Latvijas lauku sētā bez bitēm neiztiek

«Medus diena dravā» – šogad arī Iecavas novada «Rāmritos»
Sestdien,12. septembrī, aizvadīts jau astotais Latvijas Biškopības biedrības (LBB) organizētais pasākums «Medus diena dravā» – dažādu Latvijas novadu bitenieki aicināja uz savām dravām apmeklētājus.
Sarīkojums ir bez maksas, un LBB skaidro, ka to veido tā, lai tas būtu saistošs visiem: te iespējams iegūt zināšanas par bitēm, biškopja profesijas noslēpumiem, dažādiem medus veidiem, uzzināt, kā rodas medus un, protams, iegādāties gardos un veselīgos biškopības produktus.
Dravniecībā – piecus gadus
Mūsu pusē savā saimniecībā «Rāmriti» Iecavas novadā viesus uzņēma Otto Lodiņš. Otto Iecavas pusē ir ienācējs, iepriekš dzīvojis ļoti lielās pasaules pilsētās, taču vienmēr zinājis, ka reiz viņam būs māja Latvijas laukos. Pēc ilgiem meklējumiem īstā vieta atrasta. Pirmoreiz te ierodoties, uzrunājis un iedvesmojis itin viss – iebraucamais ceļš, lielie ozoli, dīķis, kaimiņu māju tuvums vai, pareizāk sakot, tālums, un, protams, svarīgi, ka ērti sasniedzama darbavieta Rīgā.
Šogad kā biteniekam Otto rit piektā sezona. Sācis bez jebkādām zināšanām, kaimiņu bitenieka iedrošināts, ar divām saimēm, pašlaik viņš rūpējas par 30 saimēm, Otto plānos ir to skaitu palielināt līdz 50.Visas saimes gan neatrodas «Rāmritos», te astoņos hektāros izvietotas ap 20, pārējās kā izmēģinājuma drava atrodas Rīgā. Galvaspilsētā bites šogad ļoti čakli strādājušas.
Pie O. Lodiņa dravā 12. septembrī bija atbraucis Aivis Tamanis no Vecumniekiem. Viņam vajadzīgs padoms. Šis ir izlūkbrauciens, jo viņš plāno nodarboties ar biškopību. Dravnieka O. Lodiņa zināšanas ir dziļas un pamatīgas, abu saruna rit spraigi. Savas darbošanās sākumā Otto pats meklējis informāciju internetā un literatūrā, bet tad sapratis, ka informācijas apjoms ir tik plašs, ka vajadzīga sistematizācija. Tā, ģimenes atbalstīts, divus gadus mācījies LBB organizētajos kursos, tie ļāvuši gan sistematizēt informāciju, gan iegūt kontaktus.
Relaksācijai un meditācijai
Otto prieks un lepnums ir bišu māja – mājiņa relaksācijai un meditācijai, kuras pamatos ielikti astoņi guļstropi. Mājiņa celta paša rokām, izmantojot vien ekoloģiskas, videi un cilvēkiem draudzīgas metodes un materiālus. Te notiek īsti brīnumi, ko mums ikvienam dāsni dāvā daba, ja vien paši esam gatavi tos saņemt. Veldzēties mierā un klusumā, bišu saimes it kā tik pazīstamajā un tajā pašā laikā dziļu noslēpumu pilnajā sanošās skaņas pavadījumā ir emocionāla, dziedējoša pieredze – viens mazs solītis tuvāk sev pašam.
«Medus dienā dravā» arī nākamajā gadā «Rāmritos» apmeklētāji tikšot laipni gaidīti.
Aicina izglītoties
Par ražu runājot, Otto saka – medus, lai cik daudz arī tas nebūtu, vienmēr ir par maz. Savukārt Iveta Vilcāne, LBB pārstāve, zina teikt, ka, balstoties uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2019. gadā tika ievāktas 2152 tonnas medus. Par šo gadu dati vēl nav apkopoti, bet šogad medus raža tiek prognozēta mazāka nekā pērn.
Dace Griķe, LBB Bauskas nodaļas vadītāja, par vienu no sava darba prioritātēm teic: «Cenšamies izglītot un ieinteresēt biškopja amatā jauno paaudzi.» Viņa uzsver, ka sanāksmēs un semināros ļoti gribētu redzēt jaunos biškopjus. «Tā ir iespēja iesācējiem uzzināt daudz vērtīgu un praktisku lietu, ko dod tikai pieredze, kā arī laikus saņemt informāciju par iespējamām kļūdām, kas, kā zināms, maksā dārgi. Bauskas biškopji labprāt dalās pieredzē. Katra sezona ir atšķirīga, un ar bitēm «nekad neko nevar zināt»». Viņa aicina piedalīties semināros, lai uzzinātu arī par investīciju piesaistes iespējām no ES struktūrfondiem un lauksaimniecībai un biškopībai pieejamajām subsīdijām. «Domāju, ka Jaunā Eiropas Savienības Kopējā lauksaimniecības politika «Zaļā kursa» ietvaros būs atbalstoša mazajiem lauksaimniekiem un, protams, arī biškopjiem,» saka D. Griķe.
Par Latvijas Biškopības biedrību
Latvijas Biškopības biedrībā var iestāties ikviens, kam ir interese par biškopību, aizpildot noteiktas formas iesniegumu, to var atrast biedrības mājaslapā www.strops.lv. Latvijas Biškopības biedrībā ir apvienojušies gan profesionāli biškopji, gan amatieri.
Pērn LBB svinēja 25 gadu jubileju. Biedrība dibināta 1994. gada pavasarī, kad apvienojās
400 biškopju. 2000. gadā, kad Latvija sāka sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā, LBB notika valdes pārvēlēšana un LBB kļuva arvien aktīvāka organizācija, kas pārstāv biškopju intereses valstī un pasaulē.
LBB saviem biedriem piedāvā informatīvas brošūras, konsultācijas, izvieto reklāmas un sludinājumus, rīko pieredzes apmaiņas braucienus, profesionālās pilnveides kursus, veic medus ziedputekšņu analīzes. Biedrības biedri bez maksas saņem žurnālu «Biškopis», preparātus varras ierobežošanai, dravas mājas standartprojektu, biškopības produktu tehniskos noteikumus, kā arī aktuālo informāciju savos e-pastos.
Biedrība rīko ikgadējus konkursus: «Latvijas garšīgākais medus», «Veiksmīgākā biškopības etiķete», «Latvijas atzītākais medus», «Novada iecienītākais medus», «Gada biškopis», kā arī pasākumus: pavasara konferenci, vasaras saietu, Eiropas medus brokastis, biškopju gada noslēguma balli un nupat notikušo «Medus dienu dravā».
Pašlaik LBB ir 3219 biedri. LBB ir 27 reģionālās nodaļas, katrai nodaļai ir vadītājs.
Bauskas nodaļā ir 107 biedri. Dace Griķe, LBB Bauskas nodaļas vadītāja un SIA «Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs» (LLKC) Bauskas biroja vadītāja, uzsver, ka «Covid-19» ir veicinājis ciešu sadarbību starp LBB un LLKC – plašajā LLKC aktivitātē «Novada garša» šogad iekļauta arī LBB ilggadējā un iemīļotā tradīcija – medus degustācija.
Konkursa «Novada iecīnītākais medus» noslēgums notiks 2. oktobrī Rīgā, «Hanzas peronā».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»