Darba devēja un darbinieku strīds

TV raidījums ziņo par aplokšņu algām Bauskas autoservisā; uzņēmējs apsūdzības noraida
Darba strīdā par darbinieka iespējamu prettiesisku atlaišanu no autoservisa «Divupe 2» Bauskā ziņots, ka daļa algas maksāta skaidrā naudā jeb dota aploksnē, svētdien vēstīja TV3 raidījums «Nekā personīga».
Uzņēmējs, autoservisa īpašnieks Normunds Grunckis laikrakstam «Bauskas Dzīve» apgalvoja, ka publiski tiek apmelots un apsūdzības noraida.
Tiesa divās instancēs
Baušķenieks Jānis Pacvičs vietējās firmas «Divupe 2» autoservisā nostrādājis 13 gadus. Tā bijusi viņa pirmā un līdz tam vienīgā darbavieta, taču 2017. gadā sācies konflikts ar vadību. Atslēdznieks Jānis uzņēmuma vadītājam N. Grunckim pārmetis darba drošības neievērošanu, 13. februārī priekšnieks viņam mutiski uzteicis darbu. «No rīta, kā parasti, ierados darbā. Darbavietā jau sēdēja cits, minēju, ka iešu pie ārstiem, tad arī tika pasniegta abpusējā vienošanās lapa. Viņš (Grunckis) gribēja, lai es uzreiz parakstu,» raidījumam stāstīja Jānis Pacvičs, atlaistais autoservisa darbinieks.
Viņš vienošanos nav parakstījis, paņēmis darbnespējas lapu, apdomājies, bet, kad atgriezies autoservisā, no tā padzīts, piedraudot ar policiju.
No darba firma Jāni bija atbrīvojusi jau 13. februārī. Tam esot trīs pierādījumi – «Divupe 2» darbinieku izrakstīja no Valsts ieņēmumu dienesta datubāzes, lai nebūtu jāmaksā sociālais nodoklis, viņam pārskaitīja neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju. Arī martā ierakstītā sarunā uzņēmuma vadītājs N. Grunckis darbiniekam paziņoja, ka uzņēmumā viņš vairs nestrādā. Darba likums paredzot, ka darbinieks kā vājākā puse ir jāaizsargā. Tāpēc ir stingri noteikumi, kādam jāizskatās uzteikumam, jābūt minētiem atlaišanas iemesliem.
Savācis visus pierādījumus, ka atlaists nelikumīgi, Jānis Pacvičs vērsās tiesā pret uzņēmumu «Divupe 2», prasot kompensāciju par piespiedu darba kavējumu.
«Mēs saskatījām netaisnību pret darbinieku. Proti, viņš ir atbrīvots no darba bez tiesiska iemesla. Līdz ar to uzskatījām, ka šis darbinieks pelna aizsardzību tiesā. Mūsu gadījumā arguments bija tāds, ka līgums ir uzteikts darbiniekam nevis rakstveidā, bet gan ar savām faktiskajām darbībām un mutiski,» norādīja Jāņa Pacviča pārstāvis, zvērināta advokāta Jāņa Kārkliņa palīgs Ēriks Krēsliņš.
Tomēr Zemgales rajona tiesnese Iveta Andžāne darbinieka pierādījumiem nepiedeva ticamību. Tā izsprieda, ka uzteikums nav konstatējams, kas nozīmē, ka Jānis Pacvičs pats pametis darbavietu. Autoserviss uzvarēja arī otrajā instancē. Un Jāņa Pacviča kasācijas sūdzību Augstākā tiesa šogad noraidīja.
Sarakstam ar aplokšņu algām nepiešķir nozīmi
Tiesai Jānis Pacvičs bija iesniedzis arī tabulas ar pierakstiem, cik lielu algu, būdams uzņēmuma darbinieks, saņēmis aploksnē. Piemēram, vienā redzams, ka 2016. gada maijā viņam uzņēmums pārskaitījis 225 eiro, taču 800 eiro izmaksāti skaidrā naudā. Arī jūnijā uz bankas kontu pārskaitīti 230 eiro, bet aploksnē Jānis Pacvičs no darba devēja saņēmis 506 eiro. Tiesā kā liecinieks uzstājās arī firmas «Divupe 2» kādreizējais servisa vadītājs Aigars Strods. Arī viņš apstiprinājis, ka darbiniekiem maksātas aplokšņu algas.
Kā pirmās instances tiesai, tā arī Zemgales apgabaltiesas sastāvam ar referējošo tiesnesi Inesi Skudru bijis viegli pārbaudīt, vai bijušo darbinieku iesniegtie pierādījumi par aplokšņu algām sakrīt ar «Divupes 2» pārskaitījumiem uz Jāņa Pacviča bankas kontu.
Oficiāli maksātā summa bijusi identiska, taču tiesai neradās jautājumi, kā var uzturēt ģimeni ar 200 eiro, un sarakstam ar aplokšņu algām tā nepiešķīra nozīmi. Tiesnese Inese Skudra raidījumam atrakstījusi, ka pieņemt blakuslēmumu par aplokšņu algām tiesai neesot bijis pienākums, bet gan tiesības. Temīdas sargi izsprieduši, ka informācija jau darīta zināma Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un tam arī jānodarbojas ar nodokļu iekasēšanas uzraudzību.
Vidējā alga uzņēmumā lielāka nekā vidējais rādītājs nozarē
Laikrakstam «Bauskas Dzīve» uzņēmējs N. Grunckis uzticēja savu viedokli par publiskajā telpā izskanējušo informāciju. «Konflikta sākums nebija jautājums par darba drošību, kurai mēs uzņēmumā pievēršam ļoti lielu uzmanību, piesaistot darba drošības firmas pakalpojumus. Šis strīds aizsākās tad, kad es no dažādiem informācijas avotiem saņēmu signālus, ka ārpus darba laika servisā apkalpoti privāti klienti. Turklāt tas notika, man nezinot un izmantojot servisa resursus. Mans pienākums bija to pārtraukt,» stāsta N. Grunckis. Viņš atzīmēja, ka jautājums par aplokšņu algām izskatīts divās tiesu instancēs. «Izvirzītās apsūdzības tika noraidītas, jo tās balstītas uz safabricētiem pierādījumiem, un tiesas spriedumi ir stājušies likumīgā spēkā,» apgalvo N. Grunckis, uzsverot, ka SIA «Divupe 2» nodokļu nomaksas vidējos reitingus valstī pārsniedz vairāk nekā divas reizes, reģionā un nozarē – pat vairāk nekā trīs reizes. 2019. gadā valsts budžetā ar nodokļiem ieskaitīti 180 000 eiro.
«Cilvēkam, kurš sēž «stikla skapī», nevajadzētu mētāties ar akmeņiem. Es nestaigāju apkārt ar diktofonu, tādēļ man nav ieraksta, kurš apstiprinātu, kā J. Pacvičs draudu formā pieprasīja 4000 eiro. Pretējā gadījumā viņš solīja firmu iznīcināt un tagad ar visiem līdzekļiem mūs nepatiesi apmelo. Ja es būtu žurnālists, painteresētos arī par pašu J. Pacviču, viņa tiesas procesiem un privāto uzņēmējdarbību, kā arī nodokļu maksājumiem pašlaik,» tā N. Grunckis. Viņš sacīja, ka raidījumam iesniedzis Valsts ieņēmumu dienesta 4. decembrī sagatavotu izziņu, kurā sniegts uzņēmuma izvērtējums. Pamatojoties uz VID rīcībā esošo informāciju, «Divupes 2» kopējais vērtējums norādīts 90% no 100%. Vidējā alga uzņēmumā pēdējā gada laikā bijusi 817 eiro, kamēr valstī vidējais rādītājs nozarē bijis 676 eiro, darba samaksas nedeklarēšanas riski nav saskatīti. 2017. gadā VID izteicis kompānijai pateicību kā uzņēmējdarbības paraugam.
VID pārstāve Evita Teice-Mama-ja paskaidroja, ka saskaņā ar likuma «Par nodokļiem un nodevām»
22. pantu un likuma «Par Valsts ieņēmumu dienestu» 21. pantu VID nedrīkst izpaust informāciju, kas ir dienesta rīcībā par konkrētu nodokļu maksātāju, tajā skaitā – par veiktajiem kontroles pasākumiem un to rezultātiem bez viņa piekrišanas.
SALĪDZINĀJUMS
SIA «Divupe 2»:
- darbinieku skaits 2019. gadā – 17;
- samaksāto VID administrēto nodokļu kopsumma 2019. gadā – 191 430 eiro;
- valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 2019. gadā – 50 980 eiro.
Cita šīs nozares SIA Bauskā:
- darbinieku skaits 2019. gadā – 18;
- samaksāto VID administrēto nodokļu kopsumma 2019. gadā – 75 620 eiro;
- valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 2019. gadā – 41 440 eiro.
Dati: Valsts ieņēmumu dienests.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»