«Bez cilvēkiem bibliotēkai nav jēgas»

Ceraukstiete Valentīna Tarvide atzīmējusi nozīmīgu dzīves jubileju un pēc 21 darba gada bibliotēkā šī mēneša izskaņā nolēmusi doties pensijā
Ar Bauskas novada pašvaldības godarakstu šoruden apbalvoto vidū ir arī Ceraukstes bibliotēkas vadītāja Valentīna Tarvide. Apbalvojums piešķirts par ilggadēju apzinīgu un radošu darbu bibliotēkā un ieguldījumu pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.
V. Tarvide pagastā dzīvo vairāk par 40 gadiem un vietējos cilvēkus sauc par savējiem. Ceraukstes bibliotēkā viņa strādā kopš 1999. gada, pirms tam bijusi saimnieciskās daļas vadītāja bērnudārzā «Dzirnaviņas». Arī profesionālā izglītība gūta pavisam citā jomā – 1973. gadā beigusi profesionāli tehnisko vidusskolu, apguvusi ķīmisko aparātu apkalpošanu. «Olaines farmaceitiskajā rūpnīcā strādāju pie milzu reaktoriem ar lieliem krāniem,» atklāja Valentīna. Viņai vienmēr padevušās tehniskas lietas, tāpēc vēlāk nav bijis problēmu ar mūsdienu informācijas tehnoloģiju apgūšanu.
Pieņemot piedāvājumu strādāt bibliotēkā, bijušas arī šaubas un nedrošība – vai varēšu? Speciālo bibliotekāra izglītību apguvusi Latvijas Kultūras koledžā neklātienē. 2006. gadā iegūta bibliotēku informācijas speciālista kvalifikācija. Tagad V. Tarvide atzīst, ka darbs iemīlēts un par savu izvēli ir gandarīta.
No pirmā datora līdz biznesa bibliotēkai
Speciāliste stāstīja, ka darbs ar grāmatām pašlaik ir apmēram viena trešdaļa no darba apjoma bibliotēkā. Īstenie daiļliteratūras lasītāji pārsvarā ir vecāki cilvēki, jaunieši bibliotēkā meklē speciālo literatūru studiju vajadzībām. V. Tarvide novērojusi, ka, pandēmijas laikam ievelkoties, ļaudis vairāk izvēlas vieglāka satura grāmatas. Seniori izmanto datora un interneta pieeju rēķinu samaksāšanai. Ja nepieciešams, bibliotekāre labprāt palīdz. Pirms pandēmijas apmeklētāji izmantojuši arī iespēju internetā iegādāties biļetes uz kultūras pasākumiem un lidojumiem. Bērni datorus pašlaik izmanto maz – pārsvarā gadījumos, kad jāgatavo speciāli skolas uzdevumi.
2002. gadā bibliotēkā «ienāca» pirmais dators, tagad apmeklētājiem pieejami četri. V. Tarvide atceras, ka sākumā bērni stāvējuši rindā, lai tiktu pie datora. Dažkārt izcēlies tracis un kādu nerātnāku nācies izraidīt no bibliotēkas. Vadītāja ir gandarīta, ka pēdējā desmitgadē ar vairāku īstenotu projektu atbalstu izdevies nodrošināt mūsdienīgu tehnisko aprīkojumu bibliotēkā, bez kā tagad nav iedomājama izzinošu un izglītojošu pasākumu rīkošana. Īpašu progresu bibliotēkas attīstībā devis projekts «Uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku pārrobežu sadarbības tīkla izveidošana». Bibliotēka paplašināta ar atsevišķu biznesa bibliotēkas telpu, 2014. gadā aprīkota ar projektoru, ekrānu, datoru un televizoru. V. Tarvide pastāstīja, ka tur tiek rīkotas tikšanās ar uzņēmējiem un citi pagasta sabiedrības interešu saieti, tematiski pasākumi. Tur organizē ar pagasta vēsturi saistītus izzinošus pasākumus, tādējādi popularizējot bibliotēkas bagāto novadpētniecības materiālu.
Bibliotēkā ar Valentīnas iniciatīvu izveidots lasītāju klubiņš «Noruna». Ik gadu bibliotekāre plāno maršrutus un organizē pieredzes apmaiņas braucienus uz citiem novadiem Latvijā. Pēdējos gados bijuši Kuldīgas pusē un Kroņaucē.
«Te mans Plūdons!»
Kā īpašu vietu V. Tarvide «Bauskas Dzīvei» izrādīja bibliotēkas telpu, kas atvēlēta mazākajiem apmeklētājiem dažādām nodarbēm un pasākumiem. Kad sākusi strādāt bibliotēkā, tur ritējis remonts. «Pirms tam telpu bija izmantojis telekomunikāciju uzņēmums. Te bija piekrauts ar «dzelžiem» un dzīvoja žurkas,» atceras bibliotekāre.
Tagad mājīgo telpu viņa neformāli dēvē arī par Plūdoņa istabu. Valentīna teic: «Te mans Plūdons!», rādot uz apjomīga izmēra dižā novadnieka portreta reprodukciju. Tai līdzās sienas gleznojums ar «Zaķīšu pirtiņas» sižetu, ko 2009. gadā veidojusi novadniece Madara Priede. Plūdoņa klātesamību lika just arī Valentīnas aizrautīgais stāstījums par neskaitāmiem pasākumiem, kas veltīti novadnieka un viņa daiļrades godināšanai divu gadu desmitu laikā. Ik gadu 9. martā tiek atzīmēta dzejnieka dzimšanas diena, maijā «Lejeniekos» rīkotas Viļa dienas, kad pulcējas aptuveni 70 – 100 bērnu. Tradicionāli Viļa dienās Valentīna vāra divus lielus katlus ar «Lejenieku» pļavās lasītu skābeņu zupu. «Plūdons man kļuvis ļoti tuvs, un viņš taču ir mūsējais – ceraukstietis,» pauda bibliotekāre.
Ar riteni uz skolu
Skolēnus un viņu vecākus bibliotekāre rosina piedalīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas rīkotā ikgadējā lasīšanas veicināšanas projektā «Bērnu un jauniešu žūrija», kurā bērniem jāizlasa vairākas grāmatas un jādod vērtējums par labāko.
Griķu skolu no bibliotēkas šķir A7 šoseja, kuras šķērsošana bērniem ir īpaši bīstama, tāpēc Valentīna atradusi savu risinājumu, kā bērniem tikt pie grāmatām. Viņa sapako grāmatas un ar divriteni ved uz skolu. Tur sagaida bērnus pirms stundu sākuma un samaina jauno lasāmvielu pret izlasīto.
Pašlaik žūrijā iesaistījušies
18 skolēni, bet iepriekšējos gados dalībnieku skaits pārsniedzis 30. Par čaklu lasīšanu un dalību grāmatu vērtēšanas žūrijā bibliotekāre bērniem organizē izglītojošas ekskursijas. Pagājušajā gadā iepazinuši interesantas vietas Tukuma pusē.
Pienākums pāraudzis aizrautībā
Valentīna Tarvide ir paveikusi apjomīgu darbu novadpētniecībā, pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanā un sistematizēšanā, nodrošinot tā pieejamību plašākai sabiedrībai. Izmantojot vēsturisko periodiku, izveidoti tematiski apkopojumi par pagasta dzīvi, norisēm un cilvēkiem.
Speciāliste pastāstīja, ka pašlaik iesniegts vērtēšanai apkopojums «Kultūras dzīve pagastā no 1945. līdz 1990 . gadam», kam līdztekus apkopota hronoloģiska informācija par dažādām amatpersonām pagasta vēsturē. 2006. gadā kā studiju kvalifikācijas darbu V. Tarvide izstrādājusi bibliogrāfisko rādītāju par Ceraukstes pagastu. Tur rodami avoti gan par aizsargājamiem kultūras pieminekļiem, gan kultūras dzīvi un skolu, gan ievērojamiem cilvēkiem un vēl daudz ko citu.
Studiju laikā, pētot vēsturiskus dokumentus Misiņa bibliotēkā, speciāliste atklājusi, ka Ceraukstes bibliotēka dibināta 1903. gadā, nevis trīs gadus agrāk, kā tika uzskatīts iepriekš. «Interese par vēsturi sākumā bija darba pienākumu raisīta, tagad tā pāraugusi lielā aizrautībā,» pauda V. Tarvide.
Baudīs lasīšanas prieku
Šogad V. Tarvide atzīmējusi nozīmīgu dzīves jubileju un pēc 21 darba gada bibliotēkā šī mēneša izskaņā nolēmusi doties pensijā. Gaidāmo atpūtas laiku iecerējusi veltīt sev un tuvajiem cilvēkiem. Valentīnai ir trīs bērni un četri mazbērni, kurus vēlas apciemot un vairāk laika pavadīt kopā. Ir nodoms pievērsties dzimtas vēstures dokumentēšanai – jāsakārto albumi, jāpabeidz darbs dzimtas koka izveidē. Bibliotekāre atzina, ka grāmatu lasīšanai līdz šim nav bijis pietiekami laika. Gaidāmajā atpūtas periodā iecerējusi baudīt lasīšanas prieku.
Sava darba pēctecim Ceraukstes bibliotēkā V. Tarvide novēl: «Iemīlēt šo darbu līdz saknītei un iemīlēt arī apkārtējos cilvēkus. Tikai kopā ar lasītājiem un pasākumu dalībniekiem radoši strādājot, var gūt piepildījumu bibliotēkas darbā. Bez cilvēkiem bibliotēkai nav jēgas. Šeit ļaudis ir ļoti jauki un atsaucīgi, jāveido tikai sadarbība.»
Uzziņai
Bauskas Centrālās bibliotēkas ieteikumā V. Tarvides apbalvošanai minēts:
«Ar sirdsdegsmi un entuziasmu, neizsīkstošo enerģiju un mērķtiecīgu darbu ir veidojusi un attīstījusi Ceraukstes bibliotēku par vietu, kur ceraukstieši satiekas ar literatūru, zināšanām, rod iespējas savai pilnveidei un brīvā laika piepildīšanai.
Bibliotēku izmanto vairāk par 230 lietotājiem, no kuriem apmēram puse ir dažāda vecuma bērni un jaunieši; apmeklējumu skaits gadā sasniedz vairāk nekā 4000. Tā ir moderna, mūsdienu prasībām atbilstoša kultūras, izglītības un informācijas iestāde, kurā patīkami ienākt ikvienam.
Augstu vērtējams ieguldījums pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanā, saglabāšanā, sistematizēšanā, digitalizēšanā un popularizēšanā, sekmējot visa Bauskas novada novadpētniecības darba kvalitātes attīstību.
Aizrautīgi popularizē mūsu izcilā novadnieka Viļa Plūdoņa literāro mantojumu.
Īpaši uzteicams darbs ar jaunajiem lasītājiem, ko veiksmīgi iesaista lasīšanas veicināšanas projektā «Bērnu un jauniešu žūrija».»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»