Latgales gleznotājas zina laimes formulu

Bauskas muzejā – ainavu, kluso dabu un keramikas izstāde
Lieliska izstāde «Laimes formula no Latgales» Bauskas muzejā gaida apmeklētājus.
To 9. oktobrī atklāja gleznotājas Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne un Vija Stupāne. Viņas pārstāvēja 2006. gadā pašu nodibināto apvienību «V.I.V.A.», kuras dalībniece ir arī Agra Ritiņa. Izstādi, kas būs atvērta līdz 11. novembrim, papildina Latgales podnieka Aivara Ušpeļa svēpētās keramikas darbi.
Vispirms novērtē gleznas
Ar nodibinājuma «V.I.V.A.» māksliniecēm iepriekš man nebija izdevības iepazīties, taču biju redzējusi daudz viņu gleznu, iegaumējusi arī uzvārdus. Ik gadu, aplūkojot Jāzepa Pīgožņa Latvijas ainavu glezniecības konkursizstādes darbus Rīgas Svētā Pētera baznīcā un arī Bauskas muzejā, allaž brīnījos: kā var tik fantastiski gleznot – viegli, caurspīdīgi, plūstoši?
Bieži esmu pārlūkojusi arī šīs konkursizstādes katalogus – izcilas kvalitātes izdevumus, kas līdzīgi nelieliem mākslas albumiem. Interesanti, ka jaunajā ekspozīcijā «Laimes formula no Latgales» Agras Ritiņas viena glezna izstāžu zāles pirmajā telpā novietota tieši turpat, kur 2019. gadā, kad Bauskas muzejā varēja aplūkot daļu no plašās Jāzepa Pīgožņa ainavu konkursizstādes.
Šis gads ir atnesis veiksmi gleznotājai un Rēzeknes Dizaina un mākslas vidusskolas pedagoģei Agrai Ritiņai. Septembrī viņa saņēma Jāzepa Pīgožņa balvu kā 2020. gada labākā ainavu gleznotāja. Apvienība «V.I.V.A.» divas reizes pēc kārtas nominēta arī latgaliešu kultūras gada balvai «Boņuks».
Pazīst Bauskas apkārtni
Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Agra Ritiņa un Vija Stupāne ir beigušas Rēzeknes Dizaina un mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Rēzeknes filiāli. Māksliniecēm ir bijis daudz labu pedagogu, bet visas kā īpašu autoritāti minēja gleznošanas pasniedzēju profesoru Osvaldu Zvejsalnieku.
Daiļās, vitālās latgalietes dzīvo laukos. Vēsmas mājas ir Rēzeknes novada Maltā, Vijas – Riebiņu novadā. Netālu atrodas arī Ilzes Griezānes – Līvānu mākslas un amatniecības centra direktores – ģimenes īpašums.
Mākslinieces un keramiķis Aivars Ušpelis labi pazīst Bauskas apkārtni. Studējot LMA Rēzeknes filiālē, viņi ir piedalījušies glezniecības plenēros Dāviņu pagasta Bruknas muižā, kur Aivars pirms 15 gadiem kopā ar vecmeistaru Evaldu Vasilevski zemgaliešus sāka iepazīstināt ar svēpētās keramikas tradīciju, vadot radošās darbnīcas un rādot māla trauku apdedzināšanu ceplī. Pirmo āra cepli mūsu reģionā Evalds Vasilevskis un viņa domubiedri uzbūvēja Bruknā, nākamo – Rundāles novada «Baltās mājas» pagalmā. Vēsma Ušpele šovasar Vecumnieku novada Kurmenē vadīja keramikas meistardarbnīcu, jo tāpat kā vīrs Aivars Ušpelis darbojas arī podniecībā.
Radošā ceļa sākums
Savā darbnīcā Rēzeknes novada Kaunatas pagasta «Akminīšos» Evalds Vasilevskis 2006. gadā nolēma sarīkot glezniecības plenēru un lūdza Vēsmu uzaicināt dalībniekus.
V. Ušpele stāsta: «Tur mūsu četrotne sadraudzējās, un notikums kļuva par kopīgā radošā ceļa sākumu. Apvienības nosaukums «V.I.V.A.» radās Portugālē, kur bijām aizbraukušas gleznot. To veido mūsu vārdu pirmie burti, kas asociējas ar izteicienu «la viva!», latviešu valodā – «lai dzīvo!». Gleznas galvenokārt radām, piedaloties plenēros, strādājot dabiskā apgaismojumā, bet katra patstāvīgi darina arī tematiskus darbus ar filozofisku ievirzi. Mums ir ļoti intensīva izstāžu darbība. Tā, piemēram, 2015. gadā «V.I.V.A.» sarīkoja 11 izstādes. Apvienība kļuvusi par mūsu «otro ģimeni».»
Četratā – vieglāk un izdevīgāk
Iztaujāta par priekšrocībām, strādājot domubiedru grupā, Ilze Griezāne atbild: «Četratā ir ļoti labi sadarboties. Mums ir līdzīga pasaules uztvere, humora izjūta, esam aizrautīgas un dzīvespriecīgas. Cita citu papildinām, jo katra dalībniece kādā noteiktā jomā jūtas spēcīga. Tāpēc ir daudz vieglāk organizēt un iekārtot izstādes, piedalīties plenēros, nodibināt jaunus kontaktus. Arī finansiāli izdevīgāk, nekā darbojoties individuāli. Mums ir ģimenes un bērni. Esam lepnas, ka Vija Stupāne audzina piecus dēlus. Vienlaikus «V.I.V.A.» ir arī tāda sieviešu solidaritātes un atbalsta grupa. Nolēmām ik vasaru piedalīties ne vairāk kā trijos plenēros, lai gan uzaicinājumu ir daudz vairāk. Nevaram un negribam visur izskraidīt, jo apzināmies atbildību par ģimeni, māju, bērniem. Jau daudz kur ir būts plenērā – Lietuvā, Turcijā, Somijā, Gruzijā, Portugālē, kā arī Latgalē, Kurzemē, Vidzemē un Zemgalē.»
Ikdienā gleznotājas sarunājas latgaliski. Izstādes atklāšanā viņu stāsti vispirms skanēja latviešu literārajā valodā, bet turpinājās krāšņajā un bagātīgajā Rēzeknes un Preiļu apkaimes izloksnē.
Visu lietu kārtība
Mākslinieces šifrē izstādes nosaukumu «Laimes formula Latgalē»: «Tā ir mūsu izpratne par labu, piepildītu, radošu dzīvošanu. Laime ir visu lietu kārtība. Kad tiekam pie gleznošanas, tā arī jūtamies.»
Ilze, Vēsma, Vija un Agra galvenokārt glezno ainavas un klusās dabas. Vēsmai ir arī daudzas izteiksmīgas figurālas kompozīcijas un portreti. Mākslinieču darbos suģestē gaismas un gaisa klātbūtne, arī toņu gradācijas un faktūras.
«Toņi uz virsmām kārtojas kā viegla rotaļa, kurā spēlētāji – krāsa, audekls, otas triepieni – veido pārliecinošu, semantiskām zīmēm piepildītu vidi,» tā raksta mākslas zinātniece Evija Vasilevska, kas ir ilustrētā izdevuma «V.I.V.A. Iemīlējušās Latgalē...» sastādītāja.
Ainavas ir lakoniskas – tajās nav nevienas liekas detaļas, bet kāds skaistums un spēks ir minimālismā! Vēja brāzma pār ziedošām pļavām, dūmakaini pakalni, rāmu ūdeņu klusā mirdzēšana.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»