BauskasDzive.lv ARHĪVS

Pret «Covid-19» vakcinēs mūspuses medicīnas darbiniekus

Sandra Danosa

2021. gada 5. janvāris 00:00

32
Pret «Covid-19» vakcinēs  mūspuses medicīnas  darbiniekus

Šonedēļ Jelgavas slimnīcas ambulatorās daļas vakcinācijas kabinetā pret «Covid-19» tiks vakcinēti arī mūspuses Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki, apliecināja NMPD Zemgales reģionālā centra vadītājs
Dmitrijs Sergejevs.

Aptaujā noskaidrots, ka aptuveni puse no Bauskas, Iecavas un Vecumnieku brigādē strādājošajiem ir gatavi vakcinēties. D. Sergejevs atzina, ka vismazākā atsaucība ir Iecavā, bet lielākā – Bauskā.

Nepotējas, kas nevēlas, un izslimojušie
«Atteikuma iemeslus neprecizējam, jo cilvēkam ir tiesības izvēlēties, vai viņš vēlas vai nevēlas to darīt. Kā ārstniecības personas tomēr paļaujamies uz vakcīnas drošību, neapstrīdam tās nepieciešamību,» atzīmē D. Sergejevs, piebilstot, ka tas, kas attur daļu mediķu, ir neziņa par vakcīnas efektivitāti, jo tā nav pilnībā aprobēta. Vienlaikus ir medicīnas personāls, kas jau kaiti izslimojuši, un pagaidām vakcinācija viņiem nav nepieciešama. Patlaban noteikts, ka četras nedēļas pēc «Covid-19» pārslimošanas nevajadzētu vakcinēties, bet vēlāk, ja ir vēlme, to var darīt. Jaunais vīruss pagaidām nav skāris Vecumnieku brigādē 15 strādājošos, Iecavā pieci no 16 darbiniekiem jau pieveikuši «Covid-19», bet Bauskā no 28 strādājošajiem četri slimojuši ar koronavīrusa infekciju.

Līdz ar citām desmit slimnīcām 28. decembrī Jelgavas slimnīcā sākās brīvprātīga ārstniecības personu vakcinēšana pret «Covid-19». D. Sergejevs atzīmēja, ka ir sagatavots vakcinācijas plāns un darbiniekiem tiek paziņots, kurā dienā un cikos viņiem jāierodas uz procedūru. Primāri vakcīnu saņem tie ārstniecības un aprūpes darbinieki, kas strādā ar «Covid-19» pacientiem, – tie ir gan slimnīcā strādājošie, gan NMPD nodarbinātie.

Vienīgajam blakusparādības
«Mums iedalītas noteiktas vietas, un tie ir 10 – 15 cilvēki dienā, dažkārt arī 20 personas. Bauskas NMPD darbiniekus plānots vakcinēt 6. un 7. janvārī. No visām Zemgales lokalizācijas vietām sāksim ar nelielu skaitu,» teic D. Sergejevs. Pats NMPD Zemgales reģionālā centra vadītājs bijis to vidū, kas pagājušajā pirmdienā saņēma pirmo vakcīnas devu. Reakcijas pēc vakcinācijas esot ļoti individuālas. Anotācijā varot iepazīties ar visiem iespējamiem blakusefektiem. Pēc statistikas aptuveni 16% vakcinēto mēdz būt kāda blakusparādība. «Man vienīgajam no kolēģiem, kas vakcinējās pirmdien, bija šie blakusefekti. Sešas stundas pēc vakcīnas ievadīšanas paaugstinājās temperatūra līdz 37,5 0C, bija izteikts vājums un vieglas muskuļu sāpes. Tas viss pārgāja 14 stundu laikā. Aptaujājot kolēģus, izrādījās, ka esmu vienīgais no mūsu Zemgales reģiona, kam bija kaut kādas blakusparādības,» atklāj D. Sergejevs. Viņš uzsvēra, ka blakusparādības ir cilvēka imūnsistēmas reakcija uz šo ievadīto antigēnu. «Tā nav vakcīnas radīta blakusparādība, bet organisma imūnsistēmas pārlieku spēcīga atbilde. Alerģijas, anafilaktiskas reakcijas līdz šim nav novērotas,» stāsta mediķis.

D. Sergejevs joprojām pats ir NMPD brigādes darbinieks un pēc vakcīnas saņemšanas vēl drošībā nejūtas, jo otrā vakcīnas deva paredzēta pēc 21 dienas. Kā norādījis vakcīnas ražotājs, imunitāte veidojas nedēļu, divas pēc pēdējās devas ievadīšanas. Taču tas nenozīmējot, ka nebūs jāievēro visi drošības pasākumi. «Turpināsim ievērot distanci, staigāt maskās, ieskaitot darbavietas iekštelpās,» uzsver D. Sergejevs.

Traumas nav atceltas

Pēc apkopotajiem datiem, NMPD izsaukumu skaits mūspusē nav pieaudzis, bet vairāk jābraucot pie pacientiem, kuriem ir apstiprināta «Covid-19» infekcija. Dodoties pie šiem pacientiem, ilgāku laiku aizņem individuālo aizsarglīdzekļu lietošana – aizsargtērpu uzvilkšana, novilkšana, dezinfekcija. Šī aspekta dēļ brigādes ir vairāk nodarbinātas laika ziņā.

«Pamatā struktūra ir tāda, kāda bija. Traumas neviens nav atcēlis, tās ir joprojām, tāpat ir citas kaites, bet pie šī klāt nākusi arī pastiprināta uzmanība pacientiem, kam ir apstiprināta «Covid-19» infekcija. Hospitalizācija noteiktā slimnīcā atkarīga no brīvo gultu pieejamības. Tālab nav garantēts, ka pacients tiks ievietots dzīvesvietai tuvākajā medicīnas iestādē,» akcentē D. Sergejevs.

Vakcīnu «Comirnaty» ražo farmācijas uzņēmumi «Pfizer» un «BioNTech», īsi pirms Ziemassvētkiem Eiropas Zāļu aģentūra rekomendēja Eiropas Komisijai apstiprināt šo vakcīnu izmantošanai Eiropas Savienībā (ES), un Eiropas Komisija apstiprināja vakcīnas izmantošanu ES. Pirmās vakcīnas Latvijā tika nogādātas pagājušā gada 26. decembrī. Otrā piegāde notika 4. janvārī.