Nākotnē pierobežā – īpaši noteikumi
2020. gada 8. septembris 00:00

Iedzīvotāji, kas strādā vai mācās robežas tuvumā Lietuvā vai Igaunijā, arī saslimstībai ar «Covid-19» kaimiņvalstīs pieaugot, varēs doties uz skolu un darbu
Pēc atgriešanās no Lietuvas un Igaunijas šonedēļ vēl nebūs jāpaliek 14 dienu pašizolācijā, jo «Covid-19» saslimstības rādītāji vēl neierindo tās «dzeltenajā sarakstā».
Valdība 4. septembrī tikās ārkārtas sēdē, jo Lietuvā un Igaunijā «Covid-19» izplatība strauji pieaug. Abām valstīm nokļūstot «dzeltenajā sarakstā», apstātos cilvēku kustība pāri robežai.
Valdība lēma, ka pierobežā dzīvojošie varēs doties uz skolu un darbu Igaunijā un Lietuvā, arī saslimstībai ar «Covid-19» kaimiņvalstīs pieaugot. Atgriežoties Latvijā, gan viņiem būs jāievēro pašizolācijas principi.
Seko situācijas attīstībai
Veselības ministre Ilze Viņķele («Attīstībai/Par!») žurnālistie pastāstīja, ka šoreiz valdība izmantoja aktuālāku datu avotu, vērtējot saslimšanas rādītājus par pagājušo nedēļu, – dati tika iegūti no Lietuvas un Igaunijas attiecīgajām institūcijām, nevis Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra. Eiropas centra dati liecina, ka saslimstība Lietuvā piektdien sasniegusi 16,1 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, bet Igaunijā šis rādītājs pieaudzis līdz 16,38 gadījumiem. I. Viņķele norādīja, ka operatīvie dati no Lietuvas un Igaunijas iestādēm liecina – rādītāji tomēr nepārsniedz 16 gadījumu skaita atzīmi.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs sacīja, ka šonedēļ kļūs skaidrs, kā situācija abās valstīs attīstās. Epidemiologs atzina, ka pēdējās dienās Lietuvā «Covid-19» slimnieku skaits nav ļoti palielinājies. Arī Igaunijā 16 gadījumu skaits uz 100 000 reģistrēts tikai 3. septembrī.
I. Viņķele arī ieskicēja, ka nākotnē, vērtējot pašizolācijas nepieciešamību iebraucējiem no Lietuvas un Igaunijas, ņems vērā saslimušo pieauguma kāpuma tempu. Ja tas nepārsniegs 10%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, tad vēl nedēļu tiks novērota epidemioloģiskā situācija, lai piemērotu konkrētus ierobežojumus. Tādu pašu kārtību pret Latviju apņēmušās īstenot arī Igaunija un Lietuva.
Strādājošie, skolēni, tranzīts
Valdības sēdē sprieda arī par iespējamajiem nākotnes scenārijiem. Saslimstībai ar «Covid-19» kaimiņvalstīs pieaugot, daļai pierobežas iedzīvotāju 14 dienu pašizolācija nebūs jāievēro. Ņemot vērā ciešo integrāciju starp Latvijas-Lietuvas un Latvijas-Igaunijas robežu tuvumā dzīvojošajiem un lai pārlieku neierobežotu to personu tiesības, kas ikdienā šķērso Lietuvas un Igaunijas sauszemes robežu, lai strādātu vai mācītos otrā valstī, valdība lēma atbrīvot atsevišķu kategoriju personas no 14 dienu pašizolācijas prasības. Šādu lūgumu Latvijai izteikusi arī Lietuva un Igaunija.
No noteikumu grozījumiem izriet, ka ceļošanas ierobežojumi un pašizolācijas prasības netiks attiecinātas uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem un pastāvīgi dzīvojošām personām, kuras Latvijas valsts robežu šķērso saistībā ar darba pienākumu veikšanu, izglītības apguvi, radinieku aprūpes nodrošināšanu, bēru organizēšanu (tai skaitā dalību bērēs).
Veselības ministrijā gan informēja – ja kaimiņvalstīs pieaugs saslimstība, valdības lēmums paredz, ka personas, kas dzīvo Latvijas pierobežā un ikdienā dodas uz darbu vai izglītības iestādi Lietuvā vai Igaunijā, varēs turpināt to darīt. Tomēr šīm personām, esot Latvijā, piemēram, atgriežoties pēc darba, būtu jāievēro pašizolācijas principi.
Tāpat nebūs jāievēro pašizolācija personām, kuras Latviju šķērsos tranzītā. Tas nozīmē, ka tranzītā ceļojošām personām Latvijas teritorija būs jāšķērso ilgākais 12 stundu laikā, neparedzot nakšņošanu Latvijas teritorijā.
UZZIŅAI
Personas, kas strādā vai mācās pārrobežā, ikdienā varēs brīvi doties uz Igauniju un Lietuvu, kā arī atpakaļ uz Latviju šādos gadījumos:
lai pildītu darba pienākumus Lietuvā vai Igaunijā (ja var uzrādīt nodarbinātības faktu apliecinošu dokumentu);
lai saņemtu bērnu uzraudzības pakalpojumus vai apmeklētu pirmsskolas izglītības iestādi (ja var uzrādīt pakalpojuma sniedzēja vai izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
lai apmeklētu izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības pulciņus (ja var uzrādīt izglītības iestādes izsniegtu izziņu);
lai pavadītu personas ar speciālām vajadzībām uz izglītības iestādi, piemēram, skolām un bērnudārziem, kā arī interešu izglītības nodarbībām (ja var uzrādīt iestādes izsniegtu izziņu personai);
lai saņemtu ārsta nozīmētus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav pieejami Latvijas teritorijā.
Personas varēs šķērsot valsts robežu arī tad, ja nepieciešams organizēt vai apmeklēt bēres.
Atgriežoties Latvijā, piemēram, vakarā pēc darba pienākumu veikšanas Lietuvā vai Igaunijā, šīm personām vajadzētu ievērot šādus papildu drošības principus:
jāizvairās pakļaut citas personas inficēšanās riskam, kas nozīmē neuzņemt viesus, neorganizēt un neapmeklēt privātas tikšanās, neapmeklēt sabiedriskas un publiskas vietas un telpas, kur uzturas daudz cilvēku. Izņēmums ir, piemēram, darbavieta vai situācijas, kas saistītas ar iepriekš minētajiem gadījumiem robežas šķērsošanai;
veicot darba pienākumus vai sniedzot pakalpojumu, ir jāievēro noteiktie piesardzības pasākumi;
uzturoties sabiedriskās vietās, jālieto mutes un deguna aizsegs;
parādoties kādām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm, uzreiz jānodrošina pašizolācija un jāsazinās ar ārstu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»