Drošība jāizvērtē arī uz gājēju pārejām

Lasītājs Raivis jautā: «Kā pareizi gājējiem un riteņbraucējiem jāšķērso gājēju pār-ejas – gan neregulējamās, gan ar luksoforu regulējamās? Kas jāņem vērā, šķērsojot ielu, krustojumos?»
Atbild Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Daiga Valdmane.
Visiem satiksmes dalībniekiem – gan gājējiem, gan velosipēdistiem, gan motorizēto transportlīdzekļu vadītājiem –, pārvietojoties pa ielām un ceļiem, jāievēro Ceļu satiksmes noteikumi (CSN). Noteikumu 2. daļā ir aprakstīti tieši gājēju pienākumi uz ceļa, bet noteikumu 202. punkts paredz, kādā kārtībā brauktuvi drīkst šķērsot velosipēda vadītāji.
Jāvēro autovadītājs
Šķērsojot ielu, gājējiem un riteņbraucējiem jebkurā gadījumā ir jāpārliecinās par izvēlētā manevra drošību. Arī šķērsojot brauktuvi pa gājēju pāreju, ir jāpārliecinās, vai autovadītājs ir jūs pamanījis, paspēs nobremzēt un ielas braucamās daļas šķērsošana būs droša. CSN 24. punkts noteic, ka pirms brauktuves šķērsošanas pa gājēju pāreju, kur satiksme netiek regulēta, gājējiem jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, kas tuvojas, kā arī jānovērtē to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību.
Vietās, kur ceļu satiksme tiek regulēta ar luksoforu, gājējiem jāievēro tā signāli un ielu atļauts pāriet tikai pie zaļā gaismas signāla. Tomēr arī šādā gadījumā pirms brauktuves šķērsošanas ir jāpārliecinās, vai automašīnas vadītājs ir pamanījis luksofora signālu, transportlīdzeklis tiek apturēts un ielas šķērsošanai tiks dota priekšroka gājējiem.
Ar velosipēdu – gājēju ātrumā
Velosipēdu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas neapdraud ceļu satiksmes drošību. Riteņbraucējiem atļauts šķērsot brauktuvi pa ietves vai nomales iedomāto turpinājumu, kā arī, netraucējot gājējus, – pa gājēju pārejām. Pirms brauktuves šķērsošanas velosipēdu vadītājiem laikus jāsamazina braukšanas ātrums un, ja tas nepieciešams ceļu satiksmes drošībai, jāaptur velosipēds. Šķērsojot brauktuvi pa ietves iedomāto turpinājumu, riteņbraucējiem jāstūrē ar ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu, un jādod ceļš transportlīdzekļiem, kas brauc pa šķērsojamo ceļu.
Velosipēdu vadītājiem, tāpat kā gājējiem, pirms sākt brauktuves šķērsošanu pa gājēju pāreju, ir jāpārliecinās par izvēlētā manevra drošību. Nav pieļaujams, ka velosipēda vadītājs pie gājēju pārejas, strauji pagriežoties, šķērso ielas braucamo daļu, nepārliecinoties par satiksmes drošību. Riteņbraucējs drīkst šķērsot pāreju, nenokāpjot no velosipēda, bet svarīgi ir būt paredzamam, pārliecinoties, vai automobilis ir pamanījis riteņbraucēja vēlmi šķērsot brauktuvi. Turklāt, braucot pār gājēju pāreju, velosipēda vadītājam jāievēro tāds pats braukšanas ātrums, kādā pārvietojas gājēji.
Krustojumā prioritāte gājējiem
Ielu šķērsošanas kārtību, nogriežoties krustojumā ar auto, nosaka CSN 124. punkts.
Nogriežoties pa labi vai pa kreisi, bet, ja pretējos virzienos braucošu transportlīdzekļu plūsmas atdala sadalošā josla, – arī apgriežoties braukšanai pretējā virzienā, transportlīdzekļa vadītājam jādod ceļš gājējiem un velosipēdu vadītājiem, kas šķērso to brauktuvi, kurā viņš nogriežas. Tātad šādos gadījumos brauktuvi prioritāri šķērso gājēji un velosipēdisti, bet, protams, riteņbraucēji vai personas, kas pārvietojas ar, piemēram, skrituļslidām, skrejriteņiem, krustojumos nedrīkst braukt lielā ātrumā, jo pretējā gadījumā autovadītājs var nepaspēt viņus ieraudzīt un atbilstīgi reaģēt.
Būtiskākais uz ceļiem ir savstarpēja cieņa un noteikumu ievērošana, lai autovadītāji var paredzēt velosipēdistu, gājēju un citu mazāk aizsargātu ceļu satiksmes dalībnieku rīcību. Savukārt gājējiem un velosipēdistiem atgādinām, ka automašīna nevar apstāties vienā mirklī un, pat ja jums ir priekšroka kādā situācijā uz ceļa, vienmēr ir jāpārliecinās, vai citi satiksmes dalībnieki ir jūs pamanījuši un dod ceļu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»