Ideja, iedvesma un aizrautība

Iecavnieces piedalās Lielā Augšdaugavas musturdeķa darināšanā, kura garums strauji tuvojas 500 metriem
Neparastajā un ambiciozajā Daugavpils novada Naujenes novadpētniecības muzeja akcijā, kuras gaitā tiek veidots Lielais Augšdaugavas musturdeķis, iesaistījusies arī Iecavas novada aktīvā senioru dāmu grupa «Kamenes». Pērnajā rudenī «Kameņu» kārtējā pulcēšanās reizē dienas centrā «Iecavnīca» pirmo vēsti par akciju izteikusi dalībniece Māra Stuka. Izskanējusī ideja raisījusi dāmu interesi, nolēmušas – jāpiedalās, jo tā ir jauna iespēja darboties.
Piepildīts ar domu spēku
Lielajā deķa mērīšanas reizē augustā pirms vešanas uz Naujeni «Iecavnīcas» sociālā darbiniece Ilva Vansoviča ar smaidu atcerējās: «Līdz ziemai neko neiesākām, tikai zinājām, ka gribam. Helēnas Jefremovas pirmais atnestais deķa parauggabaliņš deva gan praktisku padomu, gan iedvesmu arī pārējām, un lielais radošais darbs bija sācies. Pirmo gabaliņu neiešuvām deķī, to kā īpašu esmu piespraudusi pie sienas. Krājās gabaliņi pie gabaliņiem – pa vienam, pa pieciem, pa piecdesmit un vēl, un vēl – nesti rokās, kastītēs, maisiņos, līdz tie bija sakrājušies teju divi tūkstoši. Šis ir kopdarbs, kas piepildīts ar domu spēku.»
I. Vansoviča pastāstīja, ka akcijai atsaukušās arī citas iecavnieces. Viņa ar pateicību novērtēja divu skolnieču Elīzas Stoķes un Agneses Niedras vasaras darba laikā paveikto – daudzskaitlīgo gabaliņu kopā sadiegšanu. Kad atkal bija iespēja «Kamenēm» pulcēties kopā, viņas čakli ķērušās klāt – deķi nostiprināja un satina, darbs bija pabeigts.
Ilva atklāja, ka musturdeķa darināšanā piedalījušās gan prasmīgas rokdarbnieces, gan dalībnieces, kas neko tādu iepriekš nav darījušas. Rokdarba gabaliņi veidoti gan adīšanas, gan tamborēšanas tehnikā. Viņa atzina, ka apbrīnas vērts ir to iecavnieču devums, kuras radījušas vairākus simtus segas posmiņu, bet ne mazāku cieņu raisa viens gabaliņš, kura darināšana autorei prasījusi īpašu piepūli.
Apžilbina ar krāsainību
Kad «Bauskas Dzīve» ieradās pie «Kamenēm», tur valdīja vispārēja čala, draudzīga kņada un gandarījuma gaisotne – dalībnieces rosījās ap galdu, kur teju, teju tiks izklāts iecavnieku radītais musturdeķis, lai to mērītu pirms ceļa uz Naujeni. Dienas centra vadītājs Ģirts Majors, uz pleca pacēlis, ienesa milzīgo rokdarbu un lika galdā. Attīts tas apžilbināja ar krāsainību un musturu daudzveidību. Atritinot baķi metru pa metram, atklājās tajā ierakstītais Iecavas vārds. Lielizmēra rokdarba mērīšanas ceremonijā krāšņie gabaliņu raksti «kameņu» rokām tika vēlreiz klāti, noglāstīti un locīti.
«Ja apņēmāmies, ir jādara»
Helēna Jefremova pauda: «Katrai lietai, lai iesāktos, ir vajadzīgs kāds pirmais. Ja apņēmāmies, tad ir jādara.» Viņa atklāja, ka rokdarbi ir tuvi kopš bērnības, jo īpaši tamborēšana un adīšana. «Agrāk aptamborēju bērnus, pēc tam mazbērnus. Tagad varu radoši izpausties – ir laiks un pieejami dažādi materiāli,» atzina H. Jefremova. Viņa darina arī auduma ziedus, un rokdarbnieces radītie plecu lakati bijuši apskatāmi izstādē Iecavā. Viņa neslēpa gandarījumu un prieku par kopīgi paveikto musturdeķa veidošanā un atzina: «Cik dažādi cilvēki, tik dažāds deķis sanācis – krāsains un rakstains.»
Ausma Nagliša lielā rokdarba mērīšanas reizē musturdeķim pievienoja vēl vienu savu tamborējumu rindu, kas steigšus tika piešūta kopdarbam. Viņa sacīja: «Kad iesāku tamborēt, nevaru apstāties.» Jaunībā paretam uztamborējusi kādu sedziņu vai lakatu. Tagad mazmazdēliņam tapuši zābaciņi. «Esot pensijā, var atļauties darīt to, kas tīk. Man gribas būt sabiedrībā, satikties un runāties ar cilvēkiem. Pie «Kamenēm» valda pozitīva gaisotne, daudz smejamies un padziedam, arī dejojam. Mums paveicies ar Ilvu Vansoviču; viņa mums ir kā «mamma»,» pauda A. Nagliša.
Iecavnieču kopdarbā lielu pienesumu radījusi rokdarbniece Helēna Rūtena, no teju simts gabaliņiem izveidojot 1,6x1,2 metru lielu segas posmu. Savos tamborējumos izmantojusi pārsvarā pelēku, zaļu, brūnu krāsu toņus; maz sarkanās krāsas, jo patīk tikai karmīnsarkanais. H. Rūtena pastāstīja, ka pārvalda dažādas rokdarbu tehnikas, bet tieši šādu kvadrātiņu tamborēšanas veidu izmēģinājusi tikai tagad un ļoti ar to aizrāvusies. «Vēl vienu tādu segu esmu notamborējusi, tā iecerēta kādai īpašai dāvanai,» atklāja rokdarbniece. Viņa auž arī plecu lakatus, tapuši ap pussimts krāšņo darinājumu, bet tagad nododas arī rotu gatavošanai no lentītēm, auduma un pērlītēm.
Dižākais no Zemgales
Aizvadītajā nedēļā «Kamenes» devās ceļā uz Latgali, lai pašrocīgi nodotu savu 17 metrus garo rokdarbu Naujenes muzejam. Iecavas rokdarbnieces gandarītas par paveikto un paudušas pateicību arī pašvaldībai par atbalstu nokļūšanai Naujenē.
Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» muzeja direktore Evita Kusiņa-Koļesņika neslēpa prieku par iecavnieku nozīmīgo kopdarbu, čaklumu un dāvinājumu Augšdaugavas musturdeķa tapšanai, kā arī sirsnīgo muzeja apciemojumu. Viņa atklāja, ka tik apjomīgu rokdarbu no Zemgales puses iepriekš nav saņēmuši. «Pašlaik līdz iecerētajam kopējam musturdeķa 500 metru garumam pietrūkst mazāk par
50 metriem, baķis ir liels un krāšņs. Tagad tam pievienojies arī iecavnieku darinājums, kura rakstos var saskatīt atšķirīgo no latgaliešu musturiem, bet kopumā ir arī daudz līdzību,» pauda E. Kusiņa- Koļesņika. Joprojām cilvēki aktīvi piedalās; deķa gabaliņi uz Naujeni tiek gan vesti, gan sūtīti pa pastu pat no ārzemēm. Direktore atzina, ka musturdeķis uzstādītajam garuma mērķim tuvojas straujāk, nekā bija cerēts akcijas sākumā. Viņa ir pārliecināta, ka to patiešām izdosies pārstiept pār Daugavu, sarīkojot skaistu pasākumu.
UZZIŅAI
Daugavpils novada Naujenes novadpētniecības muzejs 2011. gadā sāka Lielā Augšdaugavas musturdeķa veidošanas akciju, ietamborējot vai ieadot deķī Latgales pļavu puķu košumu un Daugavas loku gleznaino skaistumu. Deķa veidošana sākās par godu muzeja 15 gadu jubilejai. Tā darināšanas mērķis ir vairāku gadu desmitu laikā izveidot lielāko musturdeķi Latvijā, kuru varētu nostiept no viena Daugavas krasta līdz otram, iesaistot šī deķa veidošanā pēc iespējas vairāk cilvēku un ar paveikto iekļūstot Ginesa rekordu grāmatā. Lai piedalītos akcijā, nepieciešams jebkurā tehnikā un krāsā noadīt, noaust vai notamborēt 10x10 cm vai 20x20 cm lielu rokdarba fragmentu.
Avots: naujenesmuzejs.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»