Atrod vēsturiskās kāpnes

Projektā veic izmaiņas, lai saglabātu laika liecību
Bauskas Valsts ģimnāzijā remontdarbu laikā skolas vecajā korpusā atsegtas vēsturiskās centrālās ieejas kāpnes.
Kāpnes uzietas jūnijā, sarunā ar «Bauskas Dzīvi» precizē Bauskas novada administrācijas attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Ilze Munda.
Iekārtos lasītavu
«Projekts paredzēja nostiprināt klašu grīdas. Telpā atradās klase, pirms vairākiem gadiem bijusi deju zāle. Lai veiktu remontdarbus, bija nepieciešama vecās grīdas demontāža; tad arī atklāta vēsturiskā ieeja ēkā, kas aizmūrēta 70. gados,» informē I. Munda. «Sākām domāt, vai turpināt realizēt iesākto projektu, kas kāpņu saglabāšanu neparedzēja, jo par to esamību nezinājām, vai arī veikt projektā izmaiņas un mēģināt kāpnes saglabāt. Visu šo laiku plānojām un rēķinājām, vai pakāpieni spēs izturēt smagumu, jo paredzēts, ka uz šo telpu no otrā stāva tiks pārcelta skolas bibliotēkas lasītava un daļa krājuma.»
Kāpnes paredzēts saglabāt. Pēc arhitektes ieceres telpā tiks iekārtota omulīga un mūsdienīga lasītava skolēniem. Veicot ekspertīzi, secināts, ka lasītava tur var atrasties, projektētājs un pasūtītājs piekritis. I. Munda teic, ka vismaz daļēji plānots atstāt veco grīdas flīžu segumu; tās plāksnes, kas vairāk nolietojušās, tiks aizvietotas. Tiks atjaunotas iekšējās centrālās durvis.
Projekta pārplānošana ir prasījusi salīdzinoši īsu laiku, atzīst Andis Lībietis, Bauskas novada administrācijas saimnieciskās nodaļas būvtehniķis.
Linuta Ģerģe, Bauskas Valsts ģimnāzijas direktore, teic, ka ir vēlme lasītavā izveidot pievilcīgu vizuālo noformējumu, saglabājot vēsturisko kontekstu. «Ja būs iespēja, veidosim izstādes, līdzīgi kā Latvijas Universitātes Dabas mājā. Skolēni uz kāpnēm varēs sēdēt, mācīties un atpūsties. Varbūt nākotnē lasītavai pievienosim blakus esošo zobārstniecības kabinetu.»
Kopš 30. gadiem
Raitis Ābelnieks, Bauskas muzeja vēstures nodaļas vecākais speciālists, atklāj, ka kāpnes tika izbūvētas tad, kad tika celta izglītības iestādes ēka.
«Skolas ēku uzbūvēja Bauskas pilsētas pamatskolas vajadzībām. Pamatskolas audzēkņi tajā iegāja 1930. gadā, taču 1934. gadā Valsts Bauskas ģimnāzija bija ēkas apakš-īrniece, kas izmantoja sāna ieeju. Tā abu skolu audzēkņi zem viena jumta mācījās līdz 1944. gadam, kad Otrā pasaules kara laikā ēka tika sagrauta. Līdzko 70. gados uzbūvēja jauno korpusu, vecā ieeja vairs nebija nepieciešama,» vēsturi ieskicē R. Ābelnieks.
Publikācija raisa atmiņas
Pēc raksta ievietošanas «Bauskas Dzīves» portālā vairāki lasītāji dalījušies atmiņās par laiku, kad šovasar uzietās kāpnes vēl tika izmantotas. Lūk, daži no ierakstiem komentāru sadaļā!
Ārija: «Esmu 1973. gada absolvente. Priecājos, ka kaut kas vēl saglabājies no mūsu laikiem. Man vienmēr, apciemojot mīļo skolu, ir ļoti pietrūcis šo jauko kāpņu, bijušo centrālo durvju un āra ieejas kāpņu. Ir sajūta, ka šai vēsturiskajai, Bauskai tik nozīmīgajai ēkai ir gauži nodarīts pāri, pretī nostatot tik necilas pašreizējās ieejas durvis. Par to, cik majestātiska kādreiz izskatījās mūsu skola, liecina vienīgi senas fotogrāfijas. Skumji.»
Ja atceramies: «..šo iekšējo kāpņu abās pusēs bija ar margām norobežoti laukumiņi, uz viena no tiem, labajā pusē, gan 1. septembrī, gan citos svētkos ienācējus sagaidīja vietējais, skolas pūtēju orķestris ar skanīgiem maršiem un citu piemērotu «ragu mūziku».»
1955. gada absolvents: «Uz šīm kāpnēm, turot aiz auss, direktors Zevs (latviešu valodas skolotāja Tante bija viņa sieva) reiz mani izveda un piekodināja bez tēva atpakaļ skolā nerādīties...»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»