BauskasDzive.lv ARHĪVS

KOMENTĀRI: IEROBEŽOT PATĒRĒŠANU

KOMENTĀRI: IEROBEŽOT PATĒRĒŠANU

Jāpaplašina produktu ilgtspēja, remonta un atkalizmantošanas iespējas, saka Eiropas Parlaments. Kāda situācija mūsu ikdienā?


Daina, seniore Vecumnieku novadāKonveijerus grūti būs piebremzēt
– Līdz šim rudenim mūsu mājās kalpoja vēl padomju laikā (!) pirkta parasta metāla mēslu liekšķere. Nesen nolūza stūrītis un nācās pirkt jaunu. Tā nederēja plastmasas lokanības dēļ. Nākamā plastmasene nederēja neērtās konstrukcijas dēļ. Izeja – dēls veco «padomeni» nolīdzināja, nedaudz sašaurinot. Un viss notiek.

Man mājās joprojām darbojas «Bosch» kafijas automāts, kas iegādāts deviņdesmito gadu sākumā, kaut arī to strādinām ik dienu teju trīsdesmit gadus. Dēla ģimenē pēdējos desmit gados jau nomainījuši piekto kafijas automātu. Nu pareiziniet, ja visas ģimenes tā izmet ik pāris gados pa kādai elektroierīcei, kas tur kopā savācas!

Tādus piemērus var minēt arī par pannām, padomjlaika «čugunenes» visu saimnieces mūžu kalpoja, tagadējām pannām pēc pusgada pārklājums atlobās. Mediji ziņo, ka tad vairs to nedrīkstot lietot, esot indīgi. Teikšu īsi – ražo mēslus.

Vai Eiroparlamentam izdosies ko mainīt, jāšaubās, jo konveijerus, tāpat kā kovidu, grūti būs piebremzēt. Un meistari būs vēl dārgāki.


Uģis Saukums, SIA «Vides serviss» valdes loceklis
Iepirkties ar sapratni

– Iedzīvotāji interesējas par konteineru izlikšanu pilsētā izlietotam tekstilam. Patlaban tiek risinātas sarunas par divu pārizmantojamu apģērbu konteineru uzstādīšanu Bauskā, Biržu ielā 8b, dalīto atkritumu laukumā. Ceru, ka decembrī tīras, labas drēbes varēs vest uz turieni. Konteineros nedrīkstēs mest netīru, saplēstu apģērbu. Mēs sekosim līdzi, ko cilvēki tur nogādās. Ja tās būs netīras un saplēstas drēbes, varēs nodot kā sadzīves atkritumus par maksu.

Iedzīvotājiem vajadzētu saprast, ka atkritumi rodas no tā, ko paši ir savākuši. Par to pašlaik daudz diskutē Eiropā un Latvijā. Vienmēr atgādinu – ja ko ņem vai pērc, jārēķinās, ka nāksies maksāt par atbrīvošanos no tā. Vajadzētu sākt domāt par sabiedrības izpratnes veidošanu ar skatu uz to, cik daudz, veikalā iepērkoties, tu nopērc uzreiz atkritumus.
Jautājumu par tekstila konteineriem, ar to saprotot jebkurus tekstila atkritumus, sadarbībā ar SIA «ECO Baltija» Bauskas novada pašvaldības uzņēmums SIA «Vides serviss» plāno atrisināt 2021. gadā. Pagaidām Latvijā šādi konteineri ir Siguldā. Esot problēmas ar savākto materiālu šķirošanu un pārstrādi, tādēļ tas nav vienkārši. 


Ervīns Gricenko, sadzīves tehnikas meistars Bauskā
Praktiski neremontējami

– Trīs procenti no veļas mašīnām, kuras pašlaik ražo, ir remontējamas. It kā jau var remontēt arī citas, bet tur izvēle bieži vien ir acīmredzama – vest pie meistara, maksāt par remontu un vēl papildus pirkt jaunu bāku par 120 eiro vai jaunu veļas mašīnu par 240 eiro?
Pats jau 28 gadus strādāju tehnikas remonta jomā. Pāreja uz sadzīves tehniku, kas praktiski nav remontējama, notika apmēram pirms desmit gadiem un ir saistīta ar vēlmi ražošanas procesu padarīt ātrāku un lētāku. Vispirms atteicās no metāla bākām, kas veļas mašīnām bija teju mūžīgas. Tad daļu Eiropas uzņēmumu nopirka Ķīnas vai citu valstu investori, un kvalitāte kļuva sliktāka. Piemēram, veļas mašīnu bāka ir nevis saskrūvēta, bet gan salīmēta. Ja nojūk gultņi – vajag jaunu bāku.

Līdzīgi ir ar mazo sadzīves tehniku – fēni, kafijas dzirnaviņas un citi aparāti. Salīmēts bez skrūvēm vai, ja arī ir skrūves, tad ne visas var atskrūvēt. No otras puses – cenas šādai tehnikai pašlaik ir tik zemas, ka labot īsti nav vērts. 

Ja Eiropas Parlamenta ieteikumi iegūs likuma spēku, tad situācija, protams, var mainīties uz labo pusi.