BauskasDzive.lv ARHĪVS

Izķer kā karstus pīrādziņus

Žanna Zālīte

2020. gada 17. novembris 00:00

7
Izķer kā karstus pīrādziņus

Vecumnieku tirgū pieprasīta ierastā produkcija un auduma sejas aizsargmaskas

Vecumnieku gadatirgus sestdien, 14. novembrī, bija kupli apmeklēts. Zemnieki un mazdārziņu īpašnieki no apcirkņiem un pagrabiem laukā bija cēluši augļus un dārzeņus, savu preci slavēja arī amatnieki un
mājražotāji.

Šoreiz gan «Bauskas Dzīve» nevērtēja preču klāsta bagātīgo piedāvājumu, bet lūkoja, kā ļaudis sadzīvo ar prasību tirdzniecības vietā ievērot nepieciešamos epidemioloģiskās drošības pasākumus «Covid-19» infekcijas izplatības ierobežošanai.

Ingus Liepa, tirgus pārvaldnieks, «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka tirgotājiem un pircējiem ir zināms, kā «uzvesties» valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā, un visi cenšas noteikumus ievērot, taču drošības labad ik pa laikam atskaņoto šlāgeru bezrūpīgos meldijus pārtrauca balss ziņojums, kas neuzbāzīgi atgādināja par nepieciešamību lietot sejas aizsegus, ievērot 2 metru distanci un rūpēties par higiēnu. «Tirdzniecības vietā gan pircējiem, gan pārdevējiem ir jālieto sejas aizsargmaskas, un cilvēki ir saprotoši. Neviens nav ieinteresēts, lai disciplīnas neievērošanas dēļ viss tiktu apstādināts, jo kur tad zemnieki un mājražotāji tirgosies, kur cilvēki iegādāsies iecienītos lauku labumus?!» teic pārvaldnieks.

Negrib «cepties par niekiem»
«Bauskas Dzīve» novēroja, ka likumpaklausīgāki pircēji ir gados vecāki ļaudis, kuriem pārsvarā visiem bija sejas aizsegs; viņi arī ilgāk uzkavējās katrā tirdzniecības vietā, rūpīgi izvēloties nepieciešamo. Jaunie kovidsituāciju uztver daudz optimistiskāk, turklāt uzskata, ka tirgū pavadītais laiks ir pārāk īss, lai «ar maskām ākstītos» – ātri iegādājoties vajadzīgo un steidzas tālāk.

Anda no kaimiņpagasta teic, ka sejas aizsegu lieto vien veikalos – lai apsargi «nepiesienas». Viņasprāt, situācija ar vīrusu ir stipri pārspīlēta un atgādinot «lielu teātri», acīmredzot kādam ir izdevīgi cilvēkus piespiest mainīt savus paradumus un degradēt sabiedrību ar ierobežojumiem, piemēram, attālinātu mācību procesu, no kā cieš gan bērni, gan vecāki. Kāda cita sieviete atzina, ka negribot «cepties par niekiem», tāpēc ievēro valdības sludināto kārtību. Viņa ir pārliecināta, ka nākamgad «šis trakums» visiem jau būs aizmirsies. «1970. gadā gripa no kājām bija nogāzusi visu manu ģimeni. Kurš gan tagad to vairs atceras?! Nāks nākamie s…, šitie aizmirsīsies!» ir pārliecināta tirgus apmeklētāja, kura sejas aizsargmaskas dēļ esot spiesta staigāt aizsvīdušās jeb, kā viņa smej, tonētās brillēs. Uztraucot vienīgi tas, ka kovidkrīzes dēļ cieš veselības aprūpes sistēma un cilvēkiem esot ierobežotas iespējas saņemt nepieciešamos ikdienas pakalpojumus.

Tas būtu katra pienākums
Tomēr ievērojamai daļai sabiedrības ir cits viedoklis. «Mani kaitina šīs sazvērestības teorijas, kas klejo, tāpēc daru, kā likts. Tie, kuri grib būt veseli, ir disciplinēti, bet tie, kuriem «pofig», lai noteikumus ignorē,» piktojas kāda vietējā uzņēmēja. Viņa izmantojot gan medicīniskās sejas aizsargmaskas, gan auduma, jo «skaisti uzšūta maska ir kā aksesuārs un maksā tikpat, cik zeķbikses». Arī pensionāre Ņina neprotestē, ka, staigājot pa tirgu, jālieto sejas aizsegs. «Sargi sevi, tad Dievs tevi sargās,» viņa atgādina zināmo patiesību un atklāj, ka izmantojot pašas šūdinātu sejas aizsegu, taču dažādas auduma maskas varot nopirkt arī Vecumnieku sadzīves pakalpojumu centrā pasta mājā.

Gaida Jēkabsone pati uzšuvusi sejas aizsegu un atklāj, ka arī meita Vita, kura dzīvo Amerikas Savienotajās Valstīs, maskas darina gan sev, gan draudzenēm. «Sejas aizsegs ir kā modes aksesuārs, ko dāmas pieskaņo jakām, kleitām, šallēm, cepurēm. Tur cilvēki esot šausmīgi bailīgi; ja pastaigas laikā parkā pamana pretim nākam vēl kādu, uzreiz uzvelk masku un met lielu līkumu,» meitas sacīto atstāstīja pensionāre.

«Sejas aizsegs ir jālieto. Tirgus ir publiska vieta, kur sabrauc sveši un satiekas savējie. Es valdības noteiktās prasības pildu, un tas būtu katra pienākums,» atzina pensionāre Jana Avota. Viņa, šķiet, bija viselegantāk tērptā dāma sestdienas tirgū.

Vairāki, kuri tirgū iegāja bez sejas aizsega, no plača prom devās aizsargmaskā. Tirgošanās vedās Gunai Avenai no Ķeguma novada Birzgales pagasta. Viņa piedāvāja pašas radītus rokdarbus – šūtas un adītas lietas, taču vispieprasītākā prece bija auduma sejas aizsargmaskas. «Brīžiem tā pērk, ka šķiet, šī prece nu ir karstu pīrādziņu vietā!» noietu tēlaini raksturo rokdarbniece. Viņa piedāvāja divu veidu blīva kokvilnas auduma aizsegus ar dažāda garuma gumijām. Par 4 eiro varēja iegādāties trīs kārtās šūdinātas un uz abām pusēm valkājamas dažādu krāsu un rakstu maskas, bet par 3,50 eiro varēja tikt pie divkārtu aizsega ar kabatiņu, kur var ievietot marli, salveti vai cita materiāla filtru. Pati lietojot trīskārtu masku, ko, rimstot cilvēku plūsmai, uz laiku noņem. «Ieelpoju svaigu gaisu, citādi paliek jokaini ap dūšu,» neslēpj birzgaliete.

Jāievēro elementāra higiēna
Eduards Žotovs-Žogota, z/s «Mežozols» īpašnieks, kura ģimenes audzēto un pārstrādāto kāpostu produkciju zina plašākā apkaimē, vērtē, ka cilvēki esot apzinīgi – ja redz kādu iepērkamies, pacietīgi maliņā pagaidot. Distanci starp pārdevēju un pircēju veido lete, turklāt tiešu kontaktu norobežo plēve, kas ik pa brīdim tiek dezinficēta ar izsmidzināmu līdzekli. Skābētie kāposti ir safasēti – sasvērti maisiņos vai pildīti plastmasas spainīšos, tāpēc neesot riska, ka pārtiku kāds varētu «apšķaudīt» vai ar nemazgātām rokām aptaustīt. Arī Nora Zimka no Valles pagasta, iecienītu gaļas izstrādājumu ražotāja, atzina, ka drūzmēšanās nenotiek un prasības tiek ievērotas.

Nikolajs Urbāns, i/k «Dzintarlāse» biškopis, «Bauskas Dzīvei» skaidro, ka sejas aizsargmasku lietojot ierobežoti, jo veselības problēmu dēļ ilgstoši tajā nespējot paelpot, tiekot traucēts sirds ritms. Medus produktu tirdzniecība tiek organizēta busiņa aizmugurē, kur ierīkota lete; nākamreiz būšot arī organiskā stikla «siena», kas vēl vairāk norobežos preci un transportlīdzekļa salonu no apmeklētājiem.
Laila Branka, z/s «Vecvagari» īpašniece no Misas ciema, atzīst: «Tā nav nekāda higiēna! Tikai roku mazgāšana un dezinficēšana, kā arī divu metru attāluma ievērošana dos rezultātu. Par kādu drošību var runāt, ja pārdevējs ar to pašu roku, kurā saņem naudu par preci, pircējam pasniedz maizi. Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, jāievēro elementāra higiēna.»