«Cilvēkam gēnos ir adaptēties un izdzīvot»
2020. gada 23. decembris 00:00

Starp mums, 7,8 miljardiem cilvēku uz šīs pasaules, dzīvo arī ar neapbruņotu aci neredzamie «kaimiņi» vīrusi un baktērijas. Vīruss un baktērija nav viens un tas pats, tiem ir atšķirīga izcelsme un atšķirīgs «dzīvesveids». Pašlaik cilvēce visā pasaulē cīnās ar mums tikai mikroskopā redzamo «kaimiņu» koronavīrusu un tā izraisīto saslimšanu «Covid-19». 2019. gada 31. decembrī Pasaules Veselības organizācija tika informēta par Ķīnā strauji izplatījušos nezināmas izcelsmes infekciozo plaušu saslimšanu. 7. janvārī tika pierādīts jauns koronavīruss, kas nodēvēts par SARS-CoV-2 (no angļu valodas «severe acute respiratory syndrome coronavirus 2»).
Ierobežojumi praktiski visās jomās
Situācija Vācijā ir līdzīga stāvoklim Latvijā, proti, ierobežojumi praktiski visās jomās, piemēram, sejas aizsargmasku obligāta nēsāšana sabiedriskajās vietās, starpvalstu pārvietošanās ierobežojumi, distances un karantīnas ievērošana saskaņā ar reglamentiem, kuri gan katrā federālajā zemē var būt nedaudz atšķirīgi. Sakarā ar ļoti straujo vīrusa izplatību un jauniem inficēšanās gadījumiem tiek pieņemti arvien stingrāki ierobežojumi visā valstī, neskatoties uz Ziemassvētku tuvošanos, tas skar restorānus, ēdnīcas, izklaides vietas, sporta zāles, masu pulcēšanos, ir arī ierobežots personu skaits privātajās dzīrēs.
Pašlaik visas kafejnīcas apmeklētājiem ir slēgtas, ēdienu var pasūtīt līdzņemšanai. Pirms kādiem diviem mēnešiem kafejnīcās un restorānos drīkstēja atrasties, ievērojot minimālo distanci – 1,5 m –, un starp galdiņiem bija stiklšķiedras norobežojumi. Iespējams, no 16. decembra līdz 10. janvārim kafejnīcas, restorānus, Ziemassvētku tirdziņus un tamlīdzīgas vietas, kā arī frizieru un skaistumkopšanas salonus slēgs pilnībā. Visas sporta zāles ir slēgtas, un nekādas sacensības nenotiek.
Tika apsolīts, ka uz Ziemassvētkiem un līdz Jaungadam drīkstēs satikties tikai radinieki un bērni līdz maksimāli desmit personām. Uz ielas pagaidām drīkst satikties no divām līdz piecām personām, tas gan ir atkarīgs no katras Vācijas federālās zemes.
Uz ielas jālieto aizsargmaska, ja cilvēki cits no cita nevar nodrošināt minimālo distanci 1,5 m, skolās – visiem, ieskaitot skolēnus no piektās klases, arī mācību nodarbību laikā. Pauze sejas maskām atļauta tad, kad tiek vēdinātas klases telpas.
Salīdzinot Vācijas «Covid-19» situāciju ar Latvijas – Vācijā 16,069 «Covid» gadījumu uz miljonu iedzīvotāju, savukārt Latvijā – 13,135 uz miljonu iedzīvotāju. Arī manas pilsētas Korbahas ielas un Ziemassvētku tirdziņi ir diezgan tukši. Līdzīgu situāciju esmu novērojis arī vairākās citās Vācijas pilsētās.
Situācija skolās arī nedaudz atšķiras katrā Vācijas federālajā zemē, bet mācību iestādes grib slēgt no vismaz 16. decembra līdz 10. janvārim. Kad izglītības iestādes tiek slēgtas, tiek nodrošinātas attālinātās mācības.
Ķirurga ikdiena mierīgāka
Vērtējot manu ārsta ikdienu, jānodala divas dažādas medicīnas nozares – mani kā ķirurgu pacienti ar infekcijas slimībām skar krietni mazāk nekā kolēģus no iekšķīgo slimību profila. Tas nozīmē, ka ārsti, kas strādā iekšķīgo slimību un intensīvās terapijas jomā, ir krietni vairāk noslogoti. Ķirurģijā pašlaik ir pat nedaudz mazāk operāciju, jo plānveida operācijas atsevišķās Vācijas federālajās zemēs tiek pārceltas. Kopumā slimnīcas Vācijā ir nedaudz pārslogotas sakarā ar brīvu vietu, pat veselu nodaļu rezervēšanu iespējamo jaunu slimnieku uzņemšanai un speciālai izolēšanai. Ārstu un palātas vietu pagaidām pietiek, cerams, ka pašreizējais stāvoklis nepasliktināsies.
Mani ieteikumi būtu mazāk uztraukties, jo stresa laikā iespēja saslimt ir daudz lielāka. Jālieto veselīgs uzturs, ieteicamas regulāras fiziskās aktivitātes, arī staigāšana svaigā gaisā. Uzskatu, ka sejas aizsargmaskas šo aktivitāšu gadījumos ir kontraproduktīvas. Tas gan neattiecas uz sabiedriskajām vietām. Vēdiniet plaušas! Ja ir radušās veselības problēmas, tās vajadzētu apspriest ar ģimenes ārstu, jo katrs gadījums un pacients ir individuāls.
Novēlu visiem baltus un priecīgus Ziemassvētkus, lai viss izdodas, neskatoties uz mūsu mazo «mikrokaimiņu» vīrusu, kurš mūs visus ir ierobežojis. Cilvēkam gēnos jau izsenis ir adaptēties un izdzīvot.
Zināšanai: pēc Slimību profilakses un kontroles centra 18. decembra datiem, 14 dienu kumulatīvā saslimstība Vācijā ir 341,1. Salīdzinājumam – Latvijā tā ir 453,1.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»