BauskasDzive.lv ARHĪVS

Papildini aptieciņu, dodoties dabā!

Ilze Šķietniece

2020. gada 14. augusts 00:00

70
Papildini aptieciņu, dodoties dabā!

Populārāko zāļu tēju krājumu sagatavošana un ietekme

Kolīdz parādās pirmās saaukstēšanās pazīmes, ķeros pie pašas vākto zāļu tēju krājumiem un medus. Var ticēt vai neticēt, bet tas tiešām palīdz ātrāk tikt ar slimībām galā. Tā kā vasara ir laiks, kad veidot krājumus, laikraksts skaidro populārāko zāļu tēju ietekmi, kā arī iesakām izmēģināt dažus jaunumus.

Kad ievākt?
Lai ievāktu zāļu tējas, nepieciešams novaktēt īsto brīdi. To nevar darīt par agru, bet arī ne par vēlu. Ziedošos augus ārstniecībai ievāc pašā pilnbriedā, savukārt saknes – oktobrī, kad tiem vairs nav virszemes daļas, stāsta SIA «Miju» īpašniece Ineta Jurķe-Miķelsone. Viņa gatavo tējas ar zīmolu «Embūtes garšaugi».

«Es pati Mēness fāzes neievēroju, jo tējas ievācu ražošanai. To var darīt, ja gatavo mazos apjomos, izsmalcināti,» viņa skaidro. Labākais laiks ziedošo augu ievākšanai ir rīta pusē, kad nav pārāk liela tveice, bet rasa jau nokritusi. Tad ēteriskās eļļas ir vislielākajā koncentrācijā. Der atcerēties, ka arī pārāk vēli vakari nederēs, jo tad ziedi jau aizvērušies un var būt parādījusies rasa.

Svarīgi augus tējām vākt tīrā vidē, nevis pie ceļiem, rūpnīcām, dzelzceļa, kapsētām. Neder arī lielo lauksaimnieku apstrādātas teritorijas, jo tās, visticamāk, miglotas ar augu aizsardzības līdzekļiem. Lai būtu pārliecība, ka tējai ievāktie augi nav saņēmuši lielu devu ķīmijas, vislabāk tos audzēt pašiem.

Kā žāvēt?
Tējas vēlams apvītināt un žāvēt ēnainā vietā un caurvējā. Tiešos saules staros zaļās augu daļas, tāpat krāsainie ziedi izbalēs un zaudēs daļu no savām pozitīvajām īpašībām. Ja mājās citu iespēju nav, der vismaz aizvērt aizkarus. Lai vākums nesapelētu, to nepieciešams palaikam apmaisīt. Tēju sagatavošanai var izmantot arī cepeškrāsni vai augļu un ogu žāvētājus, taču jāatceras, ka procesam nepieciešama zema temperatūra un ventilācija.

Kur glabāt?
Iegūto masu ieteicams glabāt sausā, tumšā vietā, izvairoties no tiešiem saules stariem, istabas temperatūrā. I. Jurķe-Miķelsone pati izmanto stikla burkas ar plastmasas vāciņiem, ko sarindo skapītī. Pieredze rāda, ka šādi mitrums no telpām tējām nepiekļūst, tādēļ nav jāuztraucas par pelēšanu. Tējas var turēt arī auduma vai papīra maisiņos, taču tad noteikti jāņem vērā telpu klimats. Ja ir augsts mitruma līmenis, jāuzmanās, lai izžāvētie augi to nepievelk un nesapelē.

Zāļu tēju droši var glabāt gadu – no ražas līdz ražai –, neuztraucoties par ārstniecisko īpašību zaudēšanu. Savukārt drogām ievāktās saknes un pumpurus iespējams izmantot vēl ilgāk. Dažādu veidu žāvējumus ieteicams uzglabāt katru savā iepakojumā, nesajauktā veidā. Gatavojot tēju, var paņemt pa šķipsniņai no katra un eksperimentēt, veidojot maisījumus. Ja to uztaisīs uzreiz un lielā daudzumā, var gadīties, ka garša neies pie sirds un viss būs jāizmet.

Kā lietot?
Ikdienas vajadzībām var lietot to, kas katram pašam labāk patīk pēc smaržas un garšas. «Ja kāda tēja «neuzrunā», to nevajag dzert. Ja ne, tad ne!» I. Jurķe-Miķelsone iesaka ieklausīties sevī. Var gatavot kombinācijas no dažādiem augiem, taču eksperimentēt sākumā vajadzētu ar nelielu daudzumu. Var gadīties, ka rezultāts nepatīk, jo viena garša nomāc otru.

Ja tējas lieto kā ikdienas dzērienu vitamīnu uzņemšanai, nevis ar domu uzlabot noteikta orgāna darbību, nevajadzētu visu laiku dzert vienu un to pašu. Izmantotos augus vēlams ik pa laikam pamainīt. Piemēram, liepziedus, piparmētras vai pelašķus nedēļu padzer, tad lieto kaut ko citu. Labākam aromātam var pievienot žāvētus ābolus, ogas – avenes, jāņogas, upenes.

Ja tējas vēlas lietot ārstnieciskos nolūkos, vēlams pirms tam iepazīties ar atbilstošu literatūru un izvēlēties tikai uzticamus avotus. Tādas ir grāmatas, ko izdevuši nozares speciālisti, farmaceiti, nevis raksti, kas atrodami klikšķu portālos internetā.

Populārākais ārstniecības augs ir pelašķis, kas atzīts gan oficiālajā, gan tautas medicīnā, piebilst I. Jurķe-Miķelsone. Tas uzlabo gremošanas orgānu darbību, pelašķim ir vēl daudz citu labu īpašību. Šo tēju īslaicīgi var dzert jebkurš, un nekāds posts netiks nodarīts. Dzirdēts gan, ka daudziem tā nepatīk, jo šķiet rūgta. Taču, ikdienā lietojot, zālītes ūdenī nevajag turēt pārāk ilgi, iesaka mājražotāja. Bet dāmām jebkurā vecumā ir vērtīgi dzert kliņģerīšu tēju.

IETEICAMĀ LITERATŪRA
Vija Eniņa «Veselība pie mājas sliekšņa»
Grāmatā apskatīti 100 Latvijā populārākie, pieejamākie ārstniecības augi un to praktiskās pielietošanas iespējas. To lasot, uzzināsit par katra auga iedarbību un ķīmisko sastāvu, ko, kad un kā vākt, žāvēt un uzglabāt. Tajā sniegti padomi, kā un kādu problēmu risināšanai lietot dažādas no augiem iegūtās drogas un, protams, cik droša ir katra auga izmantošana.

Piparmētru tēja
Kad palīdz? Lieto saaukstēšanās, gripas gadījumos, pret kakla sāpēm, bronhītu, sliktu dūšu, vemšanu, vēdera sāpēm, gāzu krāšanos, kā arī ēstgribas veicināšanai. Mainot devas stiprumu, var izmantot gan kā tonizējošu, gan nomierinošu līdzekli. Stimulē garīgās spējas, aktivizē smadzeņu darbību, uzlabo asinsriti, mazina menstruāciju sāpes. Veicina žults izdalīšanos, var lietot kā vieglu diurētisku līdzekli. Piemīt dezinficējoša iedarbība, var lietot ārīgi iekaisumu, sasitumu un brūču dziedēšanai, sāpes remdējošām kompresēm. Piemīt pret-audzēju aktivitāte.
Nedrīkst! Tie, kuriem pazemināts asinsspiediens, – ne vairāk kā vienu tasīti dienā. Nevajadzētu dzert cilvēkiem ar hroniskiem gremošanas traucējumiem.

Kad ievākt? Novāc sausā laikā ziedēšanas sākumā. Piparmētras zied no jūlija līdz augustam. Plūc ar visiem lakstiem, vēlāk atdala lapiņas no stumbra.
Kā uzglabāt? Žāvētā vai saldētā veidā. Derīga divus gadus.


Kumelīšu tēja
Kad palīdz? Nomierina, palīdz cīnīties ar bezmiegu, veicina gremošanu pēc ēšanas. Ieteicams lietot pret saaukstēšanos, klepu, bronhītu, aukstuma viļņiem, drudzi, urīnceļu kaitēm, atkarībā no stipruma – pret caureju un aizcietējumu. Vēl palīdz pret reimatismu, zobu, ausu un kuņģa sāpēm. Inhalācijās var lietot pret galvas sāpēm. Izmanto mutes skalošanai, ja ir smaganu problēmas vai mutes iekaisums.

Kompreses mazina ādas iekaisumus, sausumu, lobīšanos, aknes izsitumus, jutīgai ādai mazina apsārtumus, palīdz nogurušām acīm un mazina zilos lokus.

Nedrīkst! Ilgstoši lietojot, var rasties aizcietējumi.

Kad ievākt? Ievāc ziedu kurvīšus bez kātiņiem sausā laikā no maija līdz rudenim.

Kā uzglabāt? Glabā tumšā vietā ne ilgāk par gadu.


Liepziedu tēja
Kad palīdz? Ieteicams lietot sāpoša kakla un klepus gadījumā, veicina atkrēpošanu, izsvīšanu drudža laikā, mazina temperatūru.

Nomierina, atslābina, mazina galvassāpes un migrēnu, aktivizē smadzeņu darbību, stiprina imunitāti. Stimulē aknu darbību, gremošanas procesus, veicina apetīti, palīdz zarnu iekaisuma, čūlas, vēdera uzpūšanās gadījumos. Var lietot, cīnoties pret urīnceļu iekaisumiem, veicina urinēšanu. Atbrīvo ķermeni no toksīniem, kas bieži vien ir iemesls ādas iekaisumiem. Mazina augsta asinsspiediena risku, sirds aritmiju. Skalojot mutes dobumu, uzlabo tā veselību. Kompreses palīdz atgūt veselīgu sejas krāsu, ieteicama arī apdegumu, čūlu, hemoroīdu, reimatisma un podagras gadījumos.

Kad ievākt? Zied jūnija beigās, jūlijā. Ievāc izplaukušus ziedus kopā ar ziedkopām saulainā laikā.

Kā uzglabāt? Glabā tumšā vietā ne ilgāk par gadu.


Lavandas tēja
Kad palīdz? Nomierina un atslābina, atgriež prieku dzīvot, ja tas pazudis. Vislabāk tēju dzert vakaros, ja ir problēmas ar miegu, tāpat ieteicama tiem, kuri sūdzas par nervozitāti un sāpošu galvu.

Kas nedrīkst? Ir daudz cilvēku, kam lavandas aromāts nešķiet tīkams.
Kad ievākt? Ziedus griež jūlija sākumā.

Kā uzglabāt? Lavandu pirms žāvēšanas ievieto saldētavā, lai novērstu iespēju, ka tajā būs kukaiņi. Vienkopus var sasiet simt līdz divsimt kātiņu un žāvēt bēniņos. Pārāk liela buntīte nevis žūs, bet pelēs. Žāvēšanai iespējams izmantot arī augļu žāvētāju. Lai ēteriskā eļļa neizgarotu, žāvē 35°C siltumā.

Kaņepju tēja
Kad palīdz? Satur bioloģiski aktīvas vielas, kas veicina un uzlabo vispārējo veselības stāvokli, rūpējas par hormonālo līdzsvaru, stimulē imūnsistēmu. Piemīt antibakteriālas un nomierinošas īpašības, palīdz izvadīt no organisma toksīnus, regulē asinsspiedienu, remdē hroniskas sāpes, uzlabo miega kvalitāti. Tāpat tā veicina brūču sadzīšanu, mazina novecošanās procesus, novērš nierakmeņu veidošanos, uzlabo zarnu trakta darbību.

Kad ievākt? Vāc augustā, septembrī. Tējā izmanto lapiņas un ziedkopas. Ja ielasās pa kādai sēkliņai, nevajag izņemt, nekas slikts tādēļ nebūs.

Kā uzglabāt? Klasiski sažāvēta tēja jau pusgada laikā zaudē savas ārstnieciskās īpašības, paliek tikai garša. Tēja, kas izgatavota fermentācijas procesa gaitā, savas īpašības saglabā pat vairākus gadus. Tas nozīmē, ka kaņepes vispirms apžāvē, pēc tam lapas izrullē, lai iznāk suliņa, saliek burciņās, pāris dienu patur, lai sākas rūgšanas process. Pēc tam liek cepeškrāsnī un žāvē zemā temperatūrā.