Dažādība un sevis regulāra pilnveidošana

Austris Augusts stāsta par dzīvi pēc aknu transplantācijas operācijas
Austris Augusts ir jaunietis, kas dzīvo Iecavas novadā. Viņam 2016. gada nogalē tika veikta aknu transplantācijas operācija, par ko «Bauskas Dzīve» rakstījusi iepriekš – 2017. gada maijā. 29 gadus vecais puisis tagad ikdienā nodarbojas ar sportu, mācās programmēšanu un rūpējas par kvalitatīvu saturu platformā «Instagram».
Ar sportu uz «tu»
Brīvo laiku jauneklis pavada, attīstot savas fiziskās spējas. «Esmu iegādājies pievilkšanās stieni, bet iepriekš, vasaras sezonā, divreiz nedēļā nācu trenēties ielu vingrošanā. Divreiz nedēļā man bija treniņš «uz stieņiem», atsevišķi trenējos mājās, un divreiz bija kardiotreniņi,» stāsta Austris, «rezultāts nāk tikai tad, kad regulāri strādā.» Viņš vairs neskrien, taču ir kardiotreniņi, braucot ar velosipēdu. «Pēc operācijas es gribēju skriet, arī sāku to darīt, taču rētas saistaudu dēļ skriešana vairs nav tik ērta kā agrāk. Ir jūtams diskomforts,» atklāj puisis.
«Pēc operācijas mana dzīve turpinājās, jo pirms tam es dzīvoju tikai līdz operācijai. Iznākumu nebija iespējams zināt. Arī tagad man ir ierobežojumi, bet tie ir mazāki nekā iepriekš. Ar sportu nedrīkstēju nodarboties, bet tagad fiziskām aktivitātēm manā dzīvē ir liela loma,» stāsta Austris, «pēc operācijas es vairāk novērtēju to, kas man ir dots. Manam dzīves turpinājumam bija noteikta cena, paldies ikvienam, kas man ir palīdzējis! Tagad jāturpina doties uz priekšu.»
«Covid» laiks dzīvi neietekmē
«Pirmais «Covid» vilnis manu dzīvi neietekmēja, es turpināju darīt to, ko darīju. Pirmā uzliesmojuma laikā neapmeklēju lielveikalus un publiskas vietas, bet tagad tikai svētdienās es dodos uz dievkalpojumu, ievēroju visus valstī noteiktos ierobežojumus,» informē Austris, «no bērnības man liels atbalsts ir ticība Dievam. Man Viņš ir ļoti palīdzējis. Es apzinos, ka es nezinu un nevaru visu, ticība man dod cerību. Liels atbalsts un palīgs ir mana ģimene, tuvākie cilvēki un draugi, līdzcilvēki.»
«Decembrī būs četri gadi kopš operācijas. Zinu, ka agrāk mammai tirgū prasīja par manu veselību. Tur rodas tā saliedētība, atbalsts, ko ļoti esmu jutis,» teic Austris.
Vajag ko vairāk!
Jauneklis nesen iepazinis virtuālo sportu – autosacīkstes un driftu (red. piez. drifts – automašīnas kontrole vadāmā sānslīdē). «Viss sākās ar to, ka pēc operācijas man iepatikās autospēles. Man nepietika tikai ar spēlēšanu, tāpēc izvēlējos darīt ko vairāk – piedalījos videospēļu sacensībās. Esam izveidojuši komandu, kas startē regulārajos mačos,» teic A. Augusts, «redzu, ka «Covid-19» dēļ pat formulu piloti sacensības aizvada virtuāli. Šis veids ir ļoti «izaudzis».»
Austris mācās un strādā programmēšanas nozarē. «Līdz šim man likās, ka programmēšana ir kas ļoti garlaicīgs, taču viss ir mainījies. Esmu šai jomai «pieķēries», mūsdienās pasaule mainās ik dienu, ļoti daudz kas notiek virtuāli, un ir svarīgi likt darīt tā, lai cilvēks kontrolē datoru, nevis otrādi,» pārliecināts puisis, kurš mācās un strādā no mājām, bet vakarā nododas sportam.
Austris pirms laba laika pamanījis, ka cilvēki aizvien vairāk darbojas ar sociālā tīkla platformu «Instagram». «Iepatikās šī platforma, tur publicēju savas fotogrāfijas, gribēju izveidot «Instagram» profilu un tikt pie konta sekotājiem. Iedziļinājos, kā pareizi rūpēties par saturu, un tagad profilam, kurā tiek publicēts saturs par auto nozari, seko 225 tūkstoši cilvēku un turpinu «audzēt» sekotājus,» pauž jaunietis, kuram tā ir brīvā laika nodarbe, hobijs. «Satura veidošana prasa ļoti daudz laika. Ir svarīgi, lai profilā ir kvalitatīvs saturs, jāzina sava auditorija.»
Atkārtotas vizītes pie ārstiem – katru gadu
Šomēnes Austris dodas uz Tartu Igaunijā, lai ārsti izmeklētu viņa veselību. «Katru gadu man ir pārbaudes pie ķirurgiem, nododu asins analīzes, viņi konsultē, ko man darīt tālāk. Pēc asins analīžu rezultātiem ārsti nosaka, kādus medikamentus un cik lielā daudzumā jāturpina lietot. Parasti iepriekšējā dienā mēs Tartu satiekamies ar ģimenes draugiem, ar kuriem iepazināmies pirms operācijas, bet nākamā diena tiek pavadīta ārstu izmeklējumu kabinetos,» atklāj Austris.
Ļoti aktuāls ir jautājums par orgānu donoriem, jo bieži ne pats cilvēks pirms nāves nav apstiprinājis par tādu kļūt, ne tuvinieki to atļauj. «Viena no lielākajām problēmām, kāpēc cilvēki nevar turpināt dzīvot, ir līdzcilvēku atteikšanās ziedot orgānus. Ir svarīgi par to runāt, jo mēs nezinām, kas var notikt jebkurā situācijā,» pārliecināts Austris Augusts, kurš ir pateicīgs par doto iespēju saņemt aknas.
UZZIŅAI
Aknu transplantācija ir dzīvību glābjoša operācija slimniekiem ar hronisku un akūtu aknu mazspēju, hroniskām aknu slimībām galastadijā.
No visiem dzīvībai svarīgo orgānu transplantācijas veidiem aknu pārstādīšana ir viena no dārgākajām un sarežģītākajām operācijām. Latvijā valsts sāka piešķirt naudu šādām operācijām tikai no 2018. gada, un aknu transplantācijas tiek veiktas Stradiņos.
Līdz tam aknu transplantācijas Latvijas iedzīvotājiem notika par pašu naudu un pārsvarā kaimiņos Igaunijā, Tartu Universitātes slimnīcā. Arī Austrim bija jādodas uz Tartu; lai puisis dzīvotu, bija nepieciešami 50 tūkstoši eiro, kas tika saziedoti ar līdzcilvēku atbalstu.
Avots: doctus.lv un lsm.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»