BauskasDzive.lv ARHĪVS

Rada gaismu pat vistumšākajā laikā

Rada gaismu pat vistumšākajā laikā

Pandēmija adventes laiku nav atcēlusi, iedzīvotāji svētkus gaida un tiem gatavojas

Klāt nemanot pienākusi pirmā advente – klusā Ziemassvētku gaidīšanas laika sākums, kad iededzam pirmo sveci vainagā, kad mēģinām piebremzēt ikdienas steigu, kad domās pārcilājam sev svarīgus jautājumus.

«Bauskas Dzīve» uzrunāja vairākus uzņēmējus, kas Bauskas, Iecavas, Vecumnieku novadā darina un pārdod adventes vainagus. Lielāko darbu apjomu paveikusi SIA «Ints&Co» Bauskas novadā.

Tūkstošiem sagatavju no salmiem
Viens apjomīgs darba cēliens novembra nogalē noslēdzies SIA «Ints&Co». Punkts rosīgajai sezonai pielikts ar adventes galveno dekoru – vainagu – darināšanu. Uzņēmuma valdes loceklis Ints Jākobsons atklāja, ka dārzniecībā Uzvarā tapuši gan dzeltenie – salmu kroņi, gan zaļie vainagi, kuri veidoti no egļu zariem.  

Vislielākais pieprasījums esot pēc dažāda izmēra salmu apļiem, to izgatavošana sākta jau augusta beigās, tiklīdz pieejami pirmie salmi, par kuru piegādi esot vienošanās ar vietējo zemnieku. «Ar pastāvējušu, vecu izejmateriālu strādāt nebūtu prātīgi, vainagi sanāktu blāvi un nepievilcīgi. Vizuālajam veidolam ir nozīme, tāpēc gādājam, lai šis produkts būtu pietiekami svaigs un zeltains,» produkcijas tapšanas nianses raksturo I. Jākobsons. Egļu zaru vainagi tiek veidoti divējādi – ar pieglaustām, pietītām skujām un ar atvērtiem, spurainiem zariem. Ar pēdējiem darbs esot piņķerīgāks, jo ne visi zari esot piemēroti, galvenokārt derot tikai galotnes, turklāt jāraugoties, lai tās ieņem pareizu formu. Pilnībā šo procesu mehanizēt neesot iespējams, cilvēku roku darbs tāpat esot neatņemama sastāvdaļa. «Kādam jāstāv klāt un jāliek zari pie sagataves, bet mašīna tos notin ar makšķerauklu. Pietiekami darbietilpīgs process, īslaicīgi talkā aicinām arī pensionārus,» stāsta I. Jākobsons un piebilst, ka pārstrādātās divas tonnas egļu zaru atbilstot uzņēmuma kapacitātei. Lielākiem apjomiem neesot vajadzīgās jaudas un resursu.

I. Jākobsons ir apmierināts, ka jau otro gadu sadarbojas ar veikalu tīklu «Depo», kas pasūtījumu veic ļoti laikus. Latvijas un Lietuvas «Depo» tirgotavas jau apgādātas ar gatavo produkciju. Lielākais pieprasījums esot pēc salmu sagatavēm, tās uz «Depo» veikaliem» aizvestas vairāk nekā 20 tūkstoši vienību. «Pircēji var ļauties savām fantāzijām un arī naudu tērēt mazāk nekā tad, ja jāpērk egļu zariem «ietērptais» vainags. Katrs tad nu izpaužas, kā grib, – vieni līmē čiekurus, citi – zīles, kādam tīkams spalvu rotājums, te nu ir brīvs domu lidojums, kas katram tuvāks,» teic I. Jākobsons.

Nelielos apjomos produkcija tikusi arī vairākām vairumtirdzniecības ziedu bāzēm, kā arī dažām puķu tirgotavām. I. Jākobsons pieļauj, ka šogad floristiem «Covid-19» krīzes iespaidā darba būs mazāk. «Iestādes un uzņēmumi pasākumus nerīko, domāju, ka tādu lielu pasūtījumu, kā savulaik pieredzēts, nebūs,» spriež I. Jākobsons.

Sezona – kā pa naža asmeni
Paši uzņēmumā vērtējuši, kādu šogad maksu par vainagiem prasīt, un vienojušies, ka pieturēsies pie iepriekšējā gada cenām. Arī izejmateriālu piegādātājs Dānijas uzņēmums savā cenu lapā grozījumus šajā gadā neesot veicis.

Vaicājot, vai vīruss nevienā brīdī nav paralizējis darbus, I. Jākobsons bilst, ka veiksme un augstāki spēki stāvējuši klāt un neviens uzņēmumā nav saslimis ar jauno kaiti. Ja, piemēram, kāds inficētos un pārējiem būtu jāievēro karantīna, viss apstātos. «Tad viss cūkām būtu un norakstāms arī ieguldītais. Patiesībā visa šī sezona ir bijusi kā pa naža asmeni staigājot. Jau pavasarī pieredzējām cilvēku nedrošību, daži pat baidījās uz darbu nākt. Tagad arī bailes jau nav nekur izzudušas,» situāciju raksturo I. Jākobsons.

Viņš priecājas, ka sezonu pabeiguši veiksmīgi, darbiniekus varēs laist ikgadējā atvaļinājumā, lai pēc tam gatavotos jau pavasara darba cēlienam. Vēl šonedēļ jāpagūst novīt lielo vainagu Bauskas luterāņu baznīcai un kultūras centram.

Uzņēmuma firmas veikalā «Rozīte» smaržo pēc skujām un svētkiem. Klientu šajās dienās netrūkstot, stāsta tirgotavas pārdevēja Sandra Stasjuna. «Ziemassvētkus šī gada Grinčs – «kovids» – nav nozadzis. Lūkojoties uz pircējiem, var redzēt, ka svētkus gaida pat vairāk nekā iepriekš, un visi cenšas laikus tiem sagatavoties,» saka S. Stasjuna. Viņa atklāja, ka veikalā salmu vainags nopērkams, sākot no 50 centiem gabalā, vienkāršākais egļu ritulis maksā no 2,80 eiro, ar spurainajiem zariem – no astoņiem eiro. Piedāvājumā ir arī gatavi adventes vainagi ar svecēm un dekoriem, lētākais nopērkams par astoņiem eiro, bet dārgākā cena – 35 eiro. Pēc pārdevējas novērojumiem, klientu interese ir līdzīga kā pērn, bet teju izsīkuši iestāžu pasūtījumi. «Kāda pagasta bibliotēka pasūta dekoru, vēl kādi nelieli pieprasījumi, un lielos vilcienos tas arī viss,» teic S. Stasjuna.

Pasākumu nav, neko daudz nepērk
Korporatīvo klientu šogad nav arī SIA «Ingūnas meistardarbnīcas» īpašniecei Ingūnai Anšancei Bauskā. Pērn dekorēt telpas aicinājušas apkārtnes skolas un uzņēmumi, šogad interese neesot izrādīta. «Pasākumu nav, un ārišķība tagad lieka, iespējams, paši privāti kaut ko nopērk. Simbolisks rotājums ir, un ar to pietiek. Adventes laiks nekad nav bijis kluss, parasti tomēr cilvēki sasparojas un līdzekļus atvēlē svinīgākam akcentam, bet tagad nevienam neko nevajag, un uz mums – ziedu tirgotājiem, floristikas speciālistiem – tas ļoti atsaucas,» atzīst I. Anšance un piebilst, ka tas pats attiecas arī uz ziediem. Kad ļaudīm bijis ļauts pulcēties un svinēt, tos pirka uz nebēdu, taču tagad interesējas vien retais. Vēl bērēs ļauts pulcēties, bet arī tur ierobežots personu skaits var piedalīties, un tas ievērojami ietekmē pasūtījumu apjomu.

«Tagad ir neliels ieņēmumu kāpums, bet pagājušā gada apmēri vēl nav sasniegti,» pavēsta I. Anšance. Līdz nedēļas vidum viņa bija notirgojusi 25 adventes kompozīcijas, ieskaitot vainagus. Salīdzinājumam – pērn šajā laikā realizējusi vairāk nekā 50 savu darbu. Tagad arī esot liela neziņa par nākotni.

«Šī situācija arī ir «nokāvusi» radošumu. Jūties, it kā tev ir apgriezti spārni, cilvēki prasa kaut ko košāku, bet man viss ir rāmos, mierīgos toņos. Kas sekos pēc adventes, nav zināms. Kādreiz grūtos laikos teicām – eksistējam, bet tagad jāmeklē īstais vārds, kā nodēvēt šo situāciju. Esmu 12 gadus savā biznesā, bet tādi laiki nav bijuši,» apliecina I. Anšance. Arī uz valsts atbalstu cerības mazas, jo nodokļi maksāti minimālā apmērā un, piemēram, pavasarī par trim mēnešiem atbalstā saņemti 87 eiro. Taču īre par telpām jāmaksā, iztikšanai arī vajadzīgi līdzekļi.

Gan tirdzniecībā, gan izstādēs
Vecumniekos, puķu veikalā «Apodziņš», pircēji priecājas par plašu adventes vainagu un dekoru  klāstu. Arī Iecavā, ziedu un dāvanu darbnīcā «I.DILLE», pircējam uzreiz nebūs viegli izvēlēties savu adventes vainagu, jo piedāvājums ir ļoti bagāts. Veikala vadītāja un īpašniece Vineta Lamberte «Bauskas Dzīvei» sacīja, ka vainagi ātri atrod savus īpašniekus. Kā apstiprina gan Vineta, gan arī dekoru veidotāji Vecumniekos, pārdevēji uzklausīs klientu vēlmes un izveidos katram īsto adventes vainagu.
 
Svētku kompozīcija Iecavā, «I.Dillē», maksā no sešiem līdz 15 eiro, bet adventes vainags no 15 eiro un dārgāk. Savukārt Vecumniekos, «Apodziņā», dekors Ziemassvētku noskaņai no 15 eiro, bet adventes vainags no astoņiem līdz 25 eiro.

Šoziem iecerētas arī publiskas aktivitātes, ievērojot sanitāro protokolu. Tā Vecumniekos Līga Lauriņa, Latvijas Amatniecības kameras florista amata meistare un Vecumnieku tautas nama floristu studijas vadītāja, informē, ka 1. decembra pēcpusdienā Vecumnieku tautas nama mazajā zālē 15 Vecumnieku tautas nama floristu studijas dalībnieki būs sarūpējuši izstādi. Ekspozīcijā būs apskatāmi gan adventes vainagi, gan darbi, kuros ļauts brīvs lidojums florista iztēlei par tēmu «Pēdas sniegā». Izstāde būs individuāli apskatāma visu decembri Vecumnieku tautas nama darba laikā.

Savukārt Iecavā Edvarta Virzas bibliotēka arī šogad sadarbībā ar biedrību «RaDam» rīko adventes vainagu un Ziemassvētku dekoru izstādi, kurā aicina piedalīties ikvienu, rosina bibliotēkas vadītājas pienākumu izpildītāja Jolanta Ignate. Tomēr šī izstāde būs citādāka, jo nebūs apskatāma klātienē – bibliotēkas telpās, kā tas ierasts, bet gan attālināti – fotogrāfiju izstādes veidā sociālajos tīklos. Konkursa noteikumi publicēti bibliotēkas «Facebook» profilā  https://www.facebook.com/iecavasbiblioteka. Labāko darbu autoriem, kā vienmēr, vērtīgas pārsteiguma balvas no biedrības «RaDam», kā arī no E. Virzas Iecavas bibliotēkas.