BauskasDzive.lv ARHĪVS

6 veidi, kā sakrāt naudu lieliem un maziem pirkumiem

...

2020. gada 28. novembris 00:00

255
6 veidi, kā sakrāt naudu lieliem un maziem pirkumiem

Diezgan bieži nonākam dilemmā – krāt naudu vai ņemt aizdevumu? Tas atkarīgs no tā, kāds mērķis tev ir padomā – lielāks vai mazāks pirkums. Lai nu kā, krāšanas prasmes vienmēr ir noderīgas. Mēs visi esam kādreiz mēģinājuši sakrāt naudu, tomēr galu galā atmetuši ar roku. Tomēr tas, ja pirmajās reizes nesanāk, nenozīmē, ka nav jāmēģina vēlreiz. Tikai tādā veidā iespējams atklāt efektīvākās krāšanas metodes. Šajā rakstā noskaidrosi 6 veidus, kā sakrāt naudu lieliem un maziem pirkumiem.

Nosaki mērķi un izpildes termiņu
Ja vēlies krāt krāšanas pēc, tas drīzāk būs hobijs, nevis strādājoša metode. Vispirms nosaki konkrētu mērķi. Bieži mums gribas visu un uzreiz, tomēr tā nav pareizā pieeja. Arī tad, ja tev ir daudz ieceru, ko īstenot, sadali tās un katrai nosaki atsevišķu izpildes laiku. Mērķis ir sapnis ar derīguma termiņu. Tikai tad, ja esi stingri sarunājis pats ar sevi “iesniegšanas’’ datumu, varēsi būt gana motivēts, lai ievērotu krāšanas disciplīnu.

Glabā iekrāto naudu atsevišķi
Iekrājumi un ietaupījumi jānošķir no pārējās naudas. Ja paturēsi naudu norēķinu kontā, vari būt teju drošs, ka pēc pāris dienām tā “mistiski izgaisīs” kādā nevajadzīgā pirkumā. Diemžēl finanšu likumi strādā tā: ja izdevumi kādā kategorijā samazinās, tad citā – palielinās. Tieši tādēļ pacenties izveidot atsevišķus krājkontus (vai vismaz krājkases) katram mērķim. Tā vispārējie likumi vairs neattieksies uz tavu iekrājumu – tā būs pavisam atsevišķa sadaļa, kurai attiecīgi arī vieglāk sekot līdzi.

Motivē sevi
Nav noslēpums, ka motivācija patiešām ir panākumu atslēga. Diemžēl cilvēkiem ir raksturīgi ļoti ātri zaudēt gribasspēku. Naudas krāšanai nepieciešama disciplīna, tomēr procesam jābūt arī pozitīvam un jāraisa pacilātības sajūta. Motivēt sevi būs daudz vienkāršāk, ja jau iepriekš esi noteicis galvenos mērķus. Tad vari izmantot visiem zināmās metodes, piemēram:
●    izprintē attēlus ar kāroto lietu un turi tās redzeslokā;
●    meklē vairāk informācijas (lasi un klausies) par ieplānoto pirkumu;
●    iztēlojies, ko tu darīsi, kad šī manta būs tavās rokās – kā tā uzlabos tavu dzīvi.

Esi radošs
Pateikt “sakrāj naudu” ir ļoti vienkārši. Īstenot to – mazliet sarežģīti. Teju kā ar visiem padomiem, arī šajā gadījumā nav vienas pareizās lietas, ko ieteikt. Katram cilvēkam būs piemērota citādāka pieeja. Lūk, daži radoši varianti, ko izmēģināt:
●    atliec krājkasītē tikai divu eiro monētas, kas nonāk tavā makā;
●    atliec vēlamajam mērķim tik daudz eiro, kāda tajā dienā ir nedēļas diena;
●    piedalies izaicinājumos, kuru mērķis ir sakrāt naudu – grupā strādāt ir daudz vienkāršāk;
●    ja kādai precei ir negaidīta atlaide, atliec krājkontā šo starpību starp standarta cenu un akcijas cenu;
●    noapaļo savus tēriņus – piemēram, ja veikalā iztērēji 2,30 eiro, tad atliec krājkasē 0,70 eiro.

Centies ietaupīt
Diemžēl vai par laimi ietaupīšana ir neatņemama krāšanas sastāvdaļa. Lai ietaupītu pēc iespējas vairāk, tu vari sekot līdzi šādiem principiem:
●    pārskati ikmēneša rēķinus un pārliecinies, vai tiešām cena atbilst kvalitātei;
●    vienmēr salīdzini piedāvājumu;
●    nedzer kafiju ārpus mājām vai izmanto termokrūzi un dzer mājās pagatavotu kafiju;
●    izmanto sabiedrisko transportu;
●    ietaupi uz elektrības rēķina – izslēdz gaismu, nomaini kvēlspuldzes uz LED spuldzēm, mazgā drēbes vēsākā temperatūrā.
Protams, ietaupītā nauda vienmēr jānovirza iekrājuma veidošanai, pretējā gadījumā var gadīties, ka ieguvums no šīm darbībām nerezultēsies ar finansiālu atdevi.

Kontrolē savas finanses
Iekrājumu lielākais ienaidnieks ir negaidīti tēriņi. Kamēr citi izmanto ātro kredītu piedāvājumus, lai risinātu pēkšņas problēmas, citi negaidītos tēriņus sedz no saviem iekrājumiem.
Finanšu kontrolēšanas mērķis ir izvairīties no negaidītiem tēriņiem. Iesakām veidot budžeta plānu: pieraksti visus savus izdevumus un ienākumus. Svarīgi ieplānot arī izklaides un tām paredzētos izdevumus. Krāšanai ir nepieciešama disciplīna, tomēr tā jābalansē arī ar mazo uzvaru svinēšanu.

Ieguvums būs tā vērts
Naudas krāšanas process neatšķiras no kredīta atmaksas procesa, jo abos gadījumos ir jāierobežo sevi. Tomēr jāatzīst, ka naudas iekrāšanai ir daudz vairāk plusu. Piemēram, tu īsteno sapni pašu spēkiem un vari ar to lepoties. Naudas krāšana un sekošana budžeta plānam prasa disciplīnu, tomēr varam galvot, ka ieguvums būs tā vērts.