav slimi. Otrajā kabinetā jau gaida virsmāsa Iveta Kārkliņa. Viņa mudina S. Gailumu izvēlēties to roku, kurā nav bijusi baku pote, tā būšot labāk. Pēc «dūriena» persona saņem vakcinācijas karti, kurā fiksēts, kad bijusi pirmā pote un kad jāierodas uz otro devu. Dati tiek ierakstīti arī potēšanas pasē. Tad I. Kārkliņa e-veselības sistēmā reģistrē devu, laiku un vakcīnas sērijas numuru. Otro devu vakcinētie saņems pēc trim nedēļām. Aptuveni 14 dienas pēc otrās vakcīnas izveidojoties antivielas. Kā norādījis vakcīnas ražotājs, imunitāte veidojas nedēļu, divas pēc pēdējās devas ievadīšanas. Taču tas nenozīmējot, ka nebūs jāievēro visi drošības pasākumi. Kas izslimojis sērgu, varot laboratorijā nodot analīzes, lai noskaidrotu, vai izveidojušās antivielas.
Flakonā ir piecas devas, kas paredzētas pieciem cilvēkiem. Uz jautājumu, vai pati virsmāsa jau potējusies, viņa atbild noraidoši. «Vieglā formā izslimoju «kovidu», nebija ne garšas, ne ožas, divas dienas temperatūra bija virs 37, tādēļ potēšanās jānogaida,» teic virsmāsa. To varot darīt aptuveni pēc 40 dienām.
Flakoni jāizlieto piecu dienu laikā pēc atvešanas, jo tie prasa īpašu temperatūras režīmu. Savukārt atšķaidīts flakons jāizmanto trīs stundu laikā.
Blakusparādības nenomoka
Kad «darbs» padarīts, sapotētais dodas uz trešo kabinetu, kur jāpavada 15 minūtes novērošanā, vai nav reakcija, blakusparādības. Tur jau priekšā vairākas dāmas. Radiologa asistente Mudīte Purviņa, radioloģe Gunta Zepa un radiologa asistente Ligita Vēja smaida. Visas teju vienā mutē apliecina, ka «jūtas labi». M. Purviņa gan vēl piemetina: «Trīs dienas pašām sevi vēl jānovēro. Vakar pusi radiologu sapotēja, visas frišas un šodien darbā.» Uz jautājumu, vai mediķes tic vakcīnas spējai pasargāt no sērgas, atskan «ticu» un mulsāks «ceru».
Arī radiologa asistente Aina Simanoviča pēc potes apliecināja, ka jūtas normāli. Dāmas pat nebija atgūlušās palātas gultā, bet ar smaidu tērzēja. Domas dalījās par veselības ministres demisiju.
Gaitenī sastopam māsu palīdzi Agitu Viduleju, viņa vakcinējusies jau iepriekšējā dienā, blakusparādības nav bijušas. «Baidījos, bet viss kārtībā,» apliecina A. Viduleja.
«Bauskas Dzīve» vēlāk sazinājās ar virsmāsu. Nevienai 6. janvārī vakcinētajai personai nav bijušas blakusparādības. Otrajā dienā pēc vakcinācijas radioloģe Gunta Zepa sacīja, ka jūtas labi, «nav blakusparādību». Mediķe jau bija darbā un veica pienākumus.
Bauskas slimnīcas medicīniskās daļas vadītāja Zinaida Vītola stāsta, ka vakcinēti Bauskas slimnīcas darbinieki – gan medicīniskais personāls, gan māsu palīgi un šoferi. Lūkots darbinieku saraksts, kas pieteikušies uz poti, tie iekļauti pirmajā tūrē. Pārējos, kas izteikuši vēlmi, varētu vakcinēt nākamnedēļ. Otrā vakcīnas deva jāievada pēc 21 dienas.
Neviens vakcinētais nav sūdzējies par blakusparādībām, apliecināja Z. Vītola. Uz jautājumu, vai pati ārste jau to paguvusi, Z. Vītola atteica: «Nevaru jau sevi pa priekšu likt!»
Iekārtots speciāls kabinets
Poliklīnikas trešajā stāvā izveidots vakcinācijas kabinets. «Cenšamies nokomplektēt darbiniekus, līdz nākamnedēļai tas jāizdara. Tad vakcinācija notiks tur,» stāsta ārste.
Uzņemšanas nodaļa pirmajā stāvā šajā ārkārtas situācijas laikā, turklāt ar «Covid» pacientiem slimnīcas otrajā stāvā, turpina darbu. «Nāk cilvēki ar traumām, tomēr viņu ir mazāk,» skaidro Z. Vītola.
Bauskā nonākot «ne tik svaigi» «Covid» pacienti, t. i., ceturtajā piektajā dienā, nereti tādi, kam ir arī kādas hroniskas kaites. Epidemioloģiskā drošība tiek ievērota.
Vakcīnu «Comirnaty» ražo farmācijas uzņēmumi «Pfizer» un «BioNTech», īsi pirms Ziemassvētkiem Eiropas Zāļu aģentūra rekomendēja Eiropas Komisiju apstiprināt šo vakcīnu izmantošanai Eiropas Savienībā (ES), un Eiropas Komisija apstiprināja vakcīnas izmantošanu ES. Pirmās 9750 vakcīnas Latvijā tika nogādātas pagājušā gada 26. decembrī.
Publiski pieejamā informācija liecina, ka Latvija pieteikusies 97 500 vakcīnas «Comirnaty» devām, ar ko pietiktu 48 750 personu vakcinācijai.
Pret «Covid-19» 5. janvārī vakcinētas 845 personas, bet līdz šim kopumā vakcīnu saņēmuši 3803 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»