Rietumaustrāliju «otrais vilnis» nav skāris

Bijusī baušķeniece Sarmīte Rikmane jau vairāk nekā 11 gadu dzīvo Austrālijas rietumu krasta lielākajā pilsētā Pērtā. Šo vietu «Covid-19» uzliesmojums nosacīti saudzējis, un iedzīvotāji jau sākuši piemirst vīrusa radītās jezgas sākumu martā, kad reģistrēts pirmais nāves gadījums, ko izraisīja, kā vietējie teic, importētais «Covid-19» no bēdīgi slavenā kruīza kuģa «Diamond Princess». Arī Sarmītes draugi, kuri inficējušies jau janvārī, «kovidu» «atveda» no Eiropas, no ceļojuma uz Poliju.
Vēlme pieņemt režīmu «mājas – darbs – mājas»
«Pandēmijas laikā mūsu valdība grožus noturēja apbrīnojami. Vienreizēja bija arī cilvēku atbildības izjūta, uzticēšanās un vēlme ātrāk tikt galā ar nepatīkamo situāciju un pieņemt režīmu «mājas – darbs – mājas», lieki apkārt nestaigājot un nedomājot protestēt pret pieņemto kārtību. Sabiedrība izturēja, un tas bija tā vērts,» atceroties piedzīvoto, teic Sarmīte, «Rietumaustrāliju «otrais vilnis» nav skāris un dzīve atkal ir normāla, šķiet, «kovida» vairs nav, ja vien nelasītu ziņas par to, kas notiek citviet pasaulē.»
Sarmītes ikdiena atkal uzņēmusi ierasto tempu. Pilsēta mirdz spožā rotā, mājās priecē izpušķota eglīte, darbā nosvinēta Ziemassvētku balle, jautra bijusi latviešu ģimeņu pulcēšanās mājas ballītē, kur sanācis vairāk nekā
30 bērnu un pieaugušo, nedaudz rimušas pagājušajā nedēļā basketbola spēlē piedzīvotās emocijas līdzjutēju piepildītajā arēnā, pagātnei un rītdienai pieder vēl citi notikumi.
Sāk ar četru metru distanci
Rietumaustrālijas štatā ārkārtējais stāvoklis tika izsludināts 17. martā, kad ieviesti daudzpakāpju ierobežojumi, lai vajadzības gadījumā vieglāk variēt. Publiskās vietās vienlaikus varēja pulcēties pa divi, noteiktā distance – četri metri. Tika slēgti rūpniecības preču veikali, taču visu nepieciešamo varēja iegādāties pārtikas tirgotavās. Nosacījumi pamazām mīkstināti – kāzās vai bērēs kopā drīkstēja sanākt desmit cilvēku, bet aprīļa beigās jau varēja pulcēties līdz pat 20. Jūnija sākumā noteiktā distance saruka līdz diviem kvadrātmetriem, bet ārpus darbavietas vienkopus varēja atrasties jau līdz simt personām. Jūnija beigās pulcēšanās ierobežojumi atcelti, parkos un pilsētas centrā parādījās vairāk cilvēku, darbu atsāka bāri un kafejnīcas, kas iepriekš izsniedza ēdienu tikai līdzņemšanai vai nodrošināja piegādi mājās, fitnesa klubi un citas iestādes, taču divu metru distance joprojām jāievēro. Skolas slēdza tikai uz četrām dienām pirms pavasara brīvlaika, kad bērni mācījās attālināti, pēc tam atkal viss bija, kā ierasts.
Sejas masku un cimdu lietošana nav bijusi obligāta. «Nav izdomāts nekas labāks par ūdeni un ziepēm!» uzskata Pērtas iedzīvotāja, «svarīga arī distances ievērošana un dezinfekcijas līdzekļu izmantošana.»
Pēc 246 dienu lieguma brīvi pārvietoties pa kontinentu nesen atvērta robeža ar Viktorijas un Jaundienvidvelsas štatu, bet Dienvidaustrālijas robeža būs vaļā no Ziemassvētkiem.
Drošības aplikācija «SafeWA»
«Rietumaustrālijā no 5. decembra obligāta ir drošības aplikācija «SafeWA», ko nedēļas laikā savos viedtālruņos instalējuši ap miljons cilvēku. Tā jānoskenē, apmeklējot restorānus, kafejnīcas, bārus, klubus, koncertzāles, kinoteātrus, viesnīcas, baznīcas, bibliotēkas, frizētavas u. c. Dati tiek saglabāti 28 dienas, un informācija pieejama tikai oficiālām personām, lai iespējami ātri varētu sazināties un informēt par konstatētu «Covid-19» gadījumu un dotu padomu, kā rīkoties,» skaidro Sarmīte. Lielajās arēnās pieļaujamā kapacitāte ir 60%; iedzīvotāji gaida, kad šī kārtība tiks mainīta, jo sākusies koncertu un sporta notikumu aktīvā sezona.
Pašlaik štatā ir 11 «Covid-19» gadījumu, visas personas atrodas viesnīcas karantīnā; tie ir starptautisko reisu pasažieri, Austrālijas iedzīvotāji, kuri atgriezušies no ārzemēm. No 17. jūlija viesnīcas karantīna vairs nav par brīvu, kā bija iepriekš, un par 14 dienu uzturēšanos katrs maksā 2520 Austrālijas dolāru (AUD).
Arī Rietumaustrālijā, tāpat kā visā pasaulē, pavasarī piedzīvots tualetes papīra, rīsu un makaronu «bums». Lai no haosa pasargātu seniorus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām, šo sociālo grupu pārstāvjiem veikalu durvis atdarītas stundu pirms tirgotavas ierastā darba laika, ļaujot bez uztraukuma sagādāt mājsaimniecībai nepieciešamās preces.
«Ikea» – rekordlieli ieņēmumi
Sarmīte strādā mājas interjera preču lielveikalā «Ikea», kas Rietumaustrālijas štatā ir vienīgais. Tirdzniecības vieta nebija aizvērta ne dienu, nedarbojās vien klientu kafejnīca un bērnu pieskatīšanas telpa, bet darbinieki pusdienas ieturēja gluži kā vientuļie vilki – katrs pie sava galdiņa. Kovidlaikā būtiski audzis apgrozījums – cilvēki strādāja mājās un bija izpirkti visi rakstāmgaldi, ofisa krēsli, lampas, ko nejaudāja saražot un piegādāt, jo daudzas rūpnīcas pasaulē bija slēgtas, bloķēti kravu pārvadājumi. «Tirdzniecības apjoma kāpumu veicināja valdības īstenotā atbalsta politika. Cilvēki saņēma sociālos un bezdarbnieka pabalstus, jau jūlijā atguva pārmaksātos nodokļus, tāpat arī noteiktu grupu pārstāvjiem bija atļauts divreiz no sava privātā peniju fonda izņemt 10 000 AUD bez aplikšanas ar nodokli. Katras mājsaimniecības kontā par elektrību ieskaitīja 600 AUD,» atklāj Sarmīte.
«Ikea» veiksmīgi pārorientējās darbam neierastajos apstākļos un ieviesa jaunu iepirkšanās modeli «click and colect» (no angļu val. – `noklikšķini un saņem`), kas joprojām ir ļoti populārs. Cilvēki labprāt iepērkas attālināti un uz veikalu atbrauc tikai saņemt preces. Četrus mēnešus pateicībā par darbu saspringtajos apstākļos veikala vadība 450 darbinieku lielajam personālam brokastis un pusdienas izsniedza bez maksas. «Nekad vēl mūsu «Ikea» ieņēmumi nebija sasnieguši šādu rekordu – 5 miljonus Austrālijas dolāru nedēļā! Cilvēki iepirkās, pārkārtoja mājas un dzīvokļus, Rietumaustrālijas štata ekonomika šajā laikā piedzīvoja uzplaukumu, viss attīstījās un gāja tikai uz augšu,» situāciju savā mītnes zemē raksturo bijusī Bauskas iedzīvotāja.
Zināšanai: pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, 14 dienu kumulatīvā saslimstība Austrālijā ir 0,5. Salīdzinājumam – Latvijā tā ir 453,1.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»