Krāsu un faktūru spēles Zemgales ainavās, pils rozēs

Rundāles novada Svitenē glezniecības simpozijs – jau devīto reizi
Gleznotāji Rundāles novada Svitenē ieradās 27. jūlijā, lai līdz 2. augustam savos audeklos iemūžinātu novada skaistākās vietas un Rundāles pils dārza rozes.
Dienu pirms plānotās izstādes mani pamodināja lietus plīkšķēšana aiz loga un kāds skaļš ritmiski monotons troksnis. Pirmā doma, kas iešāvās prātā, bija: «Skalda malku… Tik lietainā laikā…» Kad apciemoju savus kolēģus muižā (mans tētis, dodoties uz Svitenes centru, vienmēr lietoja šo vārdu), redzēju, kā dzeltens ekskavators sagrauj manas zaļās jaunības laikā celto ciemata vienīgo augstceltni – ūdenstorni, kas savulaik tika uzbūvēts galīgi tam nepiemērotā vietā, sabojājot Svitenes pils ansambļa ainavu. Jā, kāds posms ir noslēdzies…
Darbi novada kolekcijai
Laukumā pie Svitenes pils 1. augustā iekārtojām ekspozīciju, lai studiju autori un sanākušie viesi varētu novērtēt un salīdzināt uzgleznoto. Izstāde izdevās vērienīga; 23 simpozija dalībnieki rādīja ļoti dažādos rokrakstos risinātus darbus. Arī Dieviņš mūs lutināja ar saulainu laiku. Atceros, pirms dažiem gadiem, kad pils zālē teicu plenēra izstādes atklāšanas runu, pēkšņi satumsa un sacēlās stiprs vējš, kas atnesa olas lieluma krusas graudus.
Rundāles novada kultūras nodaļas vadītāja Sandra Kerēvica un domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis atklāja brīvdabas izstādi, un gleznotāji īsumā pastāstīja par to, kā radušies konkrētie mākslas darbi. Bija interesanti. Priecē arī amatpersonu uzņēmība Rundāles novada mākslas darbu kolekcijas veidošanā un saglabāšanā, jo šim krājumam katrā simpozijā ik dalībnieks dāvā kādu savu autordarbu.
Mani sajūsmina Vecumnieku novada bērnu izglītotāja Anda Sproģe, kuras izaugsme glezniecībā dažu gadu laikā ir fantastiska, un ar kviešu lauku tēmas izvērsumu pārsteidz Rita Tālmane. Arī Ineses Mīlbergas, vēlos teikt, akadēmiskās studijas dažādās tehnikās ir pārsteidzošas. Īpaši jāizceļ viņas akvareļi, kurus novērtēja arī skatītāji. Un viņa pati mūsu kolekcijai atvēlēja izcilu šīs grūtās tehnikas paraugu – skatu no Mežotnes pilskalna uz Lielupi. Zinu, cik māksliniekiem grūti šķirties no saviem labākajiem darbiem.
Triepiena pašvērtība
Aktīva mūsu plenēra dalībniece no pašiem pirmsākumiem ir Muzikantu ģimene: mani studiju biedri Ieva un Tālivaldis, viņu dēls Emīls Kristiāns un trīs mazmeitiņas, kurām viss izdodas lieliski. Kā pēdējais mums piebiedrojās Pols Bārtons no Anglijas, kurš ir arī prasmīgs dārznieks. Viņš ieradās kopā ar savu kundzi Evu, kura ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju. Mūsu raibajā kompānijā labi iejutās arī viņu miniatūrais sunītis. Pašsaprotami, ka Pols gleznoja Rundāles rozes. Turpretī arhitekte Liena Šervinska – lilijas akvarelī, kas tagad papildina mūsu kolekciju.
Ikgadējie plenēra līdzjutēji būs ievērojuši Maijas Bērziņas dekoratīvi nosacītās ainavu kompozīcijas un Ineses Sudares izsmalcinātos krāsu salikumus, kas perfekti atspoguļo viņas cilvēcisko smalkjūtību. Arī bez Ēras Zalcmanes klātbūtnes nav iedomājams Svitenes glezniecības simpozijs. Šogad Ēra turpināja strādāt ar sev tik mīļajiem ziedu motīviem, niansētos krāsu toņus izceļot ar neuzbāzīgu faktūru un ļaujoties kompozīcijas plūdumam. Tā gleznot var tikai cilvēks, kuram nekur nav jāsteidzas.
Maiju Purgaili, šķiet, Zemgalē visvairāk valdzina mākoņu gleznošana. Dinamiskais otas triepiens debesīs pret horizontālajiem klājumiem priekšplānā. Viņa un Ēra Svitenē ir sadraudzējušās ar Auzu ģimeni, kura ir arī plenēra atbalstītāja.
Triepiena pašvērtība ir ļoti svarīgs elements arī Ritas Prančas gleznojumos. Plastiskie lokveida otas vilcieni piešķir Ritas kompozīcijām dekoratīvu dinamiskumu. Bet, manuprāt, Ainas Putniņas daiļradē galvenais ir krāsa kā izteiksmes līdzeklis – šoreiz dominē zilie toņi. Lai gan viņa ir arī smalku faktūru meistare. Jāatzīmē, ka tieši A. Putniņa bija viena no tām, kas 2004. gadā noorganizēja pirmo plenēru Bauskā, kurā piedalījās viņas kursa-biedri. Nosaukumu «Bauskas vasara» kādā domes sēdē izdomāja Māris Skanis, un pirmā izstāde notika mākslas salonā «Meistars Gothards».
Bez teorētiskās daļas, ar meistarklasi
Gunta Gračinska ir izcila zirgu un ziloņu zīmētāja un gleznotāja. Cik interesanta un grūti risināma tēma! Un viņa to spēj, strādājot dabā. Man ļoti patīk arī viņas ainavas redzējums – pārliecinoša perspektīva un spožs krāsu risinājums. Vēlos salīdzināt ar Gulnaras Skuteles glezniecību, kas arī izceļas ar briljantu kolorītu un interesantu kompozīciju. Svarīgi, ka Gulnara, labi pārzinot gleznošanas tehnoloģijas smalkumus, izmanto ļoti kvalitatīvas krāsas.
Dina Zoldnere mūsu plenēros parasti glezno Svitenē, atrodot tepat parkā interesantus motīvus dažādos apgaismojumos, ātri top samērā neliela formāta pasteļi, kas varbūt vēlāk pārdzims lielākos eļļas gleznojumos. Līga Jukša mani pārsteidz ar ļoti dzidru kolorītu un artistiskumu; liekas, darbs tapis bez pūlēm un vienā mirklī.
Ineses Lavrinovičas darbi liecina par nopietnu iedziļināšanos eļļas glezniecības noslēpumos, izmantojot fragmentāru kompozīciju un dažādas faktūras. Tas iepriecina! Savukārt Aijas Ušerovskas darbi izstaro gaismu, tajos jūt dziļumu un garīgumu. Varbūt tas ir panākts ar silti vēso toņu sabalansēšanu.
Aktīvas plenēristes ir Laine Kainaize un Gunta Brakovska; viņu gleznas pašlaik skatāmas Latvijas Dabas muzejā. Izstādes dienā ar lieliem audekliem mākslinieces ieradās pašas pēdējās, jo gleznoja līdz pēdējam brīdim. Jāatzīst, ka es arī tā parasti daru. Šogad Laines darbu kolorīts ir tāds ruds, daudz sarkano, oranžo, zeltaino toņu. Starp citu, gada sākumā Sv. Pētera baznīcā notika plaša gleznotājas personālizstāde. G. Brakovska glezno reālistiski, ataino dažādas Latvijas vietas, Rundāles novada mākslas darbu kolekcijai viņa uzdāvināja ainavu ar Svitenes pili. Jūlijā abas mākslinieces bija iecerējušas gleznot Itālijā, bet… Cerēsim, ka tas realizēsies citu gadu.
Īpašie apstākļi liedza realizēt simpozija teorētisko daļu, kas tika aizstāta ar šo rindu autores vadītu meistarklasi plenērā. Varēju izrunāties par glezniecību pēc sirds patikas, dažreiz tas palīdz rast arī citiem saprotamus formulējumus…
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»