BauskasDzive.lv ARHĪVS

Trupai ļoti svarīga ir «kompānijas sajūta»

Žanna Zālīte

2020. gada 11. augusts 00:00

30
Trupai ļoti svarīga ir «kompānijas sajūta»

Kurmenē teātra mākslas eksperti vērtē izrādi «Mazā raganiņa»

Vecumnieku novada Kurmenes tautas namā piektdienas, 7. augusta, vakarā Latvijas amatierteātru iestudējumu skates «Gada izrāde 2019» žūrija un vairāki desmiti interesentu noskatījās amatierteātra «Kurmene» izrādi «Mazā raganiņa».

Skaļi aplausi tika veltīti aktieru ansamblim un režisoram Ingum Pavinkšnim. Šī bija otrā reize, kad kurmenieši savās mājās publiku priecēja ar sirsnīgo un labestīgo stāstu par mazo raganiņu un citu skatuves varoņu izvēlēm. Kopš pagājušā gada pavasara, kad piedzīvota pirmizrāde, iestudējums izrādīts pavisam desmit reižu; trupa viesojusies pat netālajā Lietuvas ciemā Germanišķos.

Pārtrauktā iestudējumu skate turpinās
Uzvedums «Mazā raganiņa», kas tapis pēc vācu rakstnieka Otfrīda Preislera pasakas motīviem, pērn Vecumnieku novada amatierteātru skatē ieguva visaugstāko vērtējumu un tika izvirzīts izrādīšanai Zemgales reģionā. Bija plānots, ka komisija kurmeniešu sniegumu vēros Dobeles pilsētas kultūras namā 22. martā, taču valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ saistībā ar «Covid-19» izplatību Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) organizētā ikgadējā amatierteātru iestudējumu skate «Gada izrāde 2019» tika apturēta. «Palika nenoskatītas 13 izrādes; diemžēl divas vairs nevar tikt parādītas, bet 11 mums jānovērtē. Plānojot, kā to labāk izdarīt, lai izvairītos no kopā pulcēšanās, tika nolemts, ka žūrija reģiona skates izrādēm «piebrauks klāt». Šodien esam Kurmenē, rīt dosimies uz Penkuli; šomēnes visi uzvedumi jānoskatās,» «Bauskas Dzīvei» atklāj Dace Vilne, LNKC amatierteātru mākslas eksperte.

Amatierteātra «Kurmene» uzvedums bija pirmais, kas pēc vairāku mēnešu pārtraukuma izrādīts teātra mākslas ekspertiem. Žūrijā bija: Anna Andersone, teātra kritiķe, interneta žurnāla «Satori» redaktore; Rita Lūriņa, Latvijas Kultūras akadēmijas docente, skatuves kustības pasniedzēja, atbildīgā par amatierteātru režisoru pilnveidi; Valdis Lūriņš, Latvijas Nacionālā teātra aktieris un režisors. «Mazo raganiņu» noskatījās arī LNKC amatierteātru mākslas eksperte Dace Vilne; viņa I. Pavinkšnim pasniedza pateicību un uzdāvināja lielizrādes «Abas malas» mūzikas kompaktdisku.

Iestudējumi tiek vērtēti pēc vairākiem kritērijiem: literārā materiāla izvēles atbilstība, režisora un aktieru darbs, scenogrāfija/vizuālais noformējums un izrādes koptēls.Žūrija ir mainīga. «Atsākot skates reģionos, pieturēsimies pie līdzšinējās kārtības, proti, eksperti noskatās izrādi, apdomājas, lai nogulsnējas iespaidi un rodas pēcgarša, uzrak-sta savu vērtējumu. Ar punktiem un pakāpēm skaidrībā jātiek līdz 1. septembrim. Vērtējumu saņems režisors, jo, ievērojot datu aizsardzību, pēdējos gados informācija LNKC interneta mājaslapā vairs netiek publicēta. Latvijas amatierteātru iestudējumu skates «Gada izrāde 2019» finālam, kas septembra beigās norisināsies Rēzeknē, tiks izvirzītas desmit labākās izrādes,» sacīja D. Vilne.

Kopsadarbības izrāde
«Galvenais, ka esam to paveikuši,» gandarījumu pauž Sarmīte Ķīse, Kurmenes tautas nama vadītāja un amatierteātra dalībniece. «Kad uzzinājām, ka 7. augustā izrādi brauc vērtēt žūrija, bijām, kur nu kurais, jo trupā spēlē gan kurmenieši, gan aktieri no Bārbeles, Skaistkalnes un Vecumniekiem; arī režisors Ingus Pavink-šnis brauc no Skaistkalnes. Pirms skates izdevās sanākt kopā tikai divos mēģinājumos.»

Pēc izrādes kuplais aktieru kolektīvs un režisors tikās ar žūriju un uzklausīja vērtīgus ieteikumus, kā arī nobaudīja S. Ķīses skatei par godu cepto kūku.

«Ar šo izrādi var priecēt gan bērnus, gan pieaugušos», «Jauki, ka trupā ir dažāda vecuma aktieri», «Režisoram ir vislielākā slodze – «jāsavāc» kolektīvs un vēl pašam jābūt uz skatuves (I. Pavinkšnis izrādē atveido kraukli Abraksu – red.). Turiet viņu ciet!», «Uzvedums pārsteidza ar vairākiem tehniskiem brīnumiem», «Mazajai raganiņai vajadzētu būt vairāk ārēji atšķirīgai no pārējiem varoņiem, lai tēls interesantāks» – lūk, dažas no ekspertu spontāni paustajām atziņām pēc «Mazās raganiņas» noskatīšanās. «Krāšņa, brīnišķīga, izdevusies un ļoti dzīvespriecīga kopsadarbības izrāde! Uzvest masu skatus, kur neviens nejūtas lieks, nav nemaz tik viegli,» vērtēja R. Lūriņa. Savukārt V. Lūriņš pauda, ka «visi ir malači» un to, ka trupai ļoti svarīga ir «kompānijas sajūta», varējis nolasīt izrādes beigās, kad aktieri, arī tie, kuriem nav dziedamās balss, vienojušies dziesmā. «To nevar nospēlēt, jūs bijāt tādi, kādi esat, un atklājāt, ko jums nozīmē kolektīvs un kopā būšana. Ar to arī jūs un režisoru apsveicu,» viņš sacīja.

Pievērsīsies tautas dejām
Loreta Kāpiņa, galvenās lomas atveidotāja, «Bauskas Dzīvei» apliecināja, ka mazās raganiņas tēlā jutusies labi, tekstu bijis viegli iemācīties; to no galvas zinājusi jau otrajā mēģinājumā. «Neliels uztraukums pirms skates bija, taču es nebaidos stāties publikas priekšā,» sacīja meitene.

Nākamajā sezonā amatierteātrī «Kurmene» viņa gan vairs nedarbosies, jo nolēmusi kļūt par tautas deju kolektīva dalībnieci Skaistkalnē. Loreta līdz šim aktīvi iesaistījusies skolēnu domes darbā, Jaunsardzē, teātra pulciņā, taču mācības prasa savu un visiem vaļaspriekiem laiku atvēlēt nav iespējams.

UZZIŅAI

Līdzīgi kā «Spēlmaņu nakts» profesionālajiem teātriem, «Gada izrāde» ir gadskārtējs Latvijas amatierteātru snieguma izvērtēšanas pasākums, kas notiek vairāk nekā 25 gadus. To organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, un tā mērķis – nodrošināt amatierteātru tradīcijas saglabāšanu un nepārtrauktību, popularizēt amatierteātru iestudējumus Latvijas sabiedrībā, kā arī motivēt trupu dalībniekus radošai darbībai.

2019./2020. gada sezonā Latvijā darbojas 435 amatierteātri ar aptuveni 6525 dalībniekiem.

Lauma Mellēna-Bartkeviča, mūzikas žurnāliste un kultūras pētniece, mākslas doktore teātra zinātnē: «Teātris kā kultūras forma latviešiem joprojām ir ļoti nozīmīgs arī ārpus profesionālā loka. Amatierteātrim ļoti svarīga ir sociālā funkcija, sevišķi lauku pagastos, tādēļ apveicama ir jebkura iniciatīva veidot skatuves mākslas vienotu domubiedru grupas. Atšķirībā no koriem un deju kolektīviem, amatierteātrī ir lielākas individuālās izpausmes iespējas, tādēļ sava talanta attīstīšana un pilnveidošana ir vēlmju un iespēju jautājums.»


Avots: Latvijas Nacionālais kultūras centrs.