1. septembris no kalendāra nav izsvītrots

Jaunajā mācību gadā izglītošanās klātienē prasa līdzekļus un radošu pieeju
Jau pēc divām nedēļām tiks iezvanīts jaunais mācību gads. Vismaz pagaidām plānots, ka tas sāksies klātienē un izglītības iestādēm būs jānodrošina epidemioloģiskās drošības prasības.
«Bauskas Dzīve» skaidroja, kāda noskaņa un kā plānota mācību procesa un ikdienas norišu organizēšana mūspuses novados. Šajā publikācijā stāstām par situāciju Bauskas un Iecavas novada izglītības iestādēs.
Jo vairāk cilvēku, jo lielāka atbildība
Saglabājoties pašreizējai epidemioloģiskajai situācijai valstī, mācības visās Bauskas novada skolās notiks klātienē pēc Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātā A modeļa, ievērojot ministrijas ieteikumus mācību procesa organizēšanai izglītības iestādēs. Tāpat vērā tiks ņemti Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) norādījumi izglītības iestādēm piesardzības pasākumu īstenošanai «Covid-19» infekcijas izplatības ierobežošanai, informē Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Māra Bauvare. Pašlaik katra izglītības iestāde izstrādā kārtību, kādā tiks nodrošināts mācību process. Joprojām spēkā būs pavasarī noteiktais princips, proti, ja skolēns ir atgriezies no valsts, ko SPKC ir iekļāvis valstu sarakstā, no kurām ieceļojot ir jāievēro 14 dienu pašizolācija, viņam ir jābūt mājās; šajā laikā skola audzēknim nodrošinās individuālu attālināto mācību procesu.
Bauskas Valsts ģimnāzijā ir ap 800 audzēkņu, 80 pedagogu un vēl tehniskie darbinieki. Skolas vadība, neskatoties uz atvaļinājuma laiku, gan mājās analizējusi, gan klātienē skolā vairākkārt tikusies un spriedusi, kā labāk organizēt darbu.
Stāsta direktore Linuta Ģerģe: «1. – 6. klase izglītosies klātienē, savukārt vecākajās klasēs vienu dienu nedēļā varētu būt pašvadīta mācīšanās. Turklāt jaunās kompetences to prasa. Pavasarī audzēkņi ir pierādījuši, ka to spēj. Protams, jābūt lielai pašdisciplīnai. Un skolotājiem jāizvērtē, cik daudz uzdot, lai nav tā, ka astoņas stundas un vēl daudz mājas darbu. 9. un 12. klases plānojam «neaiztikt», lai mācās skolā, jo nevar droši zināt, kas būs uz priekšu. Mums ir bažas, kā ar skolas kvadratūru nodrošināt visas epidemioloģiskās prasības, tālab esam pašvaldībai prasījuši telpas bijušajā Kristīgajā skolā, kas nodotas Bauskas bērnu un jauniešu centra pārziņā, bet nodarbības viņiem sākas ap plkst. 13.30, rīta pusē varam tās izmantot. Slēgsim līgumu, sākumskolas piecas klases, izņemot pirmklasniekus, tur varētu mācīties. Arī interešu izglītībai tur būtu kāda telpa.»
Īpaša vērība – drūzmēšanās vietām
Skolā vēl turpina remontēt vecā korpusa lielās kāpnes, bibliotēkas telpas pirmajā stāvā, tagad tā atradīsies te, nevis stāvu augstāk. Daudz saskaņojumu un dažādu darbu, kā arī apgrūtinājumu pedagogiem, kas netiek savās klasēs. Pulksten 8 varētu sākties stundas, bet varētu būt atšķirīgs stundu sākums, dinamiskās pauzes; kamēr laiks atļautu, skolēni varētu ar pedagogiem iziet ārā, arī atsevišķas stundas varētu notikt laukā. Domāts par tā sauktajām blokstundām, kad pēc kārtas notiek, piemēram, divas sporta nodarbības, divas bioloģijas, tādējādi kabinetā mainās divas klases, nevis sešas. Tomēr iecerēts, ka pārsvarā pedagogi dosies pie skolēniem uz stundām. Iespēja organizēt mācības divās maiņās gan neesot apsvērta.
Pastiprināti jādomā par vietām, kur iespējama drūzmēšanās, – garderobe un ēdamtelpa. Ēšanas laiks varētu būt no plkst. 11 līdz 13, izskanējusi doma arī par maltītes atvešanu kastītēs, tomēr šāds variants radītu ievērojamu sadārdzinājumu.
Ienākšana skolā varētu notikt pa vairākām durvīm, būtu lietderīgi, ja pašvaldība iegādātos labu digitālo termometru, lai būtu iespēja ātri un precīzi izmērīt ķermeņa temperatūru lielam daudzumam cilvēku. «Pie visas šīs situācijas klāt vēl ir jaunais izglītības standarts un jaunas programmas. Tas uzliek papildu atbildību. Skolotāji pēta dokumentus mājās, arī atvaļinājuma laikā tikās ar metodiķi. Liels prieks arī par skolas padomi, kas ir ieinteresēta un atbalsta visā, organizē arī skolas formu tirdziņu sporta namā «Mēmele»,» teic L. Ģerģe.
Lielas telpas – ieguvums
Uzvaras pamatskolas direktore Ilze Ērgle sarunā ar «Bauskas Dzīvi» neizklausījās nobažījusies. «Varam nodrošināt mācības klātienē saviem 119 skolēniem. 1. – 4. klasēs pie bērniem iet skolotāji, pārējās klasēs būs kabinetu maiņas sistēma. Pašlaik esam ieguvēji ar lielajām telpām. Arī ēdamzāle ir plaša, distancēšanās būs nodrošināta. «Wi-Fi» jeb bezvadu internets būs pieejams, pašlaik to ierīko. Tiks nodrošināts arī siltais ūdens. 1. septembra svinīgais brīdis būs ārā pagalmā, arī tur iespējama distancēšanās. Visus drošības pasākumus izvērtēsim vēl šonedēļ, noteikumi tiks publicēti.»
Bauskas pilsētas pamatskolas direktors Jānis Rumba apstiprina, ka skolā, kur ir ap 320 audzēkņu, izglītosies pēc A modeļa, tomēr klases pēc iespējas strādāšot izolēti. Pie 5. – 9. klases audzēkņiem uz stundām nākšot skolotāji. Mazākās klases atradīsies savā korpusā. Arī angļu valodas skolotāja nāks pie sākumskolas bērniem, bet sports un datorika tomēr no-tiks specializētajās telpās. 1. –
4. klasei garderobe būs pieejama no plkst. 7.30, jo stundas jaunākajām klasēm sāksies kā parasti plkst. 8. Savukārt 5. – 9. klases audzēkņi mācīties sāks no plkst. 8.50. Tādējādi nevajadzētu būt drūzmai garderobē. Kādā dienā vecākajām klasēm beidzamās mācību stundas varētu notikt attālināti. Arī ēdināšana noritēs pēc grafika, pusdienot dosies pa divām klasēm. Iespējams, būs arī noteikta kārtība, kad varēs iet koridorā. «Iegādāsimies roku dezinficētāju pie ieejas skolā. Manuprāt, vajadzēja novadā veikt dezinfekcijas preču centralizētu iepirkumu. Svešas personas skolā netiks laistas, 1. klases bērni ģērbsies savā klasē, vecāki piezvanīs un tad nāks pēc viņiem,» stāsta direktors. Domāts par temperatūras mērīšanu audzēkņiem; darbs divās maiņās gan neesot izvērtēts.
Daudz izaicinājumu un iespēju
Bauskas 2. vidusskolas direktore Vera Grigorjeva, runājot par jaunumiem izglītības iestādē, priecājas: «Mums ir liela un augoša vidusskola – pērn 1. septembrī bija 617 skolēnu, pašlaik ir 682 audzēkņi. 10. klasēs uzņemti 64 jaunieši, no tiem 34 ir 2. vidusskolas audzēkņi. Paldies vecākiem par uzticības kredītu savai skolai».
Mācību gads ar Zinību dienu 1. septembrī tiks sākts ārpus telpām. Savukārt izglītošanās plānota pēc A scenārija – klātienē. Pedagogi stundās iešot pie skolēniem, tādējādi novēršot drūzmēšanos. Specifiskie priekšmeti un, piemēram, laboratorijas darbi ķīmijā gan plānoti tam piemērotās telpās. Par strādāšanu maiņās neesot domāts. Iespējams, no oktobra vidusskolēni vienu dienu varētu mācīties attālināti. Stundas tiekot plānotas arī blokos, apvienojot vienu mācību jomu, piemēram, varētu būt valodas diena, matemātikas diena un līdzīgi. Tie varētu būt trīs bloki vienā dienā, katram mācību priekšmetam atvēlot divas stundas. Tādējādi varot mainīties starpbrīžu laiks. «Pusdienām iepriekš bija paredzēti divi pārtraukumi, pašlaik būs četri, lai nebūtu drūzmēšanās. Mums ir trīs mācību korpusi – esam laimīgi. Vienā mācīsies sākumskolas, otrā – pamatskolas, trešajā – vidusskolas audzēkņi. Katrai vecuma grupai ir arī sava garderobe; vidusskolēni tagad daudzfunkcionālajā izglītības centrā atstās virsdrēbes, lai nedrūzmētos ar mazāko klašu skolēniem,» stāsta direktore. Mācību procesa organizēšanas kārtība izskatīta pedagogu sanāksmē, bet trešdien, 19. augustā, tiksies skolas padomes pārstāvji, lai pedagogi kopā ar vecākiem visu smalkāk izvērtētu.
Jaunajā mācību gadā 2. vidusskolā darbosies arī SIA «Presto autoskola». «Tā būs pieejama gan pamatskolas, gan vidusskolas vecuma audzēkņiem, jo visiem ir vajadzīgas zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem un drošību uz ielas. Jaunākajiem skolēniem būs iespēja nokārtot velosipēdista tiesības, savukārt vidusskolēni varēs iegūt autovadītāja apliecību. Fakultatīvās stundas sāksies ap pulksten 15, kad beigušās mācības.
Dzīvojam interesantā laikā, kad mūžizglītība un dzīvesprieks ir prioritāte. Brīnišķīgi, ka visi skolas pedagogi vasarā izglītojušies kursos,» cerīgi jauno mācību gadu sagaida V. Grigorjeva.
Bērni grib uz skolu – tā liecina nozares speciālistu veiktā aptauja
Iecavas novadā, tāpat kā citviet, neierasti aizritējis pagājušais un ar satraukumu tiek gaidīts jaunais – 2020./2021. mācību gads.
Iepriekšējā skolas gada noslēgums krietni atšķīrās no citiem – bija jāiemanās mācīt un mācīties attālināti. Tas bija izaicinājums visiem – pedagogiem, skolēniem un vecākiem, «Bauskas Dzīvei» atklāj Vija Ieleja, Iecavas novada pašvaldības administrācijas izglītības nodaļas vadītāja.
Jāizvēlas piemērotākais risinājums
Lai sekotu līdzi attālinātajam mācību procesam, tika veikta aptauja. Īpašu uzmanību tam veltīja Iecavas pamatskolā, kur jau pēc pirmās nedēļas tika izzināts, kā uzlabot jauno mācību modeli. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veiktajā aptaujā uz jautājumu «Kā tava skola nodrošināja attālināto mācīšanos?» pozitīvu atbildi snieguši 80% Iecavas vidusskolas un 96% Iecavas pamatskolas audzēkņu. Izglītības iestādes ar attālināto mācīšanos veiksmīgi tikušas galā, bet tas paveicams tikai ciešā sadarbībā ar vecākiem. «Secinājumus un ieteikumus ņemsim vērā, lai nepieciešamības gadījumā būtu gudrāki, pieredzes bagātāki. Priecājamies, ka jauno mācību gadu varēsim sākt klātienē. Aptaujā skolēni bieži vien pauduši, ka grib uz skolu,» atklāj V. Ieleja.
Iecavas novada izglītības iestādes darbu sāks pēc IZM piedāvātā A modeļa. Iestāžu darbinieki kopā ar pašvaldības speciālistiem plāno, kā veiksmīgāk nodrošināt mācību procesu, ievērojot piesardzības pasākumus. Izglītības ie-stāžu vadītāji 4. augustā tikās ar Iecavas novada izglītības, kultūras un sporta komitejas deputātiem, kur apsprieda katras iestādes darbību, pārrunāja problēmjautājumus, domājot, kā pašvaldība skolas var atbalstīt.
Viens no «Covid-19» profilaktiskiem slimības atklāšanas līdzekļiem ir ķermeņa temperatūras mērīšana. Finanšu komitejā deputāti konceptuāli atbalstīja ķermeņa temperatūras novērošanu izglītības iestādēs, lai sekotu izglītojamo un personāla veselībai, taču atzina, ka nepieciešams izvērtēt dažādas piedāvātās ķermeņa temperatūras mērīšanas ierīces un izvēlēties novada skolām piemērotāko risinājumu.
«Ar izglītības iestāžu vadītājiem esam tikušies seminārā, kur izstrādājām vienotu struktūru mācību procesa organizēšanas kārtībai izglītības iestādē. Tā būs pārskatāmāk un saprotamāk vecākiem. Šajā sarežģītajā laikā direktoru nedrīkst atstāt vienu normatīvo dokumentu jūklī,» uzsver V. Ieleja.
Vissarežģītāk darbu organizēt Iecavas vidusskolā, kur ir daudz izglītojamo un grūti nodrošināt ēdināšanu, ievērojot piesardzības pasākumus. Taču skola ir radusi risinājumu. Par katras izglītības iestādes mācību procesa norisi sīkāka informācija būs pieejama skolās, kā arī izglītības iestādes un pašvaldības interneta mājaslapā.
Pāries uz klašu sistēmu
Agra Zaķe, Iecavas vidusskolas direktore, «Bauskas Dzīvei» pauž, ka 1. septembrī durvis vērs 785 skolēni – par 40 skolēniem vairāk nekā pagājušajā mācību gadā. Ja būtu realizēta investīciju plānā paredzētā piebūves celtniecība, kam projekts bija jau izstrādāts, mācības «Covid-19» ēnā būtu vieglāk organizēt, bet Valsts kase nesniedza aizdevumu.
Lai novērstu skolēnu plūsmu pārklāšanos un drūzmēšanos, plānots atvērt četras ieejas durvis. Ja pašvaldība iegādāsies sejas pazīšanas un temperatūras skrīninga termināli, ienākšana skolā tiks organizēta pa galveno ieeju.
Plānota pāreja no kabinetu uz klašu sistēmu. Skolotājs ies pie katras klases, izņemot ķīmijas, sporta, mūzikas un informātikas skolotājus un dalītās grupas.
Viena klase mājvietu radīs apspriežu zālē, savukārt aktu zāle pārtaps arī par ēdamzāli.
Daļa interešu izglītības pulciņu darbosies Iecavas kultūras namā.
Pašlaik tiek izstrādāta mācību procesa organizēšanas kārtība, noteikumi par informācijas apriti, saziņu un komunikāciju, par pedagogu, skolas darbinieku, audzēkņu un vecāku atbildību, kā arī drošības pasākumu realizēšanu.
Šovasar veikts kosmētiskais remonts otrā korpusa trīs mācību kabinetos, sakārtota ventilācijas sistēma, vienam kabinetam iegādātas mēbeles, tiek ierīkots digitālais zvans.
Paredzēts mērīt temperatūru
«Esam paveikuši visus sagatavošanās darbus, lai skolēni justos pietiekami droši, pasargāti un ērti skolas iekštelpās un ārtelpās,» uzsver Aija Spriņķe, Zālītes speciālās pamatskolas direktore.
Skolas personāls pandēmijas laikā, aprīlī un maijā, ir rūpīgi strādājis, lai jaunajā mācību gadā telpas skolēniem kļūtu mājīgākas. Lielajā skolā «Brīviņos» ar mūsdienīgu dizainu un mēbelējumu audzēkņus priecēs atpūtas telpa starpbrīžiem un pēcstundu aktivitātēm, kā arī nesen remontēta klase ar jaunu IT aprīkojumu un skolēnu soliem. Lielas pārmaiņas būs gaitenī un skolotāju istabā, bērnus un pedagogus priecēs arī kāds jaunums – elektroniskais zvans. Domāts arī par uzlabojumiem internātā. Veikts remonts puišu guļamtelpās, gandrīz visur nomainītas žalūzijas un aizkari. Internāta gaitenis ieguvis jaunu krāsojumu. Mazajā skolā Zālītē, kur izvietotas sākumskolas klases un pirmskola, ar pašvaldības finansiālu un profesionālu atbalstu veikts nopietns grīdas remonts ēdamtelpā.
Lai novērstu vīrusa izplatīšanos, ik dienu pirms iekāpšanas skolēnu autobusā paredzēts mērīt temperatūru, to pārbaudīs arī tiem, kas skolā ieradīsies ar pašvaldības autobusiem vai personiskajiem transporta līdzekļiem. Kārtība paredz skolēnu piesaisti konkrētai klašu telpai, starpbrīžos – gaiteņu posmam vai atpūtas telpai. Ēdināšana tiks organizēta vairākās plūsmās abās skolas ēkās, pirmsskolas grupas audzēkņi visas maltītes varēs ieturēt savā grupā. Internātā tiks nodrošinātas distancēšanās prasības, katram skolēnam paredzot četrus kvadrātmetrus, gultu izvietojumam ieviešot principu «galva pret kājām» un koplietošanas telpu apmeklējumu organizējot pēc iepriekš izstrādāta grafika.
Gaida savā pulkā
Mācību un ārpusstundu aktivitāšu organizēšanā priekšroka tiks dota nodarbībām ārpus telpām. Līdzās skolai ir plaša un sakopta teritorija, tāpēc vajadzīgās prasības spēsim nodrošināt. Visas mācību procesā iesaistītās puses tiks informētas par jauno kārtību. Pedagogi un tehniskie darbinieki to apspriedīs informatīvajā sanāksmē augustā, vecāki – īpašā tikšanās reizē 1. septembrī, skolēni – pirmajās klases stundās. Jaunās organizācijas noteikumi būs izlasāmi skolas interneta mājaslapā līdztekus mācību iestādes attīstības plānam nākamajiem trim gadiem un pašvērtējuma ziņojumam par iepriekšējo mācību gadu.
«Priecāsimies, ja mūsu skolas saimei līdz jaunā mācību gada sākumam pievienosies jauni izglītojamie šādās programmās: speciālās pirmsskolas un pamatizglītības programmā, kā arī divās profesionālās pamatizglītības programmās: «Ēdināšanas pakalpojumi» un «Kokizstrādājumu izgatavošana» ar kvalifikāciju «Koksnes materiālu apstrādātājs». Skola nodrošina izglītojamos ar bezmaksas ēdināšanu, transportu nokļūšanai uz skolu un mājās, diennakts uzraudzību, internāta pakalpojumiem, kā arī daudzpusīgas iespējas piedalīties dažādās ārpusstundu aktivitātēs,» teic A. Spriņķe.
Vairāk noslogos koncertzāli
Iecavas mūzikas un mākslas skolas telpas jaunajai mācību sezonai ir gatavas. Lai gan daļa stundu notiek individuāli un grupas nepārsniedz 15 bērnu, tiek apsvērti iespējamie piesardzības pasākumi. «Šogad neliksim akcentu uz plašu skolas koncertdarbību, bet uz drošu mācību procesa organizēšanu. Ikdienas darbā plānojam vairāk noslogot koncertzāli un citas lielākās skolas telpas, kur iespējama distancēšanās,» stāsta Gatis Priekulis, Iecavas mūzikas un mākslas skolas direktora pienākumu izpildītājs.
Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem šogad jūnijā uz uzņemšanu ieradies mazāk bērnu, tādēļ organizēts papildu pārbaudījums mūzikā – 26. augustā pulksten 12. Vizuāli plastiskās mākslas un dejas pamatu programmā pārbaudījumi atcelti; lai iestātos skolā, pietiks ar vecāku iesniegumu. Īpaši gaidīti interesenti dejas klasē; to no septembra vadīs jauna, enerģiska stepa dejas skolotāja Annija Ķesele.
Sportistiem sezona tika izjaukta
Baiba Gāga, Iecavas novada sporta skolas «Dartija» direktore, atklāj, ka, sākoties «Covid-19» pandēmijai, veiktas korekcijas mācību un treniņu darbā, vadoties pēc IZM ieteikumiem. «Jutām arī «Covid-19» krīzes sekas – sezona tika izjaukta, galda tenisisti netika uz Eiropas čempionātu divās vecuma grupās, basketbolistiem sezona beidzās martā, vieglatlēti sacensības sāka un pabeidza pusotrā mēnesī,» sarūgtinājumu pauž direktore. Gatavošanās nākamajai sezonai basketbolistiem varēja sākties tikai pēc ierobežojošo pasākumu atcelšanas ar trim nometnēm Vallē, ievērojot visus sanitāros un drošības noteikumus.
Līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī šī gada martā mācību un treniņu darbs tika organizēts attālināti. Klātienes treniņi visām grupām stadionā atsākās jūnijā. Tikmēr sporta skolā norisinājās remonts.
Lai kopā atskatītos uz paveikto un plānotu jauno cēlienu, Iecavas novada pedagogi 24. augustā tiksies konferencē.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»