Īpašums nebeidzas pie privātā dzīvokļa sliekšņa

Iecavnieku stāsts par labāko, ko mājas uzturēšanai var izdarīt
Iecavas iedzīvotāji un viesi ir pamanījuši, ka divas deviņstāvu mājas Tirgus ielā jau labu laiku ir pavisam atšķirīgas. Ap vienu novilkts zaļš fasādes aizsargtīkls, un tur strādā celtnieki. Otra joprojām ir tāda pati, kā bija līdz šim.
Tirgus ielas 5. nama dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē lēmuši veikt mājas renovāciju, savukārt Tirgus ielā 3 dzīvokļu īpašnieki šādu lēmumu nav pieņēmuši, vajadzīgais balsu skaits – 2/3 – nav savākts. Tāpēc renovē tikai Tirgus ielas 5. māju.
Renovētas piecas ēkas
SIA «Dzīvokļu komunālā saimniecība» projektu vadītāja Marta Akermane-Šimiņa informē, ka uzņēmuma pārziņā ir 31 daudzdzīvokļu māja. Renovētas piecas ēkas, pašlaik darbi notiek vienā mājā, vairākos namos renovācija ir sākta. M. Akermane-Šimiņa stāsta, ka viņa ik dienas ne tikai koordinē darbus renovējamās mājās, bet arī izglīto par sarežģītiem jautājumiem. Kad siltinās mūsu māju? Ar ko mums sākt? Kur ņemsim finansējumu? Šie ir visbiežāk uzdotie jautājumi, uz kuriem jāatbild SIA «Dzīvokļu komunālā saimniecība» darbiniekiem.
Privātmājā visus lēmumus pieņem īpašnieks, taču daudzdzīvokļu namā to dara dzīvokļu īpašnieku kopība mājas kopsapulcēs. Dzīvokļu īpašnieku ziņā ir pieņemt lēmumu, kādā vidē dzīvot, uzsver M. Akermane-Šimiņa. Speciāliste pievērš uzmanību arī renovācijas procesa «klupšanas akmeņiem» – nesakārtotas Zemesgrāmatas formalitātes, uzkrājušies parādi, kā arī parakstu vākšana no dzīvokļu īpašniekiem.
Plānotās izmaksas un ietaupījums namam Tirgus ielā 5
Marta Akermane-Šimiņa informē, ka uzņēmums 2020. gada 17. jūnijā parakstīja līgumu ar akciju sabiedrību «Attīstības finanšu institūcija ALTUM» par Eiropas Savienības finansējuma piešķiršanu –717 809,92 eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) daudzdzīvokļu mājas Tirgus ielā 5 Iecavā energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai.
Projekta gaitā siltinās ārsienas, pamatus, pagrabu un bēniņu pārsegumu, mainīs logus, durvis un jumta segumu, pagrabā sakārtos elektroinstalāciju, uzlabos ventilācijas sistēmu, mainīs ūdens un kanalizācijas sistēmu, atjaunos apkures sistēmu, ierīkos zibens aizsardzības sistēmu. Kopējās projekta izmaksas plānotas par summu 1 458 004,86 eiro, tajā skaitā būvdarbi, būvuzraudzība, autoruzraudzība, projekta vadība.
Veiktie energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi nodrošinās siltumenerģijas ietaupījumu 43,21 kilovatstundas uz kvadrātmetru gadā, kā arī siltumnīcefekta gāzu samazinājumu 45,01 CO2 ekv. T./gadā. Iepirkuma rezultātā darbus veic SIA «PRO DEV». Visu darbu veikšanai līgumā paredzētas 32 nedēļas.
Pašvaldības atbalsts
Tā kā Iecavā jau ir renovētas vairākas SIA «Dzīvokļu komunālā saimniecība» apsaimniekošanā esošās mājas – Skolas ielā 1, Skolas ielā 2, Dārza ielā 4, Baldones ielā 2b un Edvarta Virzas ielā 23, tad iespējams novērtēt ieguvumus no veiktajiem energoefektivitātes pasākumiem. Iedzīvotājiem ir iespēja salīdzināt, kā arī komunicējot iegūt informāciju un dalīties pieredzē.
Lelde Podniece-Jostmane, Iecavas novada pašvaldības administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste, atgādina, ka pašvaldībai ir apstiprināti saistošie noteikumi «Par Iecavas novada pašvaldības līdzfinansējuma piešķiršanas kārtību energoefektivitātes pasākumu veikšanai daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās». Arī šādi iedzīvotāji var saņemt finansiālu atbalstu no pašvaldības vairākām aktivitātēm savu ieceru īstenošanai.
Vienīgi jāņem vēra – noteikumos paredzēts, ka līdzfinansējumu nevar saņemt, ja projektā minētās aktivitātes jau tiek, ir tikušas vai projekta apstiprināšanas gadījumā tiks iesniegtas finansēšanai vai līdzfinansēšanai no Eiropas Savienības fondu, citas ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem vai citiem finanšu instrumentiem.
Iedzīvotāju komentāri un viedokļi
Svetlana Lejniece, daudzdzīvokļu mājas Tirgus ielā 5 trešā korpusa vecākā:
– Mūsu mājā jūnija otrajā pusē ir sākti renovācijas darbi. Sākums – lēmuma pieņemšana, tad dokumentu kārtošana – bija ilgs. Visu ļoti sarežģīja un daudzas lietas kavēja ārkārtas situācija valstī. Esam 108 dzīvokļu īpašnieki – lēmēji, un katram ir savas problēmas, uzskati, arī šaubas un jautājumi. Ir trīs kāpņu telpas, strādājam trīs korpusu vecākie, mums ir laba sapratne. Esam stipra komanda, protam ieklausīties viedokļos, mums ir nepārtraukta savstarpēja domu un informācijas apmaiņa, arī «WhatsApp» grupā – tas noteikti palīdzēja nonākt gan pie pozitīva rezultāta, gan, protams, arī tagad operatīvi risināt darba jautājumus.
Es jau pirmsākumos biju par renovāciju, jo mūsu māja bija kritiskā stāvoklī un agri vai vēlu šie jautājumi būtu jārisina. Darbojoties ar dažādām mūsu mājas saimnieciskām problēmām, sapratu, ka šī ir iespēja un renovācija ir jāveic jo ātrāk, jo labāk. Protams, daļa iedzīvotāju bija pret – pensionāri, cilvēki, kuri zaudējuši darbu. Galvenais jautājums visiem – vai es spēšu samaksāt? Tomēr mums izdevās savākt vajadzīgo balsu skaitu, lielākā daļa iedzīvotāju mūsu mājā nobalsoja par renovāciju. Esmu priecīga par sava korpusa iedzīvotājiem, jo arī tie, kuri bija pret, tagad, kad darbi sākti, sadarbojas, ir atsaucīgi – visi saprot, ka šie darbi mūsu mājai ir nepieciešami. Darbi ir sākti tieši no mūsu trešā korpusa – siltinātas ārsienas, mainīti logi, iedzīvotāji seko līdzi notiekošajam. Būvnieki ir korekti, viss rit pēc grafika, vīri strādā arī sestdienās – viss ir tā, kā bijām vienojušies sapulcē. No viņiem saņemam visu nepieciešamo informāciju, ko nododam tālāk iedzīvotājiem.
Vija Baltgaile, daudzdzīvokļu mājas Tirgus ielā 3 pirmā korpusa vecākā:
–Te dzīvoju no mājas nodošanas ekspluatācijā – jau 39 gadus. Pēdējos desmit gadus esmu pirmā korpusa vecākā. Par renovāciju sākumā pati mazliet šaubījos – bažījos nevis par tās nepieciešamību, bet par izmaksām – bija daudz neskaidru jautājumu. Dēli manām šaubām pielika punktu – jaunie cilvēki ne mirkli nešaubījās par renovācijas nepieciešamību un pārliecināja arī mani. Mūsu kāpņu telpā ir 36 dzīvokļi, no tiem 16 lēmēji ir pensionāri. Visi jau saprot, ka renovācija ir nepieciešama, bet nestabilā ekonomiskā situācija valstī, mazie ienākumi un neziņa par nākotni neļauj iedzīvotājiem balsot par. Negatīvi ietekmēja arī «Covid-19» un aizliegumi pulcēties – par maz bija sapulču, kur skaidrot un diskutēt, palika daudz neatbildētu jautājumu. Tagad mums gan otrajā, gan trešajā korpusā ir jauni, aktīvi, erudīti korpusa vecākie. Redzam, cik raiti renovācija rit tepat blakus, 5. mājā. Skumji, ka neizlēmām par labu renovācijai, tomēr blakus redzamais piemērs sniedz iedvesmu arī mums.
Oskars Sīga, Virzas ielas 23. mājas vecākais:
– Mūsu māja ir pirmā Iecavā, kuras dzīvokļu īpašnieki nolēma veikt renovāciju. 2010. gada maijā šo izaicinājumu pieņēmām. Kredītu ņēmām uz desmit gadiem, toreiz vēl latos. Esmu saglabājis pirmos rēķinus – pirms renovācijas par kvadrātmetru apkures maksājām 1,2 – 1,5 latus, pēc renovācijas – 0,4 – 0,6 latus.
Ar prieku gaidām nākamā gada jūliju, tad būsim kredītu izmaksājuši. Katru mēnesi kredīta maksājums nedaudz mainās, bet ar 30 – 35 eiro mēnesī jārēķinās.
Mūsu mājā ir 12 divistabu dzīvokļi, visiem ir galasienas, tāpēc noteikumi un intereses visiem īpašniekiem ir līdzīgi. Arī tie trīs dzīvokļu īpašnieki, kas kategoriski bija pret, taču pakļāvās vairākuma lēmumam, tagad ir gandarīti.
Dzīvojam sakoptā, siltinātā, mājā, paši apkures periodā varam regulēt siltumu. Protams, siltuma ekonomija atkarīga arī no āra temperatūras un komforta vajadzībām, kā arī mājas novietojuma – rēķinu, ka aukstā ziemā 40 procentu ekonomija ir.
Mūsu māja pēc renovācijas ir skaista un gaumīga.
Renovācijas aprēķini un process ir ļoti sarežģīti. Ja nav speciālu zināšanu, daudz kas nav saprotams un ir jāskaidro. Ja iedzīvotāji ir vienaldzīgi, tad grūti vai pat neiespējami tikt līdz renovācijai. Pēc profesijas esmu inženieris-elektriķis, kopš 2006. gada esmu mājas vecākais un biju iniciators mūsu mājas renovācijai. Par paveikto esmu gandarīts. Tas ir labākais, ko mājas uzturēšanā varējām darīt.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»