Dzīvesprieka eliksīrs Bauskas muzejā

Divu izstāžu darbi kliedē dabas un domu tumsu
Bauskas muzejā līdz janvāra sākumam var aplūkot divas jaunas izstādes. Baldones mākslinieces Ievas Muzikantes kolekcija «Gadalaiki» ir kā dzīvesprieka eliksīrs, uzskata mākslas nodaļas vadītāja Ilga Balode. Viņa teic, ka ārkārtējā situācijā muzeju apmeklē ne vairāk kā 20 personu nedēļā. Otra jaunā izstāde «Ziema gleznās no Bauskas muzeja krājuma» izvietota tautas lietišķās mākslas studijas zālē.
Ilgošanās pēc sniega
Ekspozīcijā «Ziema gleznās no Bauskas muzeja krājuma» ir mākslinieka Jurģa Skulmes, novadnieku Teodora Karašas un Pētera Ruņģa, kā arī citu autoru darbi. Izstāde ataino mūsu ilgošanos pēc skaistas, sniegotas ziemas, kādu Zemgalē jau sen neesam piedzīvojuši. Visi autori, kuru ainavas izvēlētas no muzeja krājuma, rosīgi darbojās 20. gadsimta 50. – 80. gados. Viņi gleznoja reālisma stilā, atspoguļojot ziemas netveramās izpausmes gan dūmakainās, gan saules apmirdzētās dienās.
Izstāde ir kārtējais mēģinājums publiku iepazīstināt ar muzeja krājuma mākslas darbiem. Šīs kolekcijas apmeklētāji nevar ieraudzīt ikdienā, tāpēc jāizmanto izdevība. Ekspozīcijā ir arī baušķenieka Laimoņa Šulca akvarelis «Kailie koki». Sabiedrība viņu pazīst kā fotogrāfu un izteiksmīgu karikatūru autoru. Tikai retais zina, ka Laimonis savas radošās idejas ir mēģinājis izpaust akvareļglezniecībā.
Galvenais akcents – brilles
Māksliniece Ieva Muzikante un viņas dzīvesbiedrs Tālivaldis Muzikants ir Bauskas muzeja sadarbības partneri un draugi jau 20 gadus. Abi ir Baldones mūzikas un mākslas skolas pedagogi. Muzejā ir notikušas Ievas un Tālivalda, kā arī viņu audzēkņu darbu vairākas izstādes. Mākslinieki ir piedalījušies plenērā «Bauskas vasara», Rundāles novada Svitenes mākslas simpozijos, apmeklējuši arī citu autoru izstādes Bauskas muzejā.
Gleznu cikls «Gadalaiki» ir Ievas Muzikantes veltījums Latvijai. Pārsteidzošs ir novatoriskais tēmas risinājums. Gleznu sēriju veido lielformāta portreti, kuros vienojošs elements ir saulesbrilles ar spoguļstikliem. Tajos redzamas Latvijas ainavas četros gadalaikos. Cikls ir cilvēka dzīves simbolisks atspoguļojums no agras bērnības līdz mūža nogalei. Māksliniece ir sagrupējusi portretus atbilstīgi vecumposmiem: bērnībai atbilst pavasaris, jaunībai – vasara, briedumam – rudens, senioru gadiem – ziema. Visa dzīve tiek pielīdzināta viena gada sezonālajām pārmaiņām Latvijas dabā. Ikviens cilvēks jebkurā vecumā ir skaists un unikāls – tāda ir Ievas nostādne.
Ziemas un pavasara bērni
Ar saviem izstādes iespaidiem «Bauskas Dzīvi» iepazīstina Ilga Balode: «Gleznotāja portretē Latvijā pazīstamas personības, draugus, ģimenes locekļus. Emocionāli visspēcīgāk mani ietekmē Edzones Veldres portrets ziemas cilvēku sadaļā. Tas ir labestības, rāma miera un personības skaistuma iemiesojums. Ikreiz, ejot caur izstāžu telpu, šim portretam pat neapzināti pievēršu skatienu. Dažbrīd rodas izjūta, ka sieviete man ir tuvs, uzticams draugs.
Rudens sērijā māksliniece ļoti interesanti ir interpretējusi sava dzīvesbiedra portretu, to gleznojot grafiski atturīgi, toties viņa briļļu spoguļstiklos redzams viņa vitālais prieks par krāšņo pasauli.
Brīnišķīgi ir arī pavasara bērni – galvenokārt zīdainīši. Viņiem nav saulesbriļļu – pavasaris dzirkstī mazulīšu acīs. Katram ir savs raksturs, bet skatienā – priecīgs izbrīns par visu. Vairāki izstādes apmeklētāji mums personīgi pateicās par Ievas Muzikantes izstādi, minot, ka tumšajā laikā, kas valda dabā un cilvēku domās, portreti palīdzot atgūt dzīvesprieku un cerību. Manuprāt, tas ir ļoti augsts novērtējums.»
Detaļām izšķiroša nozīme
Arī komponista Riharda Dubras portretam nevar vienaldzīgi paiet garām. Viņa briļļu lēcās ir neticami precīzi iemiesota Dubras sakrālās mūzikas harmoniskā, plūstošā, pazemīgā būtība.
Ieva Muzikante glezno tā dēvētajā hiperreālisma stilā, bet šķietami niecīgā detaļa – spoguļbrilles – ir galvenā, kas portretiem piešķir ārkārtīgi dziļu dimensiju. Māksliniece ir gleznojusi leģendāro latvieti – savulaik indiešu dejas zvaigzni pasaulē – Viju Vētru, gleznotāju Birutu Baumani, citus mākslas vides cilvēkus. Pavasara bērnu ciklā ļoti izteiksmīgs ir Ievas un Tālivalda dēla Kristiāna portrets. «Es pazinu viņu kā mazu bērnu. Tad piepeši muzejā kopā ar vecākiem ieradās 21. gadsimta jauneklis ar savu neordināro stilu un domām,» piemetina mākslas nodaļas vadītāja.
Darbība turpinās
Pašreizējā ārkārtējā dzīves situācija ir tik neprognozējama, ka runāt par Bauskas muzeja izstāžu konkrētiem plāniem pat tuvākajā nākotnē būtu vieglprātīgi. Taču viss turpinās. Stāsta Ilga Balode: «Janvāra vidū iekārtosim barikāžu laika 30. gadadienas tematisku izstādi, kurā paša uzņemtās fotogrāfijas rādīs baušķenieks Gūrijs Bulle. Mums bija ļoti laba iecere sarīkot barikāžu dalībnieku un viņu tuvinieku atmiņu vakaru. Nu skaidri zinām, ka tikšanās nebūs, bet izstāde gan notiks.»
Nākamā gada janvāra plānā bija paredzēti biedrības «Meistars Gothards» un Bauskas muzeja kopīgi izdotās grāmatas «Mākslinieki. Bauska. Iecava. Rundāle. Vecumnieki» atvēršanas svētki, piedaloties izdevuma iniciatoriem un veidotājiem. Arī šo ideju nevarēšot īstenot, pārceļot uz nezināmiem, labākiem laikiem. Bet grāmata no tipogrāfijas tiks piegādāta decembra beigās. Tiks domāts par virtuālu veidu, kā iepazīstināt ar to.
«Mainīgo izstāžu individuālie apmeklētāji joprojām tiek mīļi gaidīti muzejā. Nebaidieties par drošību – visticamāk, ka izstāžu zālē būsit vienīgais mākslas mīļotājs! Šajā laikā mēs jo sevišķi apzināmies savas iestādes īpašo misiju tāpēc, ka bibliotēkas un muzeji ir vienīgās kultūras vietas valstī, kas joprojām atvērtas sabiedrībai,» aicina I. Balode.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»