Pārbūvē Rundāles pils staļļus

Nākotnes plānos – veidot apmeklētāju centru, remontēt krājuma priekšmetu uzglabāšanas telpas
Rundāles pils muzejā noslēgumam tuvojas staļļa ēkas pārbūves pirmais posms. Pēc finanšu iespējām konferenču centra izbūve tiks turpināta arī nākamajā gadā.
Šajā gadā darbi konkursa kārtībā uzticēti Bauskas novada uzņēmumam SIA «Kaskāde 19», kas ēku apņēmusies rekonstruēt par 55 376 eiro bez PVN. Rundāles pils muzeja izsludinātajā iepirkumā startēja trīs firmas. Dārgākais piedāvājums nāca no a/s «Būvuzņēmums «Restaurators»» – 85 787 eiro, zemāku piedāvāto līgumcenu iesniedza SIA «Balsts R» – 65 618 eiro, bet vislētākais bija pašmāju būvnieces SIA «Kaskāde 19» piedāvājums.
Lai netraucētu muzeja darbu
Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa atklāja, ka otrajā stallī, kuru pašlaik rekonstruē, ilgu laiku bijusi muzeja noliktava. «Padomju gados ēka izmantota kā kinolektorijs ar vairākām palīgtelpām. Tur esošās iekārtas bija novecojušas, arī telpu izkārtojums funkcionāli nebija izmantojams ieceres realizācijai – pasākumu zāles izveidei,» stāsta I. Kusiņa.
Viņa skaidro, ka muzejā iespējams iznomāt telpas sarīkojumu organizēšanai, taču šāda pakalpojuma sniegšana ietekmē muzeja darbību, jo konferenču laikā aizņemtās telpas apskatei nav pieejamas. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, vienā stallī plānots iekārtot daudzfunkcionālu telpu, ko būs iespējams transformēt atbilstoši tematikai – korporatīviem pasākumiem, konferencēm, privātām svinībām u. c. sarīkojumiem, tiks nodrošināta arī piekļuve personām ar ierobežotu mobilitāti.
Rundāles pils muzeja būvniecības projektu vadītāja Elīna Dundule apliecināja, ka ar būvuzņēmēju SIA «Kaskāde 19» pils muzejs sadarbojies jau iepriekš un līdzšinējā pieredze ir veiksmīga. Ja darbu gaitā radušies jautājumi vai neskaidrības, sadarbojoties tie vienmēr atrisināti.
Saskaņā ar līgumu darbi objektā jāpabeidz līdz 18. decembrim.
E. Dundule atzīmēja, ka izstrādāto projektu šogad pilnībā nerealizēs. Patlaban īstenota plānotā rekonstrukcija, bet vēl jāiekārto telpas atbilstoši konferenču vajadzībām. «Iesākto turpināsim, tiklīdz būs līdzekļi un iespējas. Vēl nav precizēts, cik varētu izmaksāt telpas aprīkojums. Kad būs skaidras detaļas, varēs plānot kosmētisko remontu. Pašlaik nebūtu lietderīgi to darīt, jo nav zināms, kādas komunikācijas un kas vēl papildus būs nepieciešams,» teic E. Dundule.
«Covid-19» situācija kavē aprīkojuma piegādi
SIA «Kaskāde 19» valdes loceklis Ēriks Pažemeckis atzina, ka īpašu sarežģījumu vai kādu neparedzētu «zemūdens akmeņu» minētajā objektā nav bijis. «Pamatā standarta darbi, varbūt komplicētāka būs kāpņu izbūve. Galdniecības vadītājs Ulfs Strazdiņš un Dainis Ķērpis izbūvēja kāpņu statņus, kas bija nepieciešami masīvāki, nekā sākotnēji paredzēts. Vēl būs daudz izgriezumu, kas jāizfrēzē, būs pamatīgs roku darbs, bet pilī mums patīk strādāt, un esam apmierināti ar paveikto,» rezumē Ē. Pažemeckis.
Viņš atzīmēja, ka no firmas puses visi darbi noteiktajā termiņā tiks izpildīti, taču pagarinājumu vajadzēs prasīt neuzstādītā pacēlāja dēļ. «Diemžēl tas nav no mums atkarīgs. Firma, kas nodrošina pacēlāja piegādi un montāžas darbus, «Covid-19» situācijas dēļ savas saistības nevarēs izpildīt. Pacēlāju solīja atvest līdz 16. decembrim, bet tas nenotika. Ir ziņas, ka šajās dienās tomēr krava ir izkustējusies, bet nav skaidrības par robežu šķērsošanu, jo Polija ir paziņojusi par savas robežas slēgšanu. Diemžēl tāda ir šī brīža situācija, kas jāpieņem mums kā uzņēmējiem, cerams, ka sapratīs arī pasūtītājs,» tā Ē. Pažemeckis.
Vienā no būvēm iekārtota Svētās Ģimenes kapela
Rundāles pils muzeja būvniecības projektu vadītāja E. Dundule precizēja, ka staļļu kompleksu veido sešas būves – divi staļļi un katram piesaistīta ratnīca un klēts.
Ilze Kusiņa atklāja, ka otrajā stallī 1983. gadā pils staļļu ēkā tika izveidota izstāde «Ventspils koktēlnieki», kas veltīta Ventspils koktēlniekam Nikolausam Sēfrensam jaunākajam un viņa darbnīcas meistariem. Izstādes pamatu veidoja Lestenes baznīcas iekārta, kas pēc tam 1996. gadā tika iekļauta nākamajā izstādē «Posta laiks». Vairākus gadus telpās glabājās Lestenes baznīcas un citu dievnamu iekārtas daļas, bet 2010. gadā, sākoties kampaņai par Lestenes baznīcas pilnīgu atjaunošanu, iekārtas sastāvdaļas pakāpeniski restaurētas un nogādātas baznīcā, kas ļāva meklēt telpām jaunu lietojumu. Telpā, kur savulaik atradās Lestenes baznīcas iekārta un minētā ekspozīcija, pērn ekumeniski iesvētīta Rundāles pils Svētās Ģimenes kapela. Tur iespējams apskatīt 17. un 18. gadsimta sākuma sakrālās mākslas darbus, kuru vidū centrālo vietu ieņem Zemītes baznīcas altāris.
Šajā ēkā iekārtotas kases un grupu reģistrācijas telpas, kas apmeklētājiem pieejamas muzeja darba laikā. Citās kompleksa ēkās atrodas restauratoru darbnīcas un krājuma priekšmetu uzglabāšanas telpas.
Nākotnē plānots pārbūvēt arī citas staļļu kompleksa ēkas, tās pielāgojot muzeja vajadzībām. Vienā no tām iecerēts veidot apmeklētāju centru, remonts plānots arī krājuma priekšmetu uzglabāšanas telpās.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»