BauskasDzive.lv ARHĪVS

Meklē un rod dažādas iespējas

Kaspars Kalējs

2020. gada 4. decembris 00:00

547
Meklē un rod dažādas iespējas

Pieredzē par darbu kovidlaikā dalās interešu izglītības skolotāji un amatierkolektīvu vadītāji

Tā kā valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija «Covid-19» pandēmijas dēļ, interešu izglītības nodarbības drīkst notikt tikai individuāli ar pasniedzēju vai attālināti. «Bauskas Dzīve» iepazinās, kā strādā deju kolektīvi, kori un teātra pulciņš Bauskas, Iecavas un Rundāles novadā.

Jaunie ierobežojumi cīņā ar «Covid-19» paredz to, ka interešu izglītības praktiskās daļas var notikt klātienē tikai individuāli. Klātienē nav atļauti koru un pūšaminstrumentu kolektīvu mēģinājumi.

Individuālās nodarbības – produktīvas

Bauskas bērnu un jauniešu centra deju kopas «Mēmelīte» un vidējās paaudzes kolektīva «Mēmele» vadītāja Ligita Irbīte pastāstīja, ka bērniem un jauniešiem notiek individuālās nodarbības. «Jaunākie dejotāji ir visaktīvākie, kopā individuālās nodarbības pēc grafika sanāk aizvadīt ar aptuveni 150 bērniem,» stāsta kolektīva vadītāja.

L. Irbītei brīžiem liekas nesaprotami, kas ir attiecināms uz deju kolektīviem. «Dejas nevar pielīdzināt, piemēram, keramikas nodarbībām, lai gan abi ir interešu izglītības pulciņi. Domāju, ka dejošana drīzāk atbilst sportam, jo tā ir fiziskā aktivitāte.

Nezinu, kā to būs iespējams darīt maskās,» domā deju kolektīvu vadītāja, «grupu sporta treniņi ārpus telpām līdz 10 cilvēkiem var notikt, taču ārpus telpām dejotāji tikties nedrīkst. Ar masku dejot ir grūti.» «Mēmelītes» un «Mēmeles» vadītāja atklāja, ka vienā individuālajā nodarbībā bērns var iegūt līdzvērtīgu deju saturu kā to darītu grupā visa mēneša laikā. «Mēmelītes» dejotāji uz individuālo nodarbību katrs nāk vienu reizi divos mēnešos, jo kolektīvā dejo liels skaits bērnu un katram būtu nepieciešama nodarbība. «Ar «Mēmeli» jubileju svinējām attālināti, esam kopā domās,» «Bauskas Dzīvei» pastāstīja Ligita Irbīte, «ar Eiropas projekta atbalstu gan «Mēmelītei», gan «Mēmelei» top jauni tautastērpi.»

Gatavojas otrā albuma izdošanai
Vokālās studijas «Pigoriņi» vadītāja Ieva Karpoviča «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka pašlaik notiek gatavošanās otrā albuma izdošanai. «Albums tiks prezentēts nākamā gada februārī,» saka I. Karpoviča, «mums ir gan attālinātās nodarbības mājās, atgriezenisko saiti gūstam no bērniem, kad viņi atsūta savu darbu videoklipus, kā arī vienu reizi nedēļā 15 minūtes dziedātāji nāk individuāli klātienē un parāda, ko prot.»

Ieva Karpoviča uzskata, ka šis laiks ir diezgan produktīvs. «Tā kā studijā darbojas ap 80 bērnu, ir nepieciešamas divas nedēļas, lai vienu reizi bērns varētu atnākt klātienē padziedāt,» skaidro vokālās studijas «Pigoriņi» vadītāja. Viņasprāt, šajā darba specifikā ir iespējams gūt pozitīvu iespaidu no bērniem, kad ar viņiem ir iespējams strādāt pa vienam.

Piemēra jaunos tautastērpus

Bauskas novada Ceraukstes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīva «Dzirnavnieki» vadītāja Līga Lapšina atklāja, ka pašlaik kolektīvs gatavojas saņemt jaunos tautastērpus. «Esam individuāli paņēmuši mērījumus tautastērpiem. Uzturam kontaktu ar kolektīvu, dalāmies ar katra ikdienas gaitām,» sacīja L. Lapšina, «filmēju un sūtu kolektīva dejotājiem vingrinājumus un kustības, kuras aicinu mācīties mājās.» Kolektīva vadītāja uzskata, ka attālinātajā mācību procesā trūkst atgriezeniskās saites. «Esmu aicinājusi arī uz individuālajām nodarbībām, taču paši dejotāji uzskata, ka tas nav tik produktīvi,» stāsta Līga Lapšina, «tagad gaidām jaunos tautastērpus, kurus ceram kādu dienu arī uzvilkt.»

Sūta videoklipus

Aiga Zemture vada līnijdejotāju grupu «Jaunsaule» Bauskas novada Vecsaules pagastā. «Mums viss notiek individuāli un attālināti. Dejojam katra pa 30 minūtēm, sūtu arī videoklipus, kur dodu iespēju dejotājām izvēlēties deju,» teic A. Zemture. Viņa atklāja, ka līnijdeja ir daudzveidīga, «ir dažādi veidi, kā izdejot līnijdejas, piemēram, izmantojot zumbas soļus.» Viņasprāt, ir svarīgi, vai dejotājiem deja patīk. «Atgriezeniskā saite ir izveidojusies, esam sadraudzējušās. Man patīk emocijas, kas tiek gūtas dejojot, un tieši to šajā laikā pietrūkst,» sacīja Aiga Zemture.
Vingrinājumus veic interneta platformāsValda Karnīte ar skolēniem Iecavas vidusskolā teātra sportu apgūst gan attālināti, gan klātienē. «Ir uzdoti dažādi darbi attālināti, kontaktējamies platformā «Zoom», taču 4. klasei grupā notika klātienes stundas teātra sportā. Ar vecāko klašu skolēniem attālināti pildām dažādus vingrinājumus,» sacīja teātra sporta trenere, «uzskatu, ka ir kaut kas jādara, ja nestrādās ar bērniem, tad viņiem vispār pazudīs interese pret šo izglītību.»

Ingrīda Zemļinska vada sieviešu kori «Skalve» Bauskas novada Vecsaules pagastā un «Runda» Rundāles novadā. «Vecsaules skolā vairs mēģinājumi nenotiek, platformā «WhatsApp» ierakstām un iesūtām balsis, taču individuāli tiekamies pēc grafika noteiktā laikā,» pastāstīja I. Zemļinska, «apgūstam repertuāru. Domāju, ka pašreizējā situācijā būtu nepieciešams vēl nogaidīt un atlikt tikšanos kopā klātienē, taču, ja viss mainās uz labo pusi, var atgriezties kā jūlijā – nedaudz brīvākā režīmā.»