BauskasDzive.lv ARHĪVS

Dzīvesprieka uzturēšanai

Ruta Keiša

2020. gada 11. septembris 00:00

763
Dzīvesprieka uzturēšanai

Svitenes muižu pieskandina folkloras ansambļi


Rundāles novada Svitenes muižā 5. septembrī sanākušos priecēja folkloras kopas gan no tuviem novadiem, gan tālumnieki – kurzemnieki no etnogrāfiskā ansambļa «Bārta».

Folkloras kopu sadziedāšanās bija viens no Rundāles svētku daudzajiem notikumiem pagājušajā nedēļā. Svitenieku ielūgumam uz Rundāles novada svētkiem bija atsaukušās astoņas folkloras kopas un etnogrāfiskais ansamblis no Bārtas.

Kamēr notika rindošanās svētku gājienam, varēja gan jautri padziedāt, gan dziļdomīgi parunāt. Viešņa no Olaines novada – kopas «Dzedzieda» vadītāja Silvija Silāre – uzsvēra, ka ar folkloras cienītājiem no Svitenes sadraudzējušies jau sen, tāpēc labprāt atsaukušies ielūgumam piedalīties svētkos. Ieilgušais kultūras dzīves klusums mudinājis izkustēties, taču arī svitenieki neesot divreiz aicināmi – allaž pie kaimiņiem ierodoties neviltoti priecīgi. Sirsnīgas draudzības saites sviteniekiem izveidojušās arī ar folkloras kopu «Dreņģeri» no Codes, dzīvesprieka radīšanai un uzturēšanai tā ir liela vērtība.

No Svētes bija atbraukuši folk-loras kopas «Dālava» dalībnieki. Tās vadītāja Anita Jansone pastāstīja, ka svitenieki pie viņiem parasti ierodas Mārtiņdienā. Šoreiz Rundāles novadam ir īpaši svētki, tāpēc atkal visi kopā. Etnogrāfiskais ansamblis «Bārta» izpelnījās lielu uzmanību un daudz uzslavu, jo solītās bargās lietavas pratuši «aizdziedāt» un atstāt Kurzemē. Viņi šajā pusē bija pirmo reizi un labprāt izmantoja iespēju pieskandināt Zemgali. «Ansamblis, ko 1929. gadā dibinājis Jēkabs Ķīburs un kas bez pārtraukumiem darbojies visu šo laiku, 2019. gadā svinējis 90 gadu jubileju. Dziedātāji nes dzimtas vārdu un ir dziesmu tradīcijas turpinātāji no paaudzes paaudzē, bet dziesmas «iet no mutes mutē». Mūs atrod un uz mēģinājumiem brauc pat no 35 kilometrus tālās Liepājas,» stāsta ansambļa vadītāja Gunta Klievēna.

Kad Svitenes muižas pagalmā ar novada suvenīriem bija apsveiktas visas folkloras kopas un uzklausīti Rundāles novada domes priekšsēdētāja Aivara Okmaņa laba vēlējumi ne tikai svētku dienām, bet visam turpmākajam laikam, svētku dalībnieki devās uz Saules dārzu, kur iedēstīja ozoliņu. Sandra Kerēvica, Rundāles novada kultūras nodaļas un Svitenes tautas nama vadītāja, atklāj, ka ozolu stādīšanas tradīcija sākās valsts simtgades priekšvakarā, kad Aizsardzības ministrija uzdāvināja pirmos trīs ozoliņus. Pēc tam iedzīvotāji ierosināja  ozolu stādīšanu turpināt dažādos nozīmīgos pasākumos, amatierkolektīvu apaļajās jubilejās u. tml. Esot  iecere izveidot ozolu birzi, kurā katram kokam būs savs stāsts – notikums.

Svitenes muižu pēc tam pieskandināja dziesmas un prieks par kopā būšanu. Koncerta izskaņā uzstājās vīru kopa «Vilki».
Sandra Kerēvica svētku nedēļu vērtē kā izdevušos – bijusi jūtama mīlestība pret novadu un iedzīvotājiem.


Uzziņai

Folkloras svētku dalībnieki Svitenē
- «Svitene» (Svitene), vad. Leons Zarāns;
- «Dreņģeri» (Code), vad. Ināra Grēniņa;
- «Dzedzieda» (Olaine), vad. Silvija Silāre;
- «Dimzēns» (Jelgava), vad. Velta Leja;
- «Trejupe» (Bauska), vad. Daina Ārmane;
- «Vecsaule» (Vecsaule), vad. Dace Prūse;
- «Laukam pāri» (Ceraukste), Elīna Kūle-Braže;
- «Dālava» (Svēte), vad. Anita Jansone;
-l «Tīrums» (Bārbele), vad. Irita Vimba;
- Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, vad. Gunta Klievēna.