Vai dārzkopjiem «eksāmenu» gads?

Gandarījumu sniedz pircēju prieks par Latvijas laukos izaudzēto
Vasaras nogale nāk ne tikai ar labības pļauju un jaunās ražas sēju; vācami arī augļi, ogas un dārzeņi. Sava vieta siltumnīcās audzētajam, sava tam, kas lauka platībās.
Šogad pavasaris daudzus «uzrunāja» citādāk, nekā ierasts, – sēt, stādīt un audzēt kaut ko savu vai vismaz pamēģināt centās ne viens vien. Bet kāda bijusi sezona tiem, kam jau pieredze un zināšanas uzkrātas?
Gurķiem jau otrais sējums
Vecumnieku novada Vecumnieku pagasta Misas ciema «Vecvagaros», savās dzimtas mājās, saimnieko Laila Branka, viņa kopā ar vīru Voldemāru Branku nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu.
Saimniece atzīst, ka pavasaris bijis atšķirīgs pozitīvā nozīmē: «Nav sliktuma bez labuma. Kamēr robežas bija slēgtas, tirdzniecība vedās, arī cilvēki vairāk grozījās uz vietas, pašlaik izskatās, ka visi atkal izklīduši. Mazajos tirdziņos ļaužu pat uz pusi mazāk. Nevar apgalvot, ka pašlaik cilvēki ļoti censtos pirkt un gatavot krājumus ziemai. Manuprāt, tas ir diezgan vieglprātīgi, – ja nu rudenī mainās situācija uz slikto pusi un robežas aizver, ievest nevarēs. Esam ļoti izlutināti ar lielveikalu pilnajiem plauktiem. Sak’, viss jau tepat ir! Sezonas laikā izmantot nakts tirgus ir fiziski neiespējami, ja paši audzējam, nav, kad to darīt, nevar strādāt visu diennakti.»
Siltumnīcā gatavojas melones, arbūzi. Pašlaik tiek šķiroti un tīrīti sīpoli, ir pasūtījumi, un gribas, lai ir laba kvalitāte. «Mani sīpoli labi glabājas līdz pat jaunajai ražai. Audzējam arī ķiplokus, kabačus, burkānus. Ir jaunas šķirnes bietes, baltas un dzeltenas, ēdienu nekrāso, garšīgas. Tās vecāki izvēlas saviem mazuļiem, nav alerģiskas,» lepojas L. Branka.
Šovasar viss gatavojas par vienu, divām nedēļām vēlāk. Gurķiem esot jau otrais sējums; pavasara raža beigusies. «Izmantojām iespēju piedalīties Eiropas projektā, kas veicināja dārzeņu audzēšanas sezonas pagarināšanu mūsu klimatiskajos apstākļos. Latvijas Zemnieku federācija jau organizē pieredzes apmaiņas braucienus, tie ir vērtīgi, jo redzam, kā citi strādā, un varam salīdzināt, kā kuram veicas,» teic saimniece.
L. Branka atzīst, ka gribētos iegādāties jaunāku tehniku, bet, salīdzinot ar cenām, par kādām tirgo produkciju, to pagaidām nevar atļauties. Gandarījumu par padarīto un spēku dod pircēju neviltotais prieks par izaudzēto tepat, Latvijas dārzos. «Līdzās darbam labprāt vēroju dabu, īpaši skaisti ir agrie rīti. Augusta migla ir tik mainīga. Cenšos ķert mirkli un fotografēt, pēc brīža jau viss izskatās citādāk. Katrai dienai savs skaistums,» viņa ievērojusi.
Svaiga produkcija pārdošanā katru dienu
Bauskas novada Codes pagasta piemājas bioloģiskā saimniecība «Pļaviņas» arī ir mazais dārzeņu audzētājs, kas izloloto pats cenšas pārdot. Dārzeņu platība ir apmēram hektārs, netrūkst arī ogulāju. Ogas tiek sasaldētas un piegādātas bioloģiskajiem pārstrādātājiem. Šogad ražoja jaunie upeņu krūmi, bet rudens avenes pagaidām izskatās ne tik labas. Tiek audzēti arī ķiploki, burkāni, sīpoli u. c. Sandra Vitkovska šogad jau otro gadu iegūst lieldaivu ķiplokus. «Pļaviņās» var iegādāties arī liepziedu tēju un saldētas bērzu sulas. Bet svaiga produkcija – no dārza – pārdošanā ir katru dienu.
S. Vitkovskai ir lauka tomātu šķirne, tomēr tie sākuši melnēt, jo bijis par daudz mitruma. To, kas padevies, pati arī tirgo. Vietu atradusi «Trušu pilsētiņā». Ikviens tās apmeklētājs var iegādāties bioburkānus (tos tirgo ar visiem lakstiem) un pacienāt pilsētiņas iemītniekus.
Siltās un mitrās ziemas dara savu
Piemājas saimniecībā «Plepji» Iecavas novadā sezonu īsi raksturoja Aiga Gulbe: «Produkcijas nav pārāk daudz, paši audzējam un paši arī tirgojam. Ar divdesmit piecu gadu pieredzi varu teikt, ka šis dārzkopjiem bijis «eksāmenu» gads. Temperatūras svārstības, aukstuma un sausuma periodi pavasara cēlienā augiem radīja stresa pilnus apstākļus, un ne mazāk raižu piedzīvojām arī mēs, audzētāji. Lauka gurķi kavējas, cena augsta, tos vēl piebremzēja jūlija vēsās naktis. Kāpostus nav žēlojuši kaitnieki – kukaiņi; siltās un mitrās ziemas tomēr dara savu.
Pavasara stādu audzēšanai siltumnīcu sākām apsildīt jau februāra beigās un tā kurinājām trīs ar pusi mēnešus. Puķu stādus pirka labi, interese bija liela. Labprāt un vairāk cilvēki iegādājās dārzeņu stādiņus ar domu par rudens ražas gatavošanu ziemai. Savu produkciju pārdodu Baldonē, Vallē, Vecumniekos.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»